Kiedy poprosiliśmy władze miasta o możliwość zaprezentowania internautom „Kroniki miasta Malborka”, nie wiedzieliśmy, na co się porywamy. A to dlatego, że podobnie jak większość mieszkańców, nigdy nie widzieliśmy, jak wygląda spisana współcześnie historia grodu nad Nogatem.
Kronika Malborka wielkiej wagi
„Kronika miasta Malborka” to niemal 400 zapisanych stron, w większości odręcznie. Składa się z trzech wielkich tomów. Pierwszy zaczyna się symbolicznie od 1276 r., a kończy... 700 lat później. Ale, wiadomo, początki miasta to raczej krótki spis faktów, które mogły mieć wpływ na losy Malborka. Tak naprawdę najważniejsze są czasy współczesne, liczone od 1945 r., gdy miasto wróciło w polskie granice.
Drugi tom obejmuje lata 1977-1998. Na 190 stronach można obejrzeć czasy, gdy królowała PRL. Ale i rozkwitało wiele firm, także tych, które już dzisiaj zniknęły z gospodarczej mapy Malborka.
Ostatni tom to przełom dwóch wieków, bo płynnie wkraczamy w losy miasta, począwszy od 1999
do 2005 roku, na którym papierowa kronika się urywa.
Wiesław Jedliński – niestrudzony kronikarz Malborka
Wiesław Jedliński był mieszkańcem Malborka od 1951 r. Jako nauczyciel języka polskiego pracował w malborskiej oświacie. Był m.in. wicedyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w latach 1971-75.
Ale to kronikarstwo było wielką pasją jego życia. Zanim postawił pierwszą literę w kronice miasta, od 1964 r. do tego się przygotowywał, gromadząc materiały. Był bardzo skrupulatny w tworzeniu tej dokumentacji. Zapiski i zdjęcia trafiały do specjalnych kopert-roczników zatytułowanych „Malbork – kronika wydarzeń”. Później przez wiele dziesięcioleci dokonywał stałych wpisów.
Wiesław Jedliński tworzył nie tylko kronikę, bo jest także autorem książek: „Malbork – dzieje miasta”, „Kronika Malborka XX w. 1901-2000”, „Malbork – dzieje miasta na fotografii”, „Związek Polaków >>Młody Las<<”, „Dzieje Kościoła i parafii MBNP w Malborku”, w których popularyzuje wątki historyczne i współczesne Malborka.
Napisał 1158 artykułów, które ukazały się w rocznikach, kwartalnikach naukowych i popularno-naukowych. Ponadto, pozostawił 25 pozycji książkowych, które znajdują się w bibliotekach uniwersyteckich - polskich i zagranicznych.
Zasłużeni dla miasta twórcy kroniki Malborka
Za wybitne osiągnięcia dla miasta Wiesław Jedliński w 2002 r. otrzymał najwyższe lokalne wyróżnienie, czyli tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka”. W grudniu 2011 r. na placu przed malborskim dworcem odsłonięta została tablica pamiątkowa ku jego czci. Inicjatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Związku Polaków „Młody Las”, którego był zasłużonym członkiem. Należał również do Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej.
Warto wspomnieć, że kartę tytułową pierwszej kroniki zaprojektował Jerzy Kremp, artysta, wieloletni dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku. On również trafił do zacnego grona „Zasłużonych dla Miasta Malborka”.
Premiera malborskiej kroniki miasta
Nowe technologie sprawiły, że można przenieść papierowy egzemplarz kroniki do komputera. Dzieje w wersji cyfrowej łatwiej też oglądać. Można zatrzymać się, przyjrzeć zdjęciom, zajrzeć też do wycinków prasowych sprzed kilkudziesięciu lat.
Pomyśleliśmy sobie, że warto to wszystko zaprezentować szerszej publiczności, dlatego poprosiliśmy w Urzędzie Miasta o udostępnienie kroniki. Dziękujemy za możliwość upublicznienia dziejów miasta.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?