MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuksonia giętka stoi w sopockim Parku Hestii już oficjalnie. Rzeźba ma przypominać o szacunku dla natury

DB
Sopot. Jej autorką jest Julia Woronowicz
Sopot. Jej autorką jest Julia Woronowicz Jakub Steinborn
Symboliczne odsłonięcie rzeźby Julii Woronowicz „Kuksonia Giętka” odbyło się w Parku Hestii w Sopocie. Trzymetrowy pomnik powstał w oparciu o wizję artystyczną efektu wcześniejszej współpracy z fundatorem, firmą ubezpieczeniową, która również urządziła w kurorcie park.

Jakiś czas temu w sopockim Parku Hestii pojawiła się 3-metrowa rzeźba w metalu przedstawiająca fantastyczną roślinę.

Od piątku 14 czerwca i jej symbolicznego odsłonięcia wiadomo już jaki przekaz stoi za dziełem. Pomnikowa roślina to Kuksonia, najstarsza roślina lądowa znana w kompletnym kształcie ze skamieniałości. Występowała ponad 400 mln lat temu. Jej kopalne okazy datowane są na przestrzeni 30 mln lat, wymarła we wczesnym dewonie.

- Dla mnie Kuksonia giętka jest symbolem, wręcz mogę powiedzieć z „grubej rury”, że końca patriarchatu, na który czekam – mówiła podczas symbolicznego odsłonięcia połączonego z wernisażem wyraźnie wzruszona autorka rzeźby, Julia Woronowicz. - To, że stanął tak ogromny pomnik rośliny w otoczeniu, może nie tutaj, wielu panów na koniach, to jest już jakiś krok do tego, żeby nie stawiać pomników wojnie, panom, który podejmują decyzje o wojnie, a właśnie spojrzeć bardziej na inne osoby, które wojen nie toczą, bo jest to połowa populacji zostająca w domach – kobiety, dzieci i starsze osoby. Ale też oprócz ludzi są też na naszej planecie rośliny, owady, mnóstwo innych bytów. Te organizmy nam towarzyszą, mniej może jeszcze wysłuchiwane, niż kobiety. Im też należy się szacunek i godne miejsce. Myślę, że ukłon w stronę rośliny […] jest pięknym symbolem świadomości, że nie wzięliśmy się z niczego, oddychamy tlenem, on był przed nami, nim nastaliśmy, wiele się działo i cieszę się, ze coraz więcej o tym mówimy.

Autorką rzeźby i artystycznej oprawy raportu rocznego Grupy Ergo Hestia z 2021 roku jest Julia Woronowicz, laureatka 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Dokument finansowy jest w zasadzie aneksem do albumu, którego narracji towarzyszy hipotetyczna relacja z przyszłości ziemi po katastrofalnych zmianach klimatycznych.

Kuksonia z ilustracji to uosobienie roślinności. Rozwijała się, reagując uważnie na zmiany klimatyczne i środowiskowe. Sięgając niegdyś nawet 40 metrów, stopniowo kurczyła się, zbliżając się do podłoża i wszczepiając w grunt z coraz większą mocą. Cechuje ją – podobnie jak ludzi – ogromna elastyczność w postawie, a także nieugiętość przetrwania.

Po dwóch latach roślina z ilustracji raportu zmaterializowała się w postaci rzeźby w parku, który również został ufundowany przez firmę w sąsiedztwie swojej siedziby. Maria Rosa, prezes fundacji Artystyczna Podróż Hestii, dyrektor Biura Marketingu i PR Ergo Hestii, poinformowała podczas wernisażu, że to nie koniec historii Kuksonii. Bliźniacza rzeźba ma stanąć niebawem w Gdańsku.

Julia Woronowicz, 27-latka, jest artystką wizualną, malarką i performerką występującą pod pseudonimem artystycznym Pola Nuda. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2020 obroniła dyplom magisterski na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, w 2023 dyplom magisterski na wydziale intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Nagrodzona potrójną nagrodą specjalną w 43. konkursie im. Marii Dokowicz (2023). Finalistka konkursu malarskiego Strabag Kunstforum 2023 oraz Bielskiej Jesieni 2023. Rezydentka Residency Unlimited w Nowym Jorku w 2022 roku. Zwyciężczyni oraz laureatka Nagrody Specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2021 w Polsce. Laureatka konkursu malarskiego Rozwiń skrzydła z Generali 2021.

Maluje polską mitologię (starożytną i futurystyczną), ukazuje historię z nie-męskiego punktu widzenia, tworzy obiekty i pomniki bytów nieludzkich (od najstarszych roślin lądowych po pierogi z bursztynem). Stosuje alternatywne wersje rzeczywistości oraz zawłaszczanie cudzych historii z dzieciństwa. Jako piosenkarka pod pseudonimem Pola Nuda tworzy elektropopowe piosenki utrzymane w stylizacji lo-fi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Rzeźba Xawerego Wolskiego stanęła na rondzie w Sopocie. Co przedstawia? Opinie mieszkańców są podzielone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki