Spis treści
Kto może odebrać dziecko z przedszkola?
Kilkulatka z przedszkola i młodszego ucznia ze szkoły podstawowej zwykle odbierają rodzice. Rodzic, szczególnie na początku roku szkolnego albo w sytuacji, gdy dziećmi opiekuje się nowy pracownik placówki, który nie zna jeszcze dobrze swoich podopiecznych i ich rodziców, musi liczyć się z tym, że zostanie poproszony o dokument tożsamości. Nie należy się obruszać – jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych, lepsza jest bowiem nawet nadmierna ostrożność, niż odrobina niefrasobliwości.
Zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz.U.2021.1082) statut przedszkola powinien zawierać szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola przez rodziców lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo. To oznacza, że w przedszkolnym statucie powinny znaleźć się wyraźne zapisy dotyczące tego, kogo rodzice mogą upoważnić do odbioru dziecka i jak takie upoważnienie ma wyglądać.
Czy przedszkolaka może odebrać niepełnoletnie rodzeństwo?
Nie istnieją przepisy, które nakazywałyby wydawanie dziecka z przedszkola wyłącznie osobie pełnoletniej. Do odbioru przedszkolaka rodzice mogą upoważnić jednak wyłącznie starsze dziecko, które ma przynajmniej 10 lat. Dlaczego? Po wyjściu z przedszkola, dziecko staje się bowiem uczestnikiem ruchu drogowego. W tym miejscu, aby nie łamać prawa, trzeba się zastosować właśnie do przepisów ruchu drogowego. I tak zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat.
W przypadku placówek niepublicznych, mogą one wprowadzić w swoich statutach (albo w umowie zawieranej z rodzicami) zapis, że rodzice mogą upoważnić do odbioru dziecka osobę przynajmniej 16-letnią. Co więcej – placówka może prosić rodziców o podpisanie dodatkowego oświadczenia, że ponoszą odpowiedzialność za dziecko odebrane przez upoważnioną osobę niepełnoletnią, od momentu jej odbioru z placówki.