Koronawirus na Pomorzu. Zmiany w komunikacji miejskiej - od soboty Sopot w strefie czerwonej, a Gdańsk i Gdynia w strefie żółtej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Karolina Misztal
Udostępnij:
Od soboty 03.10.2020 Sopot przejdzie ze strefy żółtej do strefy czerwonej. Do strefy żółtej wejdą za to Gdańsk i Gdynia. Wśród dodatkowych lokalnych obostrzeń sanitarnych zostaną wprowadzone obostrzenia związane z korzystaniem z transportu publicznego.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Trójmieście

Choć dodatkowe ograniczenia dla transportu zbiorowego - poza istniejącymi w całej Polsce niezależnie od strefy - są nakładane tylko w strefach czerwonych, to w całym Trójmieście szykują się zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Linie międzygminne funkcjonują jak w strefie żółtej

W strefie czerwonej, w której od soboty będzie Sopot, w pojazdach transportu zbiorowego może być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Możliwe też jest 50 proc. miejsc siedzących niezajętych - przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski poinformował w czwartek 01.10.2020, że na liniach wewnętrznych pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, albo co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących. Linie międzygminne funkcjonują jak w strefie żółtej.

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Zygmunt Gołąb informuje, że w związku z tym limity pasażerów komunikacji miejskiej na liniach realizujących połączenia międzygminne z Sopotem, tj. 117, 122 i 143, pozostają utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Podobnie będzie z kursami na liniach 126, 171, 174 łączących Gdańsk z powiatem kartuskim, który od soboty także będzie w strefie czerwonej.

Więcej kontroli w tramwajach i autobusach w Gdańsku

W pojazdach mają być prowadzone kontrole dot. odpowiedniej liczby pasażerów.

- W sytuacji, gdy maksymalny limit pasażerów w danym pojeździe zostanie osiągnięty, może to powodować chwilowe niedogodności w postaci braku możliwości przejazdu tymże pojazdem z danego przystanku - mówi Zygmunt Gołąb. - Prosimy pasażerów o uwzględnienie tego faktu podczas planowania podróży komunikacją miejską. W liczeniu pasażerów pomogą również bramki zliczające. Uzyskane z nich dane pozwolą zasilić daną linię tramwajową czy autobusową dodatkowymi pojazdami w zależności od zapotrzebowania. Prosimy pasażerów o bieżące śledzenie sytuacji komunikacyjnej oraz zamieszczanych na stronie internetowej ZTM komunikatów. Prosimy przygotować się również do kontroli dotyczących zakrywania ust i nosa w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej - dodaje rzecznik ZTM-u.

Po odjeździe z każdego przystanku w pojazdach nadawany będzie 10-sekundowy komunikat głosowy dotyczący obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu wobec innych współpasażerów.

Gdynia przygotowuje autobusy rezerwowe

Z kolei Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni podaje, że podobnie będą działać linie 144, 177, 185, 187, 244 i 287 łączące Gdynię z Sopotem. Dopuszczalny limit pasażerów w pojeździe wyniesie 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym, tak jak do tej pory, połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.

Z kolei na liniach midibusowych 144, 185 i 287 eksploatowane będą większe, standardowej pojemności autobusy miejskie.

- W autobusach obsługujących wewnętrzne sopockie linie na szybach naprzeciwko drzwi oraz na drzwiach umieszczone będą informacje o zaostrzonych limitach przewozu pasażerów - mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarczych Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- Niezmieniona pozostaje ekspozycja informacji o wyłączeniu co drugiego miejsca siedzącego. Wszyscy kierowcy zostali zobowiązani do informowania Centrali Ruchu ZKM o wszystkich sytuacjach, w których liczba pasażerów w pojeździe przekracza dopuszczalny limit – w celu włączenia pojazdu rezerwowego jako bisowego. ZKM w Gdyni zintensyfikował też badania wykorzystania pojazdów komunikacji miejskiej prowadzone w charakterystycznych, przekrojowych punktach sieci komunikacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem Sopotu - dodaje.

Inspektorzy nadzoru ruchu ZKM mają monitorować zapełnienie pojazdów. Gdyński ZKM informuje o zamówieniu u operatorów dodatkowych autobusów rezerwowych aby minimalizować przypadki przepełnień w pojazdach.

Aby minimalizować przypadki przepełnień w pojazdach, ZKM w Gdyni zamówił u operatorów dodatkowe autobusy rezerwowe. Z puli 20 autobusów i trolejbusów do dyspozycji, część z nich będzie oczekiwać na ewentualne włączenia na kursy bisowe w Sopocie. Od soboty co każdy przystanek w pojazdach będą emitowane komunikaty dźwiękowe o konieczności zasłaniania nosa i ust w czasie podróży.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie