Krótka podróż w czasie, czyli gdański Ratusz Staromiejski, jakiego nie znacie

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
W Ratuszu Staromiejskim ma dziś siedzibę Nadbałtyckie Centrum Kultury
W Ratuszu Staromiejskim ma dziś siedzibę Nadbałtyckie Centrum Kultury Fot. Przemek Świderski
Nad kanałem Raduni w Gdańsku stoi piękny renesansowy Ratusz Staromiejski. Został wzniesiony w latach 1587-1595 w miejscu starego ryglowego ratusza z XIV wieku. Nowy budowano długo, bo aż osiem lat.

Nie ma pewności, ale przypuszcza się, że autorem projektu był Flamand Antoni van Obberghen, a twórcą wystroju rzeźbiarskiego Willem van der Meer lub Wilhelm van den Block. O pierwszym ratuszu wiemy tylko tyle, że miał piwnice i „budy” (stragany), w których mieszczanie szynkowali: wino, moszcz, miód i piwo.

Jan Heweliusz i beczki w piwnicy

To tutaj, w ratuszowych piwnicach, słynny astronom i uczony Jan Heweliusz składował piwo. Zajmował się również jego produkcją w odziedziczonym po matce browarze przy ul. Piwnej. Po sędziwym i schorowanym ojcu przejął też browar przy ul. Korzennej, gdzie warzył piwo jopejskie.

Przez wieki Rartusz Staromiejski był miejscem skupiającym ówczesne życie polityczne, a także naukowe i towarzyskie tej części miasta.

Budowę i wyposażenie wnętrz ratusza zakończono w 1595 roku, ale już w 1598 odprawiono tu „roki mieszczańskie” (sąd gajowy), a w 1595 - w specjalnie do tego zaplanowanej Sali Mieszczańskiej - dziesięć wesel - pisze profesor Januszajtis.

Słupy dla koni

Na rysunku architekta miejskiego Petera Willera z 1687 roku (publikujemy obok) podziwiamy Ratusz Staromiejski. Przed budynkiem widać słupy służące do przywiązywania koni, a z lewej - kryte przejście, którym na salę sądową doprowadzano aresztantów z pobliskiego więzienia.

Opisy ratusza z 1708 roku informują, że na parterze była m.in. staromiejska waga, na której ważyło się wełnę, łój, słoninę i różne inne rzeczy, było też mieszkanie wagowego z sypialnią i kuchnią, duży przedsionek oraz miejsce na towary do ważenia.

W tylnej połowie ratusza znajdowała się wozownia i brama do wjeżdżania. W bramie musiały stać zawsze kufy z wodą na wypadek pożaru. Po obu stronach były dwa dalsze mieszkania, a w środku po prawej wielka kuchnia, w której, gdy się na Ratuszu odbywają eleganckie wesela, gotuje się potrawy i podaje do wielkiej sali. Do transportu potraw na górę służyła specjalna winda - pisze prof. Andrzej Januszajtis, w swojej książce „Opowieści starego Gdańska”.

Z warsztatu Hermana Hana

Nie tylko budynek Ratusza Staromiejskiego zachwyca, piękne jest także jego wnętrze. Wchodzimy dębowymi schodami na pierwsze piętro do górnej sieni, której ściany wyłożone są kaflami z Delf. Po prawej stronie od schodów, znajduje się renesansowy portal z piaskowca o bogatej polichromii i licznych złoceniach. Na suficie sieni zachwyca plafon z dziewięcioma obrazami z warsztatu Hermana Hana. Na jednym z nich namalowany został król Zygmunt III Waza.

Jest tu, jak dawniej, Sala Mieszczańska. Przestronna i jasna, z trzech stron oświetlona dziesięcioma oknami - miejsce uroczystych spotkań, koncertów. Obrazy na ścianach przedstawiające Sybille, starożytne wieszczki, przepowiadające koniec świata, który - jak wierzono - miał nastąpić w XVII wieku. Zostały namalowane około 1680 roku przez Adolfa Boya.

Po stronie południowej Sali Mieszczańskiej są dwa pokoje, z których jeden to gabinet burmistrza. Dekoruje go plafon z malowidłami o tematyce związanej z Męką Chrystusa - to swobodne impresje wzorowane na dziełach Rubensa i Rembrandta. W holu stoi duża drewniana rzeźba pochodząca z siedziby bractwa kurkowego. Prawdopodobnie przedstawia św. Olafa.

Sprawiedliwość, Mądrość i Nadzieja

Do 1910 roku w Ratuszu Staromiejskim mieścił się sąd, następnie ulokowano tu kilka urzędów. W tym czasie do ratusza trafiły cenne obiekty architektoniczne uratowane z poddawanych renowacji wnętrz zamożnych domów mieszczańskich: plafony, obrazy, kominek, fragmenty portali. Konserwatorzy traktowali ratusz jak swoistą szkatułkę, służącą do przechowania klejnotów gdańskiej sztuki. Dzięki temu powstał unikatowy zespół obiektów pochodzących z XVI-XVIII wieku.

Budynek nie spłonął podczas działań wojennych w 1945 roku. Jedni mówią o szczęściu, inni zapewniają, że dlatego, gdyż mieścił się tu sztab wojsk radzieckich.

Ratusz Staromiejski to jedno z tych miejsc, gdzie uwielbiają się fotografować turyści i nowożeńcy.

  • Jego piękna, niewielka bryła - jak niegdyś, tak i dzisiaj - zachwyca harmonią proporcji, a czterospadowe dachy z wieżyczkami na narożach, wieża zwieńczona hełmem z gloriettą oraz mistrzowsko wykonana kamieniarka szczytu i portalu tworzą pełną finezji całość.
  • Figury usytuowane na wieżyczkach elewacji wschodniej i frontowej to niestety rekonstrukcje XIX-wieczne (z ok. 1880 roku). Stoją tu personifikacje cnót: Sprawiedliwość na środku trzyma wagę i złocony miecz, po bokach pilnują jej Mądrość i Nadzieja. Poziom otaczającego budynek terenu był dawniej o pół metra niższy, dzięki czemu budynek miał lepsze proporcje.

W gdańskim Ratuszu Staromiejskim swoją siedzibę ma obecnie Nadbałtyckie Centrum Kultury.

W Ratuszu Staromiejskim ma dziś siedzibę Nadbałtyckie Centrum Kultury

Krótka podróż w czasie, czyli gdański Ratusz Staromiejski, j...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
H´Kohl
To wszystko NIE WASZE!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie