Obecnie, zmiany i regulacje pojawiają się już na etapie wejścia do szpitala. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przyszłe mamy, tak jak i wszyscy pacjenci wchodzący do budynku, są poddawani mierzeniu temperatury ciała.
Jak uchronić się przed wirusem?
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną staramy się w możliwie najlepszy sposób zabezpieczyć naszych pacjentów oraz personel. Panie przyjeżdżające do porodu do godz. 16.00 proszone są o wchodzenie do szpitala przez główne wejście do budynku CMN, a nie przez Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną. Tam wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura
- potwierdziła Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK.
W sytuacji, w której pacjentka będzie miała na wejściu wyższą temperaturę, szpital jest przygotowany do skierowanie chorej do specjalnie wydzielonej sali.
Po zebraniu wywiadu epidemiologicznego skierowana zostanie, w zależności od potrzeb, albo do izolowanej sali porodowej, albo w normalnym trybie na Izbę Przyjęć. Pomiędzy godz. 16.00 do 7.00 rano prosimy o wchodzenie przez wejście do Izby Przyjęć Położniczo-Ginekologicznej, gdzie cała procedura będzie przebiegała w ten sam sposób
- powiedziała Anastasia Kalogridou-Błajet.
Zarówno we wspomnianym Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie, jak i Szpitalu im. M. Kopernika obowiązują zakazy odwiedzin i niestety dotyczy to również oddziałów położniczo - ginekologicznych. To rodzi obawy dotyczące możliwości wsparcia bliskich i dostarczenia po porodzie niezbędnych rzeczy. Pracownicy starają się jednak pośredniczych w kontakcie.
Niezbędne informacje
- Chciałabym zapewnić, że nasz personel w tym wyjątkowym momencie dokłada wszelkich starań, by wesprzeć rodzące. Rozumiemy także, że po porodzie może pojawić się konieczność doniesienia niezbędnych artykułów przez bliskich. Między godziną 15 a 18 na Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną można donosić rzeczy, które zostaną przekazane na salę porodową lub oddział położniczy. Prosimy, żeby paczki były oznakowane imieniem i nazwiskiem oraz miejscem, w którym przebywa pacjentka - powiedziała Anastasia Kalogridou-Błajet.
Gdańskie porodówki wprowadziły również obostrzenia dotyczące zakazu obecności partnera podczas porodu.
- Wczoraj popołudniu zawiesiliśmy porody rodzinne - powiedziała Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus.
Podobne regulacje obowiązują również w gdańskim UCK.
W szpitalach Copernicus powstały z kolei specjalne zalecenia, które dotyczą pacjentek z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2/ COVID-19. Działania mają podnieść bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i dotyczą między innymi cesarskiego cięcia ze wskazań epidemiologicznych lub izolacji matki po porodzie.
- Decyzja o prewencyjnej izolacji matki od noworodka jest trudna i należy podjąć ją w porozumieniu z pacjentką, po indywidualnej analizie przypadku, przez zespół klinicystów (m. in. perinatologa i neonatologa), ze specjalistami epidemiologii, chorób zakaźnych i zdrowia publicznego - poinformował w komunikacie dr. n. med. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo- Ginekologicznego.
ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?