Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV

PATRYCJA WACŁAWSKA
Niespełna rok temu zaczęły obowiązywać przepisy ułatwiające osobom, które ukończyły 75. rok życia skorzystanie ze zwolnienia z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Przed zmianą przepisów sam fakt ukończenia 75 lat nie dawał podstawy do tego, by przestać płacić abonament. Niezbędne było dopełnienie stosownych formalności w urzędzie pocztowym. Osoba uprawniona do zwolnienia z uwagi na wiek musiała zgłosić się na pocztę z dowodem osobistym i wypełnić oświadczenie potwierdzające prawo do zwolnienia z opłat.

Od 9 października minionego roku, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych z 23 lipca 2015 roku, osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z obowiązku dokonywania powyższych formalności. Zgodnie z nowymi przepisami, Poczta Polska, odpowiedzialna za pobór abonamentu uzyskała dostęp do danych z rejestru PESEL, na podstawie których sama może ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat. Przepisy znowelizowanej ustawy nie oznaczają abolicji długów abonamentowych. Uprawnienie do umarzania lub rozkładania na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych u osób, które ukończyły 75 lat przed wejściem w życie nowelizacji ma wyłącznie KRRiT.

Formalne wymogi dotyczące zwolnień z powodów innych niż ukończenie 75 lat nie uległy zmianie. Zwolnione są następujące osoby:

- zaliczone do I grupy inwalidzkiej;

- całkowicie niezdolne do pracy;

- posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

- trwale lub okresowo całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym;

- uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub renty socjalnej;

- niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natężeniu od 80 dB);

- niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;

- które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za miniony rok, ogłoszonego przez prezesa GUS (obecnie 1.949,89 zł);

- w rodzinach których spełnione są kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych - co do zasady oznacza to obecnie dochód nieprzekraczający 674 zł na członka rodziny, a jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne - 764 zł.

Z wnoszenia opłat abonamentowych zwolnione są także osoby:

- korzystające ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;

bezrobotne;

- posiadające prawo do zasiłku lub świadczenia przed-emerytalnego;

otrzymujące zasiłek dla opiekuna.

Niezależnie od grup osób objętych zwolnieniem na podstawie przepisów ustawy ogólnej o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku poz. 1204 z późniejszymi zmianami), obowiązują też zwolnienia innych grup na podstawie przepisów szczególnych. Osoby objęte zwolnieniem z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego na podstawie tych przepisów to:

- inwalidzi wojenni oraz inwalidzi wojskowi;

- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;

- członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;

osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa mającego związek z pobytem w miejscach wymienionych w art. 3 oraz art. 4 ustęp 1 ustawy z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku poz. 1206) - na przykład niewoli lub obozach internowanych oraz w obozach podległych GUPWI NKWD lub w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady;

- członkowie rodzin pozostali po osobach wymienionych w poprzednim punkcie, jeśli osoby te w chwili śmierci miały prawo do renty z tytułu inwalidztwa wskazanego wyżej;

- osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidztwa wskutek inwalidztwa mającego związek z przymusowym zatrudnieniem żołnierzy zastępczej służby wojskowej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych;

- osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

W przypadku osób, które chcą skorzystać ze zwolnienia z innej przyczyny niż ukończenie siedemdziesiątego piątego roku życia, wciąż konieczne jest zgłoszenie się na pocztę z dokumentami potwierdzającymi prawo do zwolnienia z opłat i dopełnienie formalności. Oczywiście, ze zwolnienia można skorzystać po warunkiem, że odbiorniki radiowe i telewizyjne są zarejestrowane na osobę, która ma uprawnienie do zwolnienia.

Przypomnijmy - zwolnienie z płacenia abonamentu przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnimy w urzędzie pocztowym niezbędnych formalności.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek osoby, która ma długi w opłacaniu abonamentu, może zaległości umorzyć lub rozłożyć na raty. Zrobi to jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć drogą pocztową (adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Departament Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa) osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub na elektroniczną skrzynkę podawczą www.krrit.eboi.pl (wymagany jest ważny kwalifikowany podpis cyfrowy). Pytania i wątpliwości dotyczące wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych należy kierować pod numer kontaktowy 22 597 31 01 (w godzinach 8.15-16.15) lub zgłaszać osobiście do Wydziału Abonamentu RTV w Biurze KRRiT, ul. Sobieskiego 101 w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki