Kościół św. Mikołaja zostanie zamknięty do odwołania. Prezydent Gdańska powołał specjalną komisję, by ratować zabytek

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Popękały sklepienia, filary i posadzka bocznej nawy. W obawie o bezpieczeństwo odwiedzających świątynię i samych Dominikanów - kościół zostanie 31 października zamknięty do odwołania. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Zagrożenie katastrofą budowlaną w Kościele Św. Mikołaja w Gdańsku. Gdańscy Dominikanie zaalarmowali prezydenta, bo na sklepieniu świątyni pojawiły się pęknięcia. Popękały sklepienia, filary i posadzka bocznej nawy. W obawie o bezpieczeństwo odwiedzających świątynię i samych Dominikanów - kościół zostanie 31 października zamknięty do odwołania.

Zagrożenie katastrofą budowlaną w Kościele Św. Mikołaja w Gdańsku

Paweł Adamowicz zwołał naradę w kościele, na którą przyszli: miejski konserwator zabytków Grzegorz Sulikowski i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Po oględzinach na miejscu - prezydent powołał zespół antykryzysowy, który ma ocenić poziom uszkodzeń i opracować plan ratowania kościoła - we współpracy z zakonnikami i specjalistami z Politechniki Gdańskiej.

- Kościół św. Mikołaja w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej rzeczywiście jest w zagrożeniu katastrofy budowlanej. Nikt jeszcze nie jest w stanie stwierdzić, jak mocno, ale wiadomo już, że jedna część kościoła jest wyłączona z normalnego funkcjonowania. Mogę zapewnić, że miasto Gdańsk i budżet miasta Gdańska będzie wspierał Ojców Dominikanów – gospodarzy kościoła – w działaniach, związanych z ratowaniem tego ważnego zabytku kultury sakralnej w naszym mieście – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

- Wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, co się wydarzyło i co się dzieje. Generalnie rzecz biorąc naruszona została konstrukcja kościoła, tzn. jeden z filarów prawdopodobnie zaczął osiadać, przez co żebra sklepienne przerwały się i tracą swoją nośność konstrukcyjną. Przyczyn może być wiele, pewne jest to, że coś się dzieje z podłożem, nie u góry, a pod ziemią. Trzeba będzie się dostać pod posadzkę. Ale muszą to zrobić konstruktorzy, bo oni są od tego. Trzeba będzie zabezpieczyć kościół, żeby dalej nic się już złego nie działo, następny krok to opracowanie całego systemu ekspertyz, a potem projektu konserwatorsko-konstrukcyjnego - mówi Grzegorz Sulikowski, miejski konserwator zabytków w Gdańsku.

O komentarz poprosiliśmy też przedstawicieli Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.
- Znamy i monitorujemy sprawę. Grono ekspertów będzie ustalać przyczyny zaistniałej sytuacji, bo nie chcemy w tej chwili spekulować – muszą to ustalić specjaliści. Decyzja o zamknięciu świątyni jest jak najbardziej słuszna. Już kilka miesięcy temu dofinansowaliśmy badania architektoniczne wieży kościoła. One cały czas jeszcze trwają, teraz będziemy zlecać kolejne. Wojewódzki konserwator zabytków uczestniczył i będzie uczestniczył w każdym etapie prac. Wszystkie oczy zwrócone są dziś w stronę kościoła Św. Mikołaja – mówi w rozmowie z nami Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przeor klasztoru, o. Maciej Okoński, zdecydował, by od środy, 31 października świątynię całkowicie wyłączyć z użytkowania. Jest bowiem realna obawa, że sklepienie się zawali. We wtorek, 30 października, w trybie pilnym pojechał do Warszawy, gdzie zwołano w tej sprawie posiedzenie Rady Prowincji Dominikanów na całą Polskę.

Kościół św. Mikołaja jest jedyną świątynią w Śródmieściu Gdańska, która praktycznie wyszła nietknięta z pożogi II wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE: Przed Jarmarkiem św. Dominika gdańscy dominikanie opowiedzieli o tajemnicach kościoła św. Mikołaja w Gdańsku [wideo,zdjęcia]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Koścół jest piękny . Jest częścią Dziedzictwa Narodowego i należy go ratować za wszelką cenę . Przede wszystkim jest oryginalny bo nie był zniszczony podczas wojny. Byłem tam w podziemiach i na strychu. Konstrukcja dachu robi ogromne wrażenie bo jest bardzo stara. Jest tam jeszcze drewniana winda do opuszczania kandelabru w prezbiterium. Autentyczne wyposażenie już chyba jedno z ostatnich jakie sie zachowało w polskich kościołach. Ogromny szacunek dla Braci Dominikanów że z taką mądrością zachowali, te nie łatwe w utrzymaniu, wyposażenie. Jak widać w podobnych swiatyniach, jak np. wspomnianej w materiale Jasnej Górze, w której króluje pseudo nowoczesność. Trudno tam szukać oryginalnych zabytków wyposażenia poza ołtarzem Matki Bożej. Wyrzuca się np konfesjonały które zostały zrobione przez klasztornego zakonnika . Były swoistym dziełem sztuki złożone bez gwoźdźi stara mistrzowska robota już nie spotykana.

T
Toni tomi

Ja bym sprawdził czy pod kościołem górnicy węgla nie fedrują na nich można wszystko zwalić

g
gw

Tak, tak. Nieodzowna jest budowa podziemnych parkingów, o których tak nagminnie wypowiadają się i politycy i inni fachowcy od infrastruktury miejskiej. Natychmiast powinni wylecieć na zbitą twarz, niezależnie od opcji. Wystarczająco wiele złego zrobił "budowniczy" prezydent Gdańska... Wiadomo na czym stoi gdańska Starówka. Wg tychże fachowców, prawa fizyki nie obowiązują w przypadku deweloperów i innych oszołomów. Myślą tylko o doraźnej kasie.

G
Gdanszczanin

Dominikanie z Gdańska otrzymali od miasta działkę obok kościoła działka ta nie jest zabudowana od drugiej wojny światowej. Czemu jej nie sprzedadzą mieliby środki na remont

W
Wierny

A kto jest właścicielem w sensie prawnym kościoła.Niech właściciel go remontuje.

t
tunia

Kościół przetrwał wojnę, przetrwał Armię Czerwoną, przetrwał komunizm, a Budynia nie przetrwa.

G
Gość

Znajdź Nagi Kobiet twojej okolicy tutaj : Huit.Re/Kobiet

a
anna

Informacje o zagrozeniu byly od dawna.tylko wladze miasta sie tym nie interesowaly.Dlaczego dopiero teraz nasz wlodarz tym sie zainteresowal.?

g
gdanszczanin

A ty wiesz jak woda w Gańsku płynie a Wyspa spichrzów czym jest a kladki ,naruszane są cieki podziemne ale na tym poziomie co ty nie warto dyskutować .

t
tak uważam

Widziałeś jakieś koparki koło Mikołaja? Lecz się.

g
gdanszczanin

Efekt zaniedbań ,zabytki w Gdańsku to niechciane przez wladze "zło" tak się dzieje w cłym starym mieście ! Nam zrobiono plac budowy z wszystkich stron bo broniliśmy zabytku ciężki sprzęt huk maszyn ,kruszarek ,kiedy nadzór budowlany stwierdzi zagrożenie ?

g
gość

dobrze, że miasto angażuje się w ratowanie tego zabytku!

Dodaj ogłoszenie