Kręgosłup - drzewo życia

  Kręgosłup - drzewo życia

  Red.

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Coraz częściej ze środowiska medycznego dochodzą głosy, że aby prawdziwie zadbać o zdrowie, trzeba przede wszystkim zacząć inaczej o nim myśleć. Inaczej czyli kompleksowo. W ostatnim czasie zapomnieliśmy, że ludzki organizm to system naczyń połączonych, które wzajemnie na siebie wpływają. Próchnica zębów czy nerwica mogą więc powodować choroby układu pokarmowego czy serca.
  Kręgosłup - drzewo życia
  Ogromny wpływ na stan całego organizmu ma też kręgosłup. - Nie bez powodu starożytni określali kręgosłup jako arbor vitae, czyli drzewo życia. Pień drzewa, to kręgosłup, od którego na każdym poziomie przestrzeni międzykręgowej wychodzą gałęzie, czyli nasze korzenie nerwowe, które idą do konkretnego organu - tłumaczy lek. med. Jacek Rafało, neurolog z Centrum Medyczno - Rehabilitacyjnego Revimed w Gdańsku, specjalizujący się w terapii manualnej kręgosłupa. - Jeśli po drodze ta gałąź jest czymś "przyciśnięta", pojawiają się dolegliwości w danej części ciała. Gdy problem dotyczy górnego odcinka kręgosłupa, mogą pojawić się objawy ze strony głowy, uszu czy zatok. Urazy w niższych partiach mogą prowadzić do dolegliwości żołądkowych, problemów z ramionami i tak do samego dołu czyli nóg - dodaje lekarz.

  Bez względu na to, na którym odcinku kręgosłupa pojawił się problem, głównym objawem jest niemal zawsze ból lub zmniejszona ruchliwość danej partii ciała. Zazwyczaj z takimi objawami walczymy stosując środki przeciwbólowe i rozgrzewające maści. Niestety w ten sposób łagodzimy tylko symptomy dolegliwości, nie wpływając na jej przyczynę. Zdaniem dr Rafało rozwiązaniem problemu jest terapia manualna, łącząca zabiegi czynnościowe z farmakoterapią i fizjoterapią.

  - Wskazaniem do podjęcia terapii manualnej jest każdy rodzaj bólu związany z ruchem - pojawiający się np. podczas schylania, podnoszenia czy wykonywania określonych wygięć ciała. W niektórych przypadkach ból nie jest jednoznacznie związany z ruchem, jednak w procesie diagnostycznym wykluczono inne przyczyny dolegliwości. Np. w przypadku tzw. migren idiopatycznych (o nieznanym podłożu), sprawcą dolegliwości najczęściej okazuje się skrzywienie kręgosłupa - tłumaczy neurolog z Centrum Medyczno - Rehabilitacyjnego Revimed. - Musimy pamiętać, że kręgosłup jest podporą całego ciała. Nie jest jednak zbudowany jak mur z cegieł, ale jak delikatna, ruchoma układanka z klocków, której elementy są połączone ze sobą mięśniami i więzadłami. Każdy ruch, który doprowadzi do przesunięcia któregoś z klocków, powoduje, że pojawia się ucisk na nerw. Zazwyczaj w takiej sytuacji organizm sam próbuje się ratować, odchylając ciało w drugą stronę, co niestety prowadzi do kolejnego przesunięcia w tej misternej układance. Stąd bardzo często, gdy pojawi się ból kręgosłupa, kilka tygodni później zaczynają nas męczyć kolejne dolegliwości np. ból głowy. Tabletki uśmierzają ten ból, jednak nie wpływają na poprawę stanu kręgosłupa, który z czasem tylko się pogarsza, niejednokrotnie powodując, że konieczna staje się operacja. Terapia manualna, która jest terapią ruchową, może nie tylko uchronić pacjenta przed bólem, ale też przed ingerencją chirurga - tłumaczy lek. med. Jacek Rafało.

  Skuteczność terapii manualnej zależy przede wszystkim od czasu jaki upłynął od wystąpienia urazu do podjęcia leczenia. - Pomóc można każdemu, tylko w różnym stopniu. Trzeba też pamiętać, że końcowy efekt zależy w dużym stopniu od samego pacjenta. Jeśli chory chce niwelować objawy i liczy na magiczną pigułkę, która go ozdrowi, nie ma szans na realną poprawę. Żeby praca terapeuty i kuracja farmakologiczna miały szansę wpłynąć na stan kręgosłupa, pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza - dbać o higienę kręgosłupa - tłumaczy specjalista terapii manualnej. - Oczywiście jak w każdym przypadku, także w terapii manualnej istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Są to bardzo ciężkie choroby - np. nowotworowe, także gruźlica kości i złamanie kręgosłupa. W każdym przypadku leczenie musi być poprzedzone dokładnym wywiadem i diagnostyką, dzięki czemu można optymalnie dopasować metody leczenia.

  Mogłoby się wydawać, że problemy z kręgosłupem dotyczą przede wszystkim osób wykonujących ciężką, fizyczną pracę. Okazuje się, że jest to jednak kolejna dolegliwość cywilizacyjna, dręcząca miliony ludzi bez względu na ich profesję. Wśród pacjentów zgłaszających się po pomoc są ludzie bardzo młodzi i zdecydowanie starsi, sporą grupę stanowią pracownicy umysłowi. - Już mnie to nie dziwi. W końcu zarówno nauczyciele, prawnicy czy informatycy, choć nie podnoszą ciężarów, całymi dniami siedzą. A to właśnie siedzenie najgorzej wpływa na nasz kręgosłup - ostrzega neurolog. - Kręgosłup naszych bardzo dalekich przodków miał kształt litery C. W miarę ewolucji bardziej upodobnił się do S, niestety dziś znowu wracamy do literki C. Siedzimy w autach, w pracy przed komputerem, w domu przed telewizorem - często nawet po 15 godzin na dobę. Problemem nie jest to, że siadamy, tylko to, że spędzamy w tej niekorzystnej dla kręgosłupa pozycji ponad połowę aktywnego czasu. Kręgi się ściskają i nawet przy najmniejszym ruchu może nastąpić uraz - ostrzega dr Rafało.

  Kręgosłup osłabiamy nie tylko poprzez siedzenie. W codziennym życiu wykonujemy setki mikro ruchów, które mogą spowodować naruszenie delikatnej konstrukcji. - Najbardziej ryzykowne są ruchy, podczas których wychylamy nasz środek ciężkości, tzw. czynności ze skrętu. Najczęściej pojawiają się one podczas odkurzania, pracy w ogródku i przekładaniu (podnoszeniu) ciężkich przedmiotów. Podczas tego typu zajęć starajmy się jak najmniej obciążać kręgosłup. Pamiętajmy, że jeśli zbyt mocno będziemy naginać drzewo, to w końcu pęknie - dodaje lekarz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »