Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureatki III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym w Pomorskiem

Redakcja
Dorota Wolska z miejscowości Długi Kierz w powiecie kartuskim została mistrzynią III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym. Pokonała kilkadziesiąt rywalek.

Drugie miejsce zajęła Mirosława Liberska z Lisewca w powiecie gdańskim, a trzecie: Elżbieta Szczukowska z Rakowca w powiecie kwidzyńskim. Wyróżnienia zdobyły: Teresa Okrój z Klukowej Huty w powiecie Kartuskim i Barbara Warenycia ze Starej Kiszewy powiat kościerski. Laureatki zostały uhonorowane przez organizatorów i sponsorów Olimpiady – razem przez blisko 30 placówek kultury, instytucji, przedsiębiorstw.

Eliminacje i finał zorganizowano w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, który był głównym organizatorem Olimpiady. Odpowiedzi oceniała Komisja, pod przewodnictwem prof. Mirosława Boruszczaka – prorektora Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Mistrzyni olimpijska, pani Dorota Wolska ukończyła zasadniczą szkołę handlową niedaleko Łodzi. Mówi: „umiem sprzedać wszystko”. Dużo czyta, rozwiązuje krzyżówki. Należy do gdańskiego klubu szaradzisty. Odpowiedziała na wszystkie pytania, zarówno podczas eliminacji jak i w finałowych rozgrywkach. W Pomorskiem mieszka od ponad 20 lat.

Pani Dorota ma 4 dzieci. Jest babcią dwóch wnuczek. Przewodniczy Kołu Gospodyń Wiejskich. To jej trzeci udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Gospodarstwie Domowym,

- Podczas poprzednich pani Dorota, tegoroczna Mistrzyni, zdobywała, wraz z koleżankami, srebrne medale – mówi Barbara Ditrich, współorganizatorka Olimpiady z ramienia Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Teraz zdobyła złoty. W zeszłym roku pani Dorota przyjechała na finał olimpiady autobusem, Teraz – samochodem, a tu tyle nagród! Gdzie je zmieścić? Zastanawiała się, po zakończeniu rozgrywek i uhonorowaniu laureatek.

Celem organizowanej już po raz trzeci Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym w Pomorskiem jest kreowanie warunków do inspirowania twórczych postaw opartych na wiedzy; inspirowanie do nauki i nabywanie wiedzy przydatnej nowoczesnej kobiecie; podkreślenie znaczenia edukacji jako misji w życiu codziennym, zawodowym i społecznym; upowszechnianie znaczenia roli kobiet w gospodarstwie domowym i współczesnym świecie; inspirowanie kobiet do podejmowania działań i upowszechniania wiedzy na temat chorób wynikających z wadliwego żywienia; pogłębienie wiedzy z zakresu różnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich; poszerzenie wiedzy z zakresu wiejskiego gospodarstwa domowego; upowszechnienie unijnej polityki PROW na lata 2014-2020; wymiana doświadczeń i integracja kobiet z obszarów wiejskich w województwie pomorskim.

Pytania obejmowały następujące bloki tematyczne: turystykę wiejską w tym agroturystykę; zagrody edukacyjne; produkt tradycyjny i regionalny; zasady racjonalnego żywienia; dziedzictwo kulturowe województwa pomorskiego; wiejskie gospodarstwo domowe; zasady savoir vivre; politykę PROW 2014-2020

Uczestniczki musiały się więc wykazać dużą wiedza. W półfinale odpowiadały na 45 pytań, podczas testu pisemnego. Do etapu ustnego (finału) zakwalifikowano 5 pań z najwyższą liczbą punktów uzyskanych podczas eliminacji pisemnych. Finalistki losowały zestawy pytań w kolejności zgodnej z miejscami zajętymi w etapie I. Po losowaniu. Przez 5 minut zawodniczki przygotowały się do odpowiedzi, a na każde pytanie mogły odpowiadać w ciągu maksimum 3 minut. Za każdą odpowiedź mogły uzyskać od 0 do 5 punktów. Liczbę uzyskanych punktów ogłasza przewodniczący Komisji po wcześniejszej konsultacji z członkami Komisji.

Zwyciężczynią III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym została pani, która uzyskała najwyższą liczbę punktów, liczonych jako suma w etapie I i II. Finalistki uhonorowano nagrodami, które ufundowali sponsorzy oraz PODR.

Organizatorami III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym byli Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a także Biura Powiatowe ODR w Gdańsku odpowiedzialne za rozpropagowanie wydarzenia w powiatach i udzielanie informacji zawodniczkom.

Kazimierz Netka

Źródło: Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki