W Polsce niemal każdego dnia rośnie liczba wykonywanych testów diagnostycznych na obecność koronawirusa. Pod koniec ubiegłego tygodnia został przekroczony pułap 30 tys. testów w ciągu doby. Cały czas nie zmienia się jednak fakt, że epidemia w naszym kraju ciągle się rozwija, a przedstawiciele zawodów medycznych stanowią najważniejszy element walki z koronawirusem.
O ile dostępność do testów zwłaszcza w szpitalach nie jest ograniczana, to pracownicy mniejszych ośrodków czy przychodni nie mają już tak komfortowej sytuacji. Dlatego do końca tego tygodni każdy pracownik sektora medycznego może darmowo wykonać badanie w ramach akcji "Tydzień dla Medyka", której pomysłodawcą i realizatorem jest Invicta.
- Zapraszamy pracowników medycznych i opiekunów, wszystkie te osoby, które pomagają potrzebującym do zgłaszania się na bezpłatne badania. Wystarczy zgłosić się przez www.testujemy.org, umówić na konkretny dzień i przyjechać lub przyjść do jednego z naszych mobilnych punktów pobrań – mówi Katarzyna Goch, rzecznik prasowy INVICTA.
W pomoc zaangażowały się licznie trójmiejskie przedsiębiorstwa i firmy i to właśnie dzięki ich wsparciu finansowemu jest możliwa realizacja darmowych testów.
Medycy, fizjoterapeuci, pielęgniarki i położne, a także opiekunowie czy też inni przedstawiciele opieki medycznej mogą skorzystać z dwóch punktów pobrań: na parkingu przy Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz na parkingu przy hali Ergo Arena. Na miejsce można dotrzeć zarówno pieszo, jak i samochodem. Natomiast samo pobranie materiału zajmuje zaledwie kilka minut, a wynik otrzymujemy już po około 24 h.
Invicta wykonuje testy na obecność koronawirusa. Może osiągn...
- Badania wykonywane są metodą biologii molekularnej - rtPCR uznawaną obecnie za referencyjną (wzorcową) i rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Testy genetyczne tego rodzaju wykrywają RNA koronawirusa SARS-CoV-2 już po 5-7 dniach od zakażenia - poinformowali przedstawiciele firmy Invicta.
Na Pomorzu odnotowano już ponad 530 zakażeń SARS-CoV-2, a wśród nich 121 przypadków dotyczyło pracowników medycznych. Ogniska zostały wykryte między innymi w szpitalach, przychodniach POZ czy punktach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. W ostatnim czasie sytuacja w naszym regionie się uspokoiła, jednak obecna faza wznawiania przyjęć planowych i reaktywacji konsultacji w poradniach sprawia, że rosną obawy dotyczące pojawienia się kolejnych ognisk epidemii.
Dowiedz się więcej
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?