Ladies' Jazz Festival 2018 w Gdyni! Melody Gardot wystąpiła...

  Ladies' Jazz Festival 2018 w Gdyni! Melody Gardot wystąpiła na finał festiwal w Gdyni Arenie 27.07.2018 [zdjęcia]

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ladies Jazz Festival 2018 w Gdyni! Melody Gardot wystąpiła na finał festiwal w Gdyni Arenie 27.07.2018
  1/27
  przejdź do galerii

  Ladies Jazz Festival 2018 w Gdyni! Melody Gardot wystąpiła na finał festiwal w Gdyni Arenie 27.07.2018 ©Przemyslaw Swiderski

  Koncertem Melody Gardot w Gdynia Arena zakończył się Ladies' Jazz Festival w Gdyni. Amerykańska wokalistka i multinstrumentalistka była jedyną artystką tej edycji, która zaśpiewała w gdyńskiej hali sportowo-widowiskowej - był to dobry wybór, gdyż udało jej się zapełnić kilka tysięcy miejsc. Żywo reagujący fani siedzieli na całej płycie hali i na dolnych trybunach.
  Zanim Melody z zespołem weszła na scenę, organizatorzy ogłosili wyniki tegorocznej edycji konkursu Ladies' Jazz, który ma wyłaniać i promować młode talenty jazzowej wokalistyki. Laureatką Grand Prix została Adela Konop.

  Melody Gardot, podobnie jak duża część wykonawczyń, które przewinęły się przez festiwalową estradę w przeciągu całej historii Ladies' Jazz, jest wokalistką związaną z jazzem tylko do pewnego stopnia.
  W jej przypadku nie jest to jednak wada. Gardot ma własne brzmienie z pogranicza jazzu, bluesa, piosenki popowej i musicalowej i z pewnością jej sztuka wnosi o wiele więcej niż standardowe produkcje konwencjonalnej wokalistyki jazzowej. 33-letnia obecnie artystka kilka lat temu śpiewała na Siesta Festival w Gdańsku i trzeba przyznać, że przez ten czas nie dość, że rozwinęła się twórczo, to jest w o wiele lepszej formie fizycznej - nie podpiera się już laską, z której musiała korzystać przez wiele lat po ciężkim wypadku rowerowym, który we wczesnej młodości przykuł ją na parę lat do łóżka.

  W Gdyni zaśpiewała tylko jeden standard - "Over the Rainbow" z nieśmiertelnego "Czarnoksiężnika z Oz" - pozostałe piosenki były utrzymane w charakterystycznej dla niej kalejdoskopowej, buesowo-jazzowo-popowej estetyce pełnej partii improwizowanych. Świetnie partnerował jej czteroosobowy zespół z perkusistą, kontrabasistą, gitarzystą i co, zdarza się nieczęsto, wiolonczelistą.

  Wiolonczela w niektórych utworach pełniła rolę drugiego instrumentu basowego dublując kontrabas, co dawało ciekawy, świeży efekt. Muzyka nie była stereotypowa, ale znalazła drogę do serc słuchaczy, którzy nie szczędzili oklasków. Trzeba też przyznać, że Melody Gardot znakomicie mówi "dziękuję", co zawsze na koncertach w naszym kraju kruszy lody. Wzorcową wymowę Gardot zawdzięcza ukochanej babci, Polce z pochodzenia.

  Ladies' Jazz 2018 trwał w tym roku równy tydzień. W Teatrze Muzycznym w Gdyni wystąpiły Dee Dee Brigdewater, Dorota Miśkiewicz oraz Ayo, w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie zaśpiewała Jane Monheit.

  Przyszłoroczna edycja Ladies' Jazz będzie piętnastą z rzędu.

  Zobacz także: Jazz w Lesie 2018 w Sulęczynie
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękuję za usunięcie błędu

  Jacek Konop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Poprawił Pan ale to nie było sprostowanie. Teraz przynajmniej jesteście zgodni z faktami.
  Pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adela Konop zdobywczyni Grand Prix

  Jacek Konop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Drogi redaktorze Dziennika - Grand Prix wspomnianego festiwalu zdobyła Adela Konop - prosze to sprostować.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo