Kościół św. Mikołaja w Gdańsku zamknięty do odwołania....

  Kościół św. Mikołaja w Gdańsku zamknięty do odwołania. Wyłączono z ruchu odcinek ulicy Świętojańskiej [oświadczenie]

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kościół św. Mikołaja w Gdańsku zamknięty do odwołania
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Klasztor Dominikanów w Gdańsku, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Urząd Miejski w Gdańsku wydali oświadczenie w sprawie Bazyliki pw. Świętego Mikołaja, która kilka dni temu została zamknięta. Powodem było zagrożenie katastrofą budowlaną.
  Treść oświadczenia:

  "Zarówno Klasztor Dominikanów w Gdańsku, jak i Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Urząd Miejski w Gdańsku wspólnie pracują, aby jak najszybciej zabezpieczyć Bazylikę pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku przed groźbą katastrofy budowlanej oraz zbadać przyczyny osiadania filarów kościoła.

  Przedwczesne jest stawianie tez na temat przyczyn gwałtownego pogorszenia się stanu technicznego zabytkowej świątyni. Dopiero analiza badań geotechnicznych i ekspertyza konstruktorów pozwoli nam na wyciągnięcie wniosków dotyczących przyczyn zaistniałej sytuacji.

  Aby jak najszybciej zabezpieczyć konstrukcję obiektu, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków bezzwłocznie wydaje niezbędne decyzje, a Urząd Miejski przygotował rezerwę finansową. Dzięki dotacji Klasztor zleci wykonanie niezbędnych badań gruntu oraz prac zabezpieczających, jednocześnie trwa projektowanie konstrukcji wsporczej pod uszkodzone sklepienia.

  Prace zabezpieczające będą koncentrowały się na wykonaniu odpowiedniego podparcia konstrukcji oraz ochrony zabytkowych ołtarzy. Rozważane są możliwości zabezpieczenia wyposażenia ruchomego kościoła bez jego wynoszenia na zewnątrz świątyni. Należy wziąć pod uwagę, że wrażliwe na zmiany klimatu polichromowane elementy drewniane narażone byłyby na uszkodzenia wskutek wyniesienia na zewnątrz przy obecnych warunkach pogodowych. Również przechowywanie zabytków w innym mikroklimacie niż kościół powodowałoby degradację obiektów.

  Klasztor powołał zespół doświadczonych konserwatorów i konstruktorów, którzy opracowują szczegółowy harmonogram prac, z którym zapoznają PWKZ i Urząd Miejski w Gdańska w najbliższym czasie.

  Ze względów bezpieczeństwa, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wprowadził zmianę organizacji ruchu wzdłuż Bazyliki pw. Świętego Mikołaja: od piątku 9 listopada do odwołania wyłączono z ruchu odcinek ulicy Świętojańskiej – od ul. Pańskiej do skrzyżowania z ul. Lawendową/Szklary. Prosimy kierowców o zwrócenie uwagi na nowe oznakowanie i stosowanie się do tymczasowej organizacji ruchu".

  Zobacz galerię

  Czytaj:

  Kościół św. Mikołaja zostanie zamknięty do odwołania

  Planowane parkingi podziemne zaszkodzą gdańskim zabytkom? Mają powstać m.in. w pobliżu zamkniętego kościoła św. Mikołaja

  Gdańska bazylika św. Mikołaja zamknięta do odwołania. Grozi zawaleniem
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  List Paserski do Katowic

  Pan Buk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Biskupi powinni na - PiS - ać List Pasterski do Księżulka z Katowic, który KOPARKĄ ROZPIER...lił ZAMKNIETY KOściól. pRZYJEDZIE, ROZPIER...NICZY I ŚWIETY SPOKÓJ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  66//

  66//' (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szukajcie na FB: KZ // NSZZ // SOLIDARNOSC // ORGANISTOW // 11 opuszczając "//" miedzy wyrazami

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!