Kościół św. Jana w Gdańsku wygląda jak dawniej. Zakończono prace konserwatorskie [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Udostępnij:
Zakończyły się prace konserwatorskie kościoła św. Jana w Gdańsku. W środę 20 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której opowiedziano o remoncie.

Początki kościoła św. Jana w Gdańsku sięgają połowy XIV wieku, potem przez kolejne 100 lat był on rozbudowywany. Prace zakończono w 1465 roku, kiedy to wykonane zostały sklepienia i ukończono budowę wieży. W marcu 1945 roku kościół uległ zniszczeniu. W latach 50. odbudowano dach, wykonano także część prac przy konstrukcji świątyni, a w latach 80. zrekonstruowano sklepienie.

Kościół św. Jana w Gdańsku wygląda jak dawniej. Zakończono prace konserwatorskie [zdjęcia]
materiały NCK

Świątynią opiekuje Nadbałtyckie Centrum Kultury, mieści się tu bowiem Centrum św. Jana.
- Po dziesięciu latach właśnie zakończyliśmy konserwację wszystkich elewacji (ścian zewnętrznych świątyni) - powiedziała w środę na konferencji prasowej Iwona Berent, kierownik biura odbudowy kościoła św. Jana. - Przywrócone zostały historyczne elementy, charakterystyczne dla kościoła św. Jana, znane z przekazów archiwalnych.

Latem 2008 roku rozpoczęto prace przy elewacji południowej (obejmującej swym zasięgiem prezbiterium i transept. Udało się odkryć wiele śladów dawnej dekoracji kościoła, takich jak fryz ornamentalny w pasie podokapowym, pobiały w glifach okiennych, tynki w blendach oraz pozostałości zegara słonecznego. Prace były kontynuowane w 2012 roku, wtedy to odtworzony został zegar z czterema tarczami, zniszczony w marcu 1945 roku. Każda tarcza ma średnicę ponad 4 m i jest dekorowana złoconymi cyframi oraz ozdobami słońca.
- Podczas prac konserwatorskich przy elewacji północnej kościoła od strony zaułka Zachariasza Zappio odkryty został też oryginalny poziom kamiennej nawierzchni zaułka, oraz największy zachowany fragment fryzu ornamentalnego - opowiada Iwona Berent. - W tym roku konserwacji poddana została ostatnia już elewacja kościoła - wschodnia, która od XVII w. jest odchylona o blisko metr od pionu. O tym wydarzeniu świadczą kuty napis i cyfry ANNO 1679, zamocowane w górnej elewacji, które również zostały odnowione, W przyziemu od strony północnej przywrócone zostało oszklenie neogotyckiego okna w dawnej zakrystii, zamurowane po zakończeniu wojny.

I tak, po wielu dziesięcioleciach wyjątkowa bryła kościoła św. Jana w Gdańsku odzyskała dawny blask.

Łączny koszt prac prowadzonych od 2007 roku wyniósł 4 miliony złotych. Na sumę te złożyły się dotacje samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska i fundusze unijne (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu

Kobiety poszukiwane przez pomorską policję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie