Letni wypoczynek dla dzieci i zasiłki

  Letni wypoczynek dla dzieci i zasiłki

  Sylwia Ressel

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania czytelników odpowiada Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku.
  Mam na utrzymaniu dwoje dzieci, dlatego muszę korzystać z pomocy społecznej. Czy jest jeszcze szansa, aby moi synowie mogli bezpłatnie wziąć udział w wakacyjnych wycieczkach? Wiem, że MOPS co roku ma w ofercie wyjazdy i zajęcia dla dzieci potrzebujących?

  Jest już tradycją, że co roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku, wspólnie z partnerami, m.in. organizacjami pozarządowymi, klubami osiedlowymi i szkołami, organizuje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek. Z oferty korzystają między innymi podopieczni gdańskich placówek opiekuńczo- wychowawczych, maluchy z ubogich rodzin. W tym roku MOPS finansuje z pozyskanych środków wyjazd 300 dzieci objętych wsparciem, na kolonie do Kłączna koło Bytowa. W tym wypadku listy uczestników są już zamknięte. Są jednak jeszcze inne możliwości udzielenia pomocy - wspólnie z organizacjami pozarządowymi działającymi w dzielnicach miasta, ośrodek organizuje półkolonie, zajęcia letnie i festyny w mieście, w których udział wezmą najmłodsi gdańszczanie. Prawdopodobnie i w tym roku wspólnie z partnerami MOPS zaprosi najmłodszych gdańszczan do uczestnictwa w rejsach po Wiśle. Rodziny uprawnione do korzystania z pomocy społecznej, zainteresowane wakacyjną ofertą, mogą dowiadywać się o szczegóły u pracowników socjalnych filii MOPS przy ulicach: Wojska Polskiego 10, Gustkowicza 13, Powstańców Warszawskich 25, Gospody 19 i Spadzistej 5 w Gdańsku. Z pewnością podpowiedzą oni, z której propozycji można jeszcze skorzystać, planując dziecku wypoczynek.


  Jestem osobą niepełnosprawną, mamą trojga dzieci. Mam poważne trudności z poruszaniem się. Chciałabym szybko załatwić formalności związane z otrzymaniem świadczeń rodzinnych na nowy rok zasiłkowy i nie stać w kolejkach. Jak załatwić tę sprawę?

  Najlepszym rozwiązaniem będzie przesłanie pocztą do MOPS wypełnionych wniosków o zasiłek rodzinny i potwierdzonych z oryginałem kopii innych, wymaganych dokumentów. Trzeba jednak pamiętać, że świadczeniodawca rozpoczyna rozpatrywanie wniosku i pozostałych druków dopiero z chwilą ich otrzymania. Na ich weryfikację ma 30 dni, a w razie stwierdzenia błędów, niejasności, wątpliwości, wydanie decyzji może się przedłużyć nawet do 60 dni. Mieszkanka może również skorzystać z innego udogodnienia i umówić się - drogą telefoniczną - z pracownikami Wydziału Świadczeń Rodzinnych MOPS na wizytę w dogodnym terminie. W Gdańsku WŚR MOPS mieści się przy ulicy Powstańców Warszawskich 25, tel. 058 305 48 68, 305 48 69 lub 326 50 36.

  Moja rodzina pobiera zasiłek rodzinny. Słyszałam, że możemy też dostać jednorazowy dodatek szkolny. Nie wiem tylko, czy przysługuje on na dziecko, które idzie do "zerówki, jak moja córeczka. Proszę o informację.

  Jednorazowy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje też na dziecko, które rozpoczyna naukę w "zerówce". To kwota w wysokości 100 złotych. Rodzic powinien wystąpić o to świadczenie w terminie do trzech miesięcy od rozpoczęcia roku szkolnego. Dodajmy, że o dodatek szkolny mogą się starać wyłącznie rodziny mające prawo do zasiłku rodzinnego.

  Zamierzam się starać o zasiłek rodzinny na nowy okres zasiłkowy na dwoje dzieci. Dochód za który rok będzie brany pod uwagę? Czy wlicza się do niego także zarobki nieobjęte podatkiem?

  Na nowy rok zasiłkowy 2008/2009 należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach rodziny za rok 2007. Przy czym starający się o świadczenia rodzinne powinien wylegitymować się całkowitym dochodem rodziny, a więc nie tylko tym objętym podatkiem i wykazanym w zaświadczeniu z urzędu skarbowego, ale także nieopodatkowanym (np. stypendium, alimenty). Dopiero wówczas MOPS może stwierdzić, czy rodzina jest uprawniona do pobierania zasiłku i dodatków do niego.

  Mój mąż zaczął płacić alimenty na dzieci. Wcześniej tego nie robił i dlatego pobierałam zaliczkę alimentacyjną. Czy nadal mogę ją otrzymywać?

  Zaliczka alimentacyjna przysługuje tylko wówczas, gdy komornik nie może wyegzekwować alimentów od jednego z rodziców dzieci. Wypłata zaliczki zostaje wstrzymana lub też jej kwota jest odpowiednio pomniejszona, jeśli rodzic zaczyna wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo