Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolęda 2020. Modlitwa o błogosławieństwo dla domu. W tym roku księża nie odwiedzą naszych domów, ale sami możemy pobłogosławić te miejsca

OPRAC.:
Kamila Kubik
Kamila Kubik
Spotkanie przy świątecznym stole połączmy z modlitwą o błogosławieństwo domu
Spotkanie przy świątecznym stole połączmy z modlitwą o błogosławieństwo domu fot. 123rf
Zwykle w Adwencie i w kolejnych dniach po Bożym Narodzeniu katolickie rodziny przyjmowały księży, którzy błogosławili domy, odbywały się też świąteczne spotkania w miejscach pracy. W tym roku sytuacja jest inna - z powodu pandemii nie będzie tradycyjnego kolędowania - taką decyzję podjął administrator Archidiecezji Gdańskiej bp Jacek Jezierski, zapraszając jednocześnie do indywidualnej modlitwy.

Modlitwa o Boże błogosławieństwo dla domu

W tym trudnym czasie zmiany są podyktowane troską o bezpieczeństwo rodzin, zwłaszcza osób starszych, szczególnie narażonych na zakażenie wirusem, a także odwiedzających domy księży. Biskup administrator zachęca więc, by osoby świeckie same pobłogosławiły swoje mieszkania i miejsca, w których pracują.

Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników, np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli, pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.

Sakramenty

Biskup Jacek Jezierski sugeruje księżom, aby w Wigilię i podczas Świąt Bożego Narodzenia zorganizowali w parafiach więcej mszy św. Nas zachęca także do:

  • udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych za pośrednictwem internetu, telewizji i radia
  • udziału we mszy św. w świątyniach, także poza niedzielą - pełne uczestnictwo w Eucharystii dokonuje się poprzez obecność w kościele
  • spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, oczywiście o ile będzie to możliwe

Jeśli nie można przystąpić do Komunii św. ani wyspowiadać się, należy - w sytuacji dla siebie trudnej - wzbudzać żal za grzechy (za popełnione zło) w takiej np. formie: „Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie”. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: „Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję”.

Pamiętajmy, że papież Franciszek udzielił osobom dotkniętym epidemią - chorym i tym, którzy się nimi zajmują - odpustu zupełnego. Można go uzyskać, kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu (19 marca 2020).

Wsparcie finansowe

Pamiętajmy również z materialnym wsparciu swojej parafii. Jeśli to możliwe, dobrowolną ofiarę złóżmy w kościele w specjalnie opisanej "kopercie kolędowej". Można to zrobić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki