MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz z filmu Sekielskich oskarżony ws. rekolekcji w Kałdowie. Proces odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Malborku

Radosław Konczyński
Kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"
Ksiądz Dariusz O., jeden z bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich, stanie przed malborskim sądem. Został oskarżony o złamanie dożywotniego zakazu pracy z dziećmi, prowadząc rekolekcje w grudniu 2018 r. w Malborku. Nie przyznaje się do winy.

W swoim dokumencie Tomasz Sekielski poruszył historie ofiar księży, które już jako dorosłe osoby zdecydowały się przerwać milczenie i opowiedzieć o molestowaniu lub gwałtach. Jeden z wątków dotyczył ks. Dariusza O. z archidiecezji warszawskiej, który odsiedział wyrok za wykorzystywanie seksualne 7-letnich dziewczynek.

Wyrokiem z 9 lipca 2012 r. otrzymał też zakaz wykonywania zawodu nauczyciela oraz wykonywania działalności związanej z wychowywaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi. Miał się do niego stosować dożywotnio, ale w grudniu 2018 roku ten ksiądz prowadził rekolekcje adwentowe w kościele św. Józefa w malborskim Kałdowie.

Gdy o filmie „Tylko nie mów nikomu” zrobiło się głośno, proboszcz zapewniał, że nie miał pojęcia o wyroku oraz zakazie dla rekolekcjonisty.

- Pan żartuje? Ja bym pedofila wpuszczał do kościoła, gdybym to wiedział?! - mówił nam w maju 2019 r. ks. Jan Potrykus, proboszcz parafii św. Józefa.

Sprawa księdza Dariusza O. Akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wyjaśniała nam wówczas, że 10 kwietnia 2019 r. (jeszcze przed emisją filmu) zostało wszczęte postępowanie ws. niestosowania się przez Dariusza O. do sądowego zakazu, „zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich”.

Śledztwo zakończyło się pod koniec stycznia 2020 r. i Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego w Malborku akt oskarżenia. Zarzuca w nim Dariuszowi O., że „17 grudnia 2018 r. w Malborku nie zastosował się do orzeczonego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotów w Warszawie z dnia 9 lipca 2012 r. zakazu wykonywania na zawsze działalności związanych z wychowaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi w ten sposób, że podczas rekolekcji dla dzieci w parafii św. Józefa w Malborku prowadził działalność wychowawczą i edukacyjną w zakresie religii, zwracając się bezpośrednio do kilku nieustalonych małoletnich, tj. o przestępstwo określone w art. 244 kk.”

- Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Złożył jedynie krótkie oświadczenie, wskazując, iż podejmowane przez niego zachowania nie zmierzały do złamania obowiązków nałożonych na niego wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie – dodaje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Co dalej z księdzem Dariuszem O.?

Po emisji filmu braci Sekielskich archidiecezja warszawska informowała, że ks. Dariusz O. złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

- Prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem – można było przeczytać w komunikacie.

Jak również to, że po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie, a „odchodząc wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi”.

Próbowaliśmy ustalić, czy mężczyzna został wydalony ze stanu duchownego.
- Dzień po publikacji filmu ksiądz wysłał prośbę do Watykanu, natomiast my nie mamy informacji. To już odbywa się poza nami. Ale ta procedura jest długotrwała – powiedział nam ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej.

Termin rozpoczęcia procesu w malborskim sądzie jeszcze nie został wyznaczony.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki