Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lechia Gdańsk przejmuje wszystkie roczniki. Koniec współpracy z Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk

(stan, materiały prasowe)
Tomasz Bołt/Polska Press/Dziennik Bałtycki
Duże zmiany w Lechii Gdańsk. Klub bierze pod swoje skrzydła wszystkie trenujące roczniki. Oznacza to koniec współpracy Lechii z APLG w zakresie prowadzonych szkoleń dzieci i młodzieży. Cel wprowadzanych właśnie zmian jest jeden – wykształcić jak najwięcej młodych pokoleń profesjonalnych piłkarzy.

Oświadczenie Zarządu Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańskiej

W nawiązaniu do informacji o przejęciu przez Lechię Gdańsk SA szkolenia wszystkich roczników młodych piłkarzy jaka ukazała się dzisiaj (piątek , 29 maja) na stronie internetowej klubu http://tiny.pl/gqrc2 informujemy, że Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk w dalszym ciągu zamierza prowadzić szkolenie zawodników zgodnie z założeniami Wieloletniego Planu Szkolenia oraz w dalszym ciągu, wspólnie z Grupą Lotos SA, realizować będzie program Biało–zielona przyszłość z Lotosem, w ramach którego współpracuje z 14 klubami sportowymi na terenie województwa pomorskiego oraz Elbląga, gdzie szkolonych jest ponad 3000 dzieci. Użyte w informacji Lechii SA sformułowanie iż „Lechia bierze pod skrzydła wszystkie trenujące roczniki” świadczy o braku wiedzy autora tekstu, na temat przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczących przynależności klubowej zawodników – to rodzice młodych piłkarzy decydują bowiem o tym, w jakim klubie będą w kolejnym sezonie występowały ich dzieci. Użyte stwierdzenie, o przejęciu zawodników sprowadza młodych piłkarzy do roli przedmiotu a nie podmiotu szkolenia piłkarskiego.

Informujemy również, że rozgrywki ligowe, w których uczestniczą poszczególne zespoły w bieżącym sezonie pozostają przynależne do klubu Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk, i poszczególne roczniki przystąpią do treningów, obozów i rozgrywek zgodnie z wcześniej założonym planem, w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Niestety z żalem zauważamy, że żadna z osób wymienionych w artykule, które - jak wynika z jego treści - podjęły decyzję w sprawie zmiany systemu szkolenia nie zgłaszała dotąd zastrzeżeń do dotychczasowego systemu szkolenia dzieci i młodzieży, ani nie podjęła merytorycznej dyskusji z Akademią na ten temat, co nie powinno dziwić w tym kontekście, że żadna z tych osób nie znalazła również czasu aby obserwować pracę trenerów Akademii na poszczególnych jednostkach treningowych.
Zarząd Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk stoi na stanowisku, że decyzja Lechii Gdańsk SA nie służy tworzeniu pozytywnej atmosfery wokół klubu, którego ogromną część stanowią także młodzi piłkarze, ich rodzice oraz trenerzy Akademii, którzy każdego dnia wykonują ogromną pracę na rzecz Lechii Gdańsk.

Dotąd szkolenie juniorów prowadzone było na trzech poziomach. Poprzez Akademię Piłkarską Lechia Gdańsk, przez program Biało-Zielona przyszłość z Lotosem, a dopiero na poziomie U-17 i U-19, czyli Pomorskiej Ligii Juniorów i Centralnej Ligi Juniorów Starszych - w Lechii Gdańsk SA. Teraz klub chce całość młodych talentów mieć już od najmłodszych lat pod swoim czujnym okiem.

- Planowanie kariery piłkarskiej to obok pasji i zabawy naprawdę poważna praca - mówi Marek Józwiak, szef skautingu i menedżer kadry pierwszej drużyny w Lechii Gdańsk. - Chcemy tę pracę dzieciom ułatwić i pomóc w tym, żeby przynosiła ona oczekiwane efekty. Jesteśmy już w trakcie negocjacji z nowymi trenerami, którzy wniosą w szkolenia nową jakość.

- Od momentu przyjścia do klubu nasze plany były skrystalizowane - mówi Adam Mandziara, prezes Lechii. - Mieć silną drużynę grającą na równym poziomie i będącą w przyszłych sezonach na stałe w czołówce tabeli. Do tych planów dochodzi też możliwość posiadania w pierwszej Drużynie wychowanków Lechii. Po kilku miesiącach monitoringu i analizy dotychczasowego systemu szkolenia oraz oceny przygotowania piłkarskiego dzieci, które zostały dokonane między innymi przez trenera Józefa Gładysza, Jarka Bieniuka, Marka Jóźwiaka, ale też i innych, zewnętrznych ekspertów, doszliśmy do wniosku, że musimy kompleksowo podejść do szkoleń i to już od najmłodszych lat. A to z kolei w naszej ocenie oznacza trzymanie w jednym ręku całości zadań, jakie stawia się przed trenerami dzieci i samymi małymi zawodnikami. Będziemy też inwestować w sportową infrastrukturę.

Oznacza to też jedną, rewolucyjną zmianę dla rodziców. Odtąd treningi dzieci i młodzieży od U-9 aż do U-19 będą bezpłatne.

- Akademia Piłkarska była łączona z klubem, ale tak naprawdę była osobnym, odrębnie finansującym się podmiotem, czego wiele osób nawet nie wiedziało. Teraz ten podział będzie przynajmniej jasny - mówi Mandziara. - Zależy nam na daniu szansy na grę każdemu, bez względu na status materialny rodziny, z której pochodzi. Oczywiście ponieważ nastawiamy się na profesjonalną drogę od pierwszych treningów do zawodowstwa, będziemy wybierać dzieci uzdolnione, mające i zapał do gry i wrodzone umiejętności.

Współpraca Lechii z APLG, jak również z programem Biało-Zielona przyszłość z Lotosem ma być kontynuowana w stopniu umożliwiającym prawdziwym talentom na trafienie w przyszłości do Ekstraklasy.

- Liczymy na to, że najlepsi juniorzy z Trójmiasta będą trafiać w przyszłości do Lechii - kończy prezes gdańskiego klubu.

Szukasz więcej sportowych emocji?

POLUB NAS NA FACEBOOKU!">POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki