Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Kukiz i Kosiniak-Kamysz w Gdańsku: - Nie dla monopartyjności, jesteśmy jedynym centrum

wieZaktualizowano 
20.09.2019 Gdańsk. PSL i Kukiz'15 przedstawiają kandydatów na posłów na Pomorzu. Karolina Misztal
Przez 4 lata na co dzień okładające się maczugami nienawiści dzisiaj próbują robić z siebie gołąbki pokoju – przekonywali liderzy Koalicji Polskiej w Gdańsku, wskazując przymierze PSL i ruchu Kukiz ‘15 jako jedyne prawdziwe centrum. Paweł Kukiz i Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili swoich kandydatów z Pomorza i opowiadali o swojej wizji kraju m.in. polepszenia sytuacji służby zdrowia, energii odnawialnej, reformie sądownictwa i zmian w ordynacji wyborczej.

- Jesteśmy jedynym ugrupowaniem, które jest w centrum politycznym. Mamy dzięki naszym działaniom prawdziwy wybór bo są dwa ugrupowania po prawej stronie: partia rządząca i Konfederacja, są dwa ugrupowania po lewej stronie: komitet SLD i Platforma Obywatelska i w środku – jak pokazała analiza „Rzeczpospolitej” - jest tylko jedna lista, jest lista Polskiego Stronnictwa Ludowego, jest tylko Koalicja Polska. Jesteśmy jako to polityczne centrum: umiarkowane, racjonalne, które będzie próbowało szukać tego co łączy, a nie tego co dzieli; budować mosty porozumienia, a nie stawiać mury podziału – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, który przekonywał, że głosowanie na listę współtworzoną przez jego ugrupowanie to głosowanie „nie na mniejsze zło, tylko na większe dobro”.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Jako przykład szczególnie uwypuklający tę argumentację wskazywał okręg gdyński, w którym w szranki z „dwoma lewicowymi liderkami” - Joanną Senyszyn (SLD) i Barbarą Nowacką (Koalicja Obywatelska) stanie z list PSL, Marek Biernacki. - To konserwatywne, chadeckie środowisko ma dzisiaj chyba tylko jeden wybór. Serdecznie do niego zapraszamy – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz i argumentował, że dwie największe partie przez 4 lata „na co dzień okładające się maczugami nienawiści dzisiaj próbują robić z siebie gołąbki pokoju”.

Pakt na rzecz pacjentów

- Nie będziemy nigdy tacy sami, są różnice między nami, ale możemy połączyć swoje wysiłki na przykład w służbie zdrowia. Jutro we wszystkich okręgach będziemy podpisywać „Pakt na rzecz pacjentów” - pakt na rzecz reformy polskiej służby zdrowia. To jest inicjatywa polityczna ponadpartyjna, która ma wskazać numer 1. do działania dla nowego rządu, czyli poprawa dostępności do służby zdrowia, polepszenie doli pacjenta, ale również stabilizacja roli pielęgniarki, ratownika medycznego, fizjoterapeuty. To jest zadanie dla Koalicji Polskiej. My po to połączyliśmy siły z Pawłem Kukizem, z konserwatystami Marka Biernackiego, z samorządowcami, z przedsiębiorcami, ze środowiskami kresowymi na bazie najstarszej partii politycznej w Polsce, która ciągle się zmienia po to, żeby budować coś nowego – przekonywał lider ludowców, który propozycje programowe aliansu nazwał „proobywatelskimi, prospołecznymi” i twierdził, że są one dla wszystkich, a nie dla wybranych oraz dają szansę na trwałe zmiany. - Nie możemy pozwolić, moi drodzy, na monopartyjność, niezależnie od tego jaka to partia miałaby być i niezależnie jakie środowisko polityczne.

Jako szczególnie ważne z perspektywy województwa pomorskiego zostały wskazane takie postulaty jak postawienie na odnawialne źródła energii, które mogą zwiększyć wpływy do PKB nawet o 60 miliardów złotych w tym energię wiatrową [„przywrócenie możliwości budowy elektrowni wiatrowych na lądzie i w wodzie”], ale też walka ze smogiem, niezależność energetyczna, sprzedaż żywności konsumentom bezpośrednio przez producentów, 0-procentowy podatek VAT na żywność; zdrowa, ekologiczna żywność, darmowe dla sprzedawców zielone targowiska w każdej gminie oraz sprzeciw wobec „ekoterrorystów, którzy nie zawsze działają z czystych pobudek, tylko na czyjeś zlecenie”.

Obok gdyńskiej „jedynki” - Marka Biernackiego, wśród kandydatów wyróżnieni zostali – jako reprezentant środowisk przedsiębiorców i pracodawców - admirał Marek Toczek (kandydat nr 2 na liście), Radosław Szatkowski, Krzysztof Bujanowicz i Janusz Kupcewicz.

Z kolei na pierwszym miejscu gdańskiej wspólnej listy PSL i Kukiz ‘15 znalazł się kandydat tego drugiego ugrupowania - Andrzej Kobylarz, a „dwójką” został Krzysztof Trawicki z PSL, wieloletni samorządowiec, poseł i lekarz weterynarii, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Gdańsku.

Łączymy Polaków

- Mamy nie tylko piękną nazwę, mówię o „Koalicji Polskiej”. Mamy również piękne hasło: „Łączymy Polaków”, ale nigdy w życiu tego hasła nie zrealizujemy, jeśli nie przejdziemy z państwa partyjnego w państwo obywatelskie. Nigdy zaś nie przejdziemy z państwa partyjnego w państwo obywatelskie, jeśli nie zmienimy sposobu wybierania posłów. Obecnie prawo startu do Sejmu mają w praktyce tylko członkowie partii politycznych bądź ludzie namaszczeni przez partie polityczne – przekonywał z kolei Paweł Kukiz, szef ruchu Kukiz ‘15, który przekonywał, że należy zwiększyć rolę obywateli w wyborze władz i zwiększyć ich wpływ na sprawy publiczne. Wskazywał na konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości, ale taką jak w wydaniu rządu PiS, gdzie „partie władzy decydują o kształcie sądów”. Mówił o postulacie wyboru sędziów pokoju (arbitrów dla spraw niższego rzędu zagrożonych karą do 1 roku pozbawienia wolności), wybór Krajowej Rady Sądownictwa w wyborach powszechnych tak samo jak Prokuratora Generalnego po rozdzieleniu tej funkcji od ministra sprawiedliwości.

Polityk i popularny piosenkarz przekonywał również do idei e-votingu, czyli głosowania przez internet, dekoncentracji administracji, stworzenia możliwości odwołania posła oraz zmiany w policji – przyznanie finansowaniu służby stałego udziału w PKB, podziału na funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz jej dekoncentracji.

Organizatorzy piątkowej konferencji prasowej przy hali Olivii przypominali o postulatach odbywającego się równolegle tego samego dnia strajku klimatycznego, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarun

Pawełek nie dorosłeś do polityki...zajsrańcu. Świnie tobie pasać- a nie koalicję tworzyć z tym mydłkiem Kamyszem. Widać jednak, że działa magia koryta.

P
Polihistor

Och, Panie Kukiz, wlazłbym na Pańskim miejscu w mysią dziurę, a potem wrócił, po prostu, do grania ...

Dodaj ogłoszenie