Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kukułka kukała za moim oknem, a Juhas mój pies siedział obok nas i nasłuchiwał". Andrzej Dziubek jakiego nie znacie. To warto przeczytać!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
"Elektryczny Baca. Andrzej Dziubek biografia autoryzowana" - Bartłomiej Bart Dyrcz
"Elektryczny Baca. Andrzej Dziubek biografia autoryzowana" - Bartłomiej Bart Dyrcz materiały prasowe
"Bo ja cie kochom", to jedna z kultowych piosenek grupy De Press, która kojarzy się wszystkim Polakom i to bez względu na wiek. Również bez względu na datę urodzenia warto z całą pewnością sięgnąć po biografię Andrzeja Dziubka. Opowieść pisana piórem Bartłomieja Barta Dyrcza przenosi nas do Polski czasów PRL, do muzyki czasów PRL, pogoni za wolnością, ale przede wszystkim pogoni za muzyką, której efekty możemy słuchać dzisiaj. "Elektryczny Baca. Andrzej Dziubek biografia autoryzowana" to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika punk rocka, ale również i tradycyjnego góralskiego brzmienia.

- Postać Andrzeja Dziubka była mi bardzo bliska. Słuchałem Holy Toy i De Press w czasach licealnych i studenckich na początku lat 90. Przyszedłem do niego z dobrymi intencjami, byłem fanem jego muzyki, ale znałem też swój warsztat opisu rzeczywistości, to pozwoliło, że Andrzej mi zaufał, wyczuł intuicyjnie, że jest to dobry czas na podsumowanie swojego ciekawego życia - opowiada nam o idei powstania książki autor Bartłomiej Bart Dyrcz. - Jego niesztampowy los i zwroty sytuacji są dobrą kanwą opowieści. Zwroty akcji, to podstawa w scenariuszu sztuki. A takie było życie Andrzeja, za każdym razem kiedy wydawało się, że jest już wszystko na dobrej drodze, następował zwrot w jego życiu. To bierze się chyba z tego, że jest osobowością bardzo otwartą na świat i wydarzenia, które przychodzą.

A co na to sam bohater głośnej biografii?

- Bartek Dyrcz jest bardzo komunikatywnym pisarzem. Kiedy mi zaproponował ten projekt, powiedziałem tak, bo już wcześniej myślałem o czymś takim - przekonuje Andrzej Dziubek. - Bywał u mnie dość często. Ja miałem jakby kranik na czole, odkręcałem go, no i lało się z niego. Mieliśmy dobrą zabawę. Kukułka kukała za moim oknem, a Juhas mój pies siedział obok nas i nasłuchiwał. Najciekawsze było, kiedy Bartek przyjeżdżał do mnie, miał ze sobą zawsze psi rarytas, żarcie dla mojego psa Juhasa, to była dla niego uczta.

Jak podkreśla autor biografii, Bartłomiej Bart Dyrcz, podczas każdej z rozmów z Andrzejem Dziubkiem – pisanych sesji, miał wrażenie, że odkrywa coś ważnego.

- Czy był to kontakt z miejscem, osobą, opowiadanym wydarzeniem zawsze była w tym jakaś intuicja, jakiś „boski plan” na jego życie. Te zmagania jednak kształtowały go i pozwalały się rozwijać - opowiada autor. - Mam poczucie, że nie ma w tej biografii wielu wątków, ludzi, którzy się z bohaterem zetknęli w życiu, ale świadomie oddałem mu i jego pamięci głos, żeby zbudować wewnętrzny kolaż. To nie miała być rozprawa naukowa na temat muzyki De Press, Holy Toy czy zebrania wszystkich opinii ludzi, którzy mają coś o nim do powiedzenia, tylko to miała być książka żywa, życie widziane jego oczami. Pozycja łatwa do czytania dla przeciętnego czytelnika, który zakulisowo poznaje wewnętrzne życie artysty, który podlega takim samy prawom jak każdy inny śmiertelnik. Są jednak pewne wartości, pewna intuicja, która pozwala się wznieść ponad przeciętność i to jest to clue życia twórczego.

Niezwykle ważne okazało się również przywiązanie do korzeni i tradycji - jak się okazało przy spisywaniu biografii.

- Kraj, z którego uciekł, nie stał mu się obcy. Pomimo ucieczki, góralskie korzenie i geny cały czas go wewnętrznie drążyły. Książka stwarza pole do myślenia, do analizowania i zastanawiania się, dlaczego właśnie tak bohater postąpił, czy nie lepiej było wybrać inną łatwiejszą drogę - zastanawia się Bartłomiej Bart Dyrcz. - Mamy do czynienia z artystą, który ma w dorobku około 50 płyt rożnego rodzaju, jego utwory były nowatorskie, łączyły rock z folkiem kiedy jeszcze się wtedy innym nie śniło takie powiązanie. Od punk rocka, folku, po Żołnierzy Wyklętych.

To była jedyna okazja na stworzenie takiej książki?

- Dla mnie to była jakby spowiedź z przeszłości, chciałem się jej pozbyć - deklaruje Andrzej Dziubek. - Nie wiem, co mnie czeka, jeszcze przyjdą sytuacje wariackie w moim życiu. Nie lubię się powtarzać. Lubię improwizować.

Kim jest autor biografii Andrzeja Dziubka? Trafił góral na górala

Bartłomiej Bart Dyrcz urodził się 2 sierpnia 1977 w Zakopanem. To pisarz i malarz, specjalizujący się w malarstwie abstrakcyjnym oraz utworach literackich opartych na lokalnej historii. Realizuje także scenografię filmową i teatralną. Za liczne publikacje i działalność historyczną odznaczony Medalem „Pro Patria” w 2018 roku.

W 2021 roku otrzymał stypendium Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w ramach którego wraz z Jarosławem Banaszkiem napisał scenariusz filmu fabularnego „Piekło” opartego na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury, publikacja „Dziejopis. Kliszczacki Trójkąt” (2022 r.). Finalista konkursu wraz z Janem Polewką „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”, za scenariusz „Objętość Duszy”. Dwukrotnie wyróżniony w Konkursie o Konkurs o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Finalista konkursu Lexmark European Art Prize 2004 r.

Bartłomiej Dyrcz jest również finalistą konkursu Obraz Roku 2005 magazyn Art & Business. W latach 2011–2016 związany z Teatrem Groteska. Jest również historykiem i autorem książek o tematyce związanej z historią dworów ziemiańskich i kościołów oraz biografii „Zapomniane rękopisy” 2016 i „Urywki życia: 2018.

"Elektryczny Baca. Andrzej Dziubek biografia autoryzowana" ukazała się nakładem oficyny artystycznej Astraia. Książka dostępna jest dla czytelników tutaj.

"Dziennik Bałtycki" objął patronat honorowy nad biografią Andrzeja Dziubka, lidera grupy De Press.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki