Nasza Loteria

Koronawirus na Pomorzu. Zmiany w komunikacji miejskiej - od soboty Sopot w strefie czerwonej, a Gdańsk i Gdynia w strefie żółtej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Karolina Misztal
Od soboty 03.10.2020 Sopot przejdzie ze strefy żółtej do strefy czerwonej. Do strefy żółtej wejdą za to Gdańsk i Gdynia. Wśród dodatkowych lokalnych obostrzeń sanitarnych zostaną wprowadzone obostrzenia związane z korzystaniem z transportu publicznego.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Trójmieście

Choć dodatkowe ograniczenia dla transportu zbiorowego - poza istniejącymi w całej Polsce niezależnie od strefy - są nakładane tylko w strefach czerwonych, to w całym Trójmieście szykują się zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Linie międzygminne funkcjonują jak w strefie żółtej

W strefie czerwonej, w której od soboty będzie Sopot, w pojazdach transportu zbiorowego może być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Możliwe też jest 50 proc. miejsc siedzących niezajętych - przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski poinformował w czwartek 01.10.2020, że na liniach wewnętrznych pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, albo co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących. Linie międzygminne funkcjonują jak w strefie żółtej.

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Zygmunt Gołąb informuje, że w związku z tym limity pasażerów komunikacji miejskiej na liniach realizujących połączenia międzygminne z Sopotem, tj. 117, 122 i 143, pozostają utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Podobnie będzie z kursami na liniach 126, 171, 174 łączących Gdańsk z powiatem kartuskim, który od soboty także będzie w strefie czerwonej.

Więcej kontroli w tramwajach i autobusach w Gdańsku

W pojazdach mają być prowadzone kontrole dot. odpowiedniej liczby pasażerów.

- W sytuacji, gdy maksymalny limit pasażerów w danym pojeździe zostanie osiągnięty, może to powodować chwilowe niedogodności w postaci braku możliwości przejazdu tymże pojazdem z danego przystanku - mówi Zygmunt Gołąb. - Prosimy pasażerów o uwzględnienie tego faktu podczas planowania podróży komunikacją miejską. W liczeniu pasażerów pomogą również bramki zliczające. Uzyskane z nich dane pozwolą zasilić daną linię tramwajową czy autobusową dodatkowymi pojazdami w zależności od zapotrzebowania. Prosimy pasażerów o bieżące śledzenie sytuacji komunikacyjnej oraz zamieszczanych na stronie internetowej ZTM komunikatów. Prosimy przygotować się również do kontroli dotyczących zakrywania ust i nosa w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej - dodaje rzecznik ZTM-u.

Po odjeździe z każdego przystanku w pojazdach nadawany będzie 10-sekundowy komunikat głosowy dotyczący obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu wobec innych współpasażerów.

Gdynia przygotowuje autobusy rezerwowe

Z kolei Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni podaje, że podobnie będą działać linie 144, 177, 185, 187, 244 i 287 łączące Gdynię z Sopotem. Dopuszczalny limit pasażerów w pojeździe wyniesie 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym, tak jak do tej pory, połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.

Z kolei na liniach midibusowych 144, 185 i 287 eksploatowane będą większe, standardowej pojemności autobusy miejskie.

- W autobusach obsługujących wewnętrzne sopockie linie na szybach naprzeciwko drzwi oraz na drzwiach umieszczone będą informacje o zaostrzonych limitach przewozu pasażerów - mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarczych Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- Niezmieniona pozostaje ekspozycja informacji o wyłączeniu co drugiego miejsca siedzącego. Wszyscy kierowcy zostali zobowiązani do informowania Centrali Ruchu ZKM o wszystkich sytuacjach, w których liczba pasażerów w pojeździe przekracza dopuszczalny limit – w celu włączenia pojazdu rezerwowego jako bisowego. ZKM w Gdyni zintensyfikował też badania wykorzystania pojazdów komunikacji miejskiej prowadzone w charakterystycznych, przekrojowych punktach sieci komunikacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem Sopotu - dodaje.

Inspektorzy nadzoru ruchu ZKM mają monitorować zapełnienie pojazdów. Gdyński ZKM informuje o zamówieniu u operatorów dodatkowych autobusów rezerwowych aby minimalizować przypadki przepełnień w pojazdach.

Aby minimalizować przypadki przepełnień w pojazdach, ZKM w Gdyni zamówił u operatorów dodatkowe autobusy rezerwowe. Z puli 20 autobusów i trolejbusów do dyspozycji, część z nich będzie oczekiwać na ewentualne włączenia na kursy bisowe w Sopocie. Od soboty co każdy przystanek w pojazdach będą emitowane komunikaty dźwiękowe o konieczności zasłaniania nosa i ust w czasie podróży.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 16 lat
Wideo

Inwestycje drogowe w Miliczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki