Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zabił Ołeksija Wadaturskiego, legendę ukraińskiego rolnictwa? Rosyjska propagandystka popełniła autodemaskatorski wpis

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Raisa i Ołeksij Wadaturscy. To ich sypialnia stała się celem ataku rakietowego Rosjan na miasto Mikołajów
Raisa i Ołeksij Wadaturscy. To ich sypialnia stała się celem ataku rakietowego Rosjan na miasto Mikołajów Fot.: t.me/senkevichonline - Telegram mera Mikołajowa
Ołeksij Wadaturski, 74-letni założyciel i szef firmy Nibulon, jednego z największych ukraińskich producentów i eksporterów zboża, zginął wraz z żoną Raisą podczas nocnego ostrzału rakietowego Mikołajowa. Jego śmierć stała się powodem do radości w Rosji, którą władze w Kijowie obwiniają o celowe zamordowanie Bohatera Ukrainy, będącego legendą biznesu rolnego kraju, którego firma jest drugim co do wielkości eksporterem ukraińskiego zboża i roślin oleistych.

To między innymi zboże wyprodukowane i dostarczone do portu w Odessie przez firmę Wadaturskiego wypłynęło dzisiaj z portu w Odessie do odbiorców na świecie po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Firma zabitego biznesmena - Nibulon to jeden z największych ukraińskich eksporterów zboża i roślin oleistych, wykorzystujących drogę morską. W celu najtańszego dotarcia do terminali portowych Ołeksij Wadaturski zbudował własną stocznię, a na niej całą flotę rzeczną transporterów zboża, które zwoziły urodzaj z ukraińskich pól do czarnomorskich portów po Dnieprze i Południowym Bugu.

Sypialnia biznesmena celem dla rosyjskiej rakiety

Mikołajów, w którym znajduje się centrala Nibulonu i w którym mieszkał ukraiński potentat zbożowy, już nie pierwszy raz w czasie wojny uległ ostrzałowi ze strony Rosji, dążącej do zajęcia całej południowej Ukrainy i odcięcia tego kraju od morza. Ostrzał rakietami w nocy z 30 na 31 lipca, wedle oceny mera Mikołajowa Ołeksandra Senkiewicza, był jednak najgroźniejszy ze wszystkich dotychczasowych. Jak podkreślił urzędnik, aż 12 rakiet rosyjskich trafiło w domy mieszkalne bądź uczelnie, czyli w obiekty, które z założenia nie powinny być celami militarnymi.

Jak dowodzi na swoim Telegramie doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Michajło Podolak, dom Ołeksija Wadaturskiego był jednym z celów ostrzału rakietowego Rosjan, przy czym zabójcy biznesmena celowali „nie po prostu w dom, lecz w jedno z jego skrzydeł – sypialnię”. „Nie ulega wątpliwości, że uderzenie zostało precyzyjnie wycelowane i skorygowane. Jeszcze raz: Wadaturskiego wyznaczono na konkretny cel” - napisał doradca ukraińskiego prezydenta. Sam Wołodymyr Zełenski, reagując na śmierć Bohatera Ukrainy (któremu ten tytuł nadał jeszcze prezydent Wiktor Juszczenko), nazwał to „wielką stratą dla całej Ukrainy”. W swoim oświadczeniu ukraiński przywódca podkreślił, że zamordowany przez Rosjan biznesmen był twórcą współczesnego rynku zboża, na którym dba się nie tylko o uprawy i zebranie urodzaju, lecz także o przechowywanie i przetransportowanie plonów do nabywcy.

Rosjanie po barbarzyńskim ostrzale Mikołajowa i cywilnych obiektów na terenie tego miasta tradycyjnie usprawiedliwiali swoją zbrodnię tym, że tak naprawdę celem ataku były ukraińskie obiekty wojskowe.

Rosyjska propagandystka nie kryje radości

Prawdziwe intencje barbarzyńców ujawniła na swoim Telegramie czołowa propagandystka reżimu Margarita Simonjan, szefowa rosyjskiej propagandowej telewizji dla zagranicy, Russia Today.

Kobieta napisała, że Ołeksij Wadaturski „został zlikwidowany w swoim domu w wyniku uderzenia rakietowego po Mikołajewie”. „A zatem - tego skreślamy. To właśnie jest denazyfikacja w działaniu” – dodała propagandystka, nie pozostawiając wątpliwości co do tego, że z punktu widzenia obsługującej Putina i jego otoczenie rosyjskiej propagandy ukraiński biznesmen nie był przypadkową ofiarą nocnego ostrzału miasta.

Jak często się to zdarza, otwarcie ciesząca się ze śmierci 74-letniego Bohatera Ukrainy propagandystka chwilę później zrozumiała, że publicznie ujawniła, iż armia rosyjska na Ukrainie z premedytacją atakuje cele cywilne, popełniając w ten sposób zbrodnię wojenną nie ulegającą przedawnieniu.

Zmiana wersji: "to wina Zełenskiego"

W kolejnym wpisie na Telegramie Simonjan, powołując się na bliżej nieznane źródło, oskarżyła o zabójstwo ukraińskiego biznesmena prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Powodem do zmiany wersji mogło być to, że ktoś podpowiedział Simonjan, iż zabity był zwolennikiem politycznym poprzednika Zelenskiego na stanowisku prezydenta Ukrainy – Petra Poroszenki.

Zarzucając Zełenskiemu chęć wzmocnienia swoich wpływów w obwodzie mikołajowskim oraz żądzę zemsty, propagandystka właśnie ukraińskiej głowie państwa przypisała zdolność sterowania rosyjskim atakiem rakietowym na Mikołajów.

„Cenne świadectwo dla przyszłego Trybunału w Hadze”

Próba wyjścia przez propagandystkę z niezręcznej sytuacji, po popełnionym autodemaskatorskim wpisie, została wyśmiana przez ukraińskich komentatorów i zauważona przez rosyjskich publicystów. Znalazł się wśród nich między innymi Igor Ejdman, ceniony rosyjski socjolog, kuzyn zamordowanego przez Kreml rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa. Igor Eidman napisał na Facebooku, iż świadectwo Margarity Simonjan o nieprzypadkowości śmierci ukraińskiego cywila w wyniku rakietowego ataku rosyjskiej armii i zdefiniowanie tego ataku, jako aktu „denazyfikacji”, będącej oficjalnym celem prowadzonej przez Putina wojny na Ukrainie, stanie się ważnym potwierdzeniem zbrodniczej istoty tejże wojny podczas „przyszłego posiedzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze”, poświęconego zbrodniom wojennym Putina i Rosji.

Niespełnione, ale realizowane plany zabitego w Egipcie

Firma rolna Nibulon, założona w 1991 roku i kierowana nieprzerwanie przez Ołeksija Wadaturskiego, jest drugim co do wielkości eksporterem zboża i roślin oleistych na Ukrainie. Spółka prowadzi uprawy na około 77 tysiącach hektarów ziemi w 8 obwodach Ukrainy i eksportuje około 4 milionów ton zboża rocznie.

Jako partner Światowego Programu Żywnościowego ONZ, Nibulon regularnie dostarcza swoją produkcję głodującej ludności Pakistanu, Etiopii, Bangladeszu, Kenii, Mauretanii, Jemenu i innych krajów.

Osiągnięcia Nibulonu, związane z budową własnej sieci transportu zboża i innych produktów rolnych z wykorzystaniem rzek Ukrainy, Ołeksij Wadaturski chciał zastosować w Egipcie, kraju będącym głównym partnerem handlowym Nibulonu. W tym celu firma Wadaturskiego miała zbudować na Nilu flotę transporterów zboża i infrastrukturę do jego rozładunku na całej długości rzeki. Inwestycja ta jest realizowana od 2021 roku i - jeśli zostanie zakończona - ma wynieść 1,5 miliarda dolarów.

mm

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto zabił Ołeksija Wadaturskiego, legendę ukraińskiego rolnictwa? Rosyjska propagandystka popełniła autodemaskatorski wpis - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki