Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus - co to jest? Jakie przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu wirusem z Chin? MAPA: LICZBA ZACHOROWAŃ [22.03.2020]

Patrycja Kłos
Patrycja Kłos
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Koronawirus - co to jest? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu koronawirusem? Raport z Polski, Europy, świata
Koronawirus - co to jest? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu koronawirusem? Raport z Polski, Europy, świata 123RF
Koronawirus - co to jest? Skąd się wziął wirus, jakie objawy mają osoby zarażone? Jaki zasięg ma teraz wirus z Chin? Sprawdźcie zalecenia - GIS na bieżąco wydaje także ostrzeżenia i alarmuje podróżujących. Wirus po raz pierwszy pojawił się w chińskiej miejscowości Wuhan. Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. W Europie lawinowo rośnie liczba zachorowań. Największy problem jest we Włoszech. WHO postanowiło także ogłosić stan pandemii. Natomiast w Polsce w środę, 4 marca 2020 roku potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa. 12 marca zmarła pierwsza osoba, zarażona koronawirusem. Gdzie jeszcze zanotowano przypadki zachorowań? Sprawdźcie na interaktywnej mapie! Pod koniec stycznia 2020 roku WHO ogłosiła alarm i stwierdza stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym [PHEIC]. Czy i kiedy zostanie ogłoszona pandemia?

Koronawirus - co to jest? Ile ludzi jest zakażonych wirusem na świecie w 2020 roku?

Do tej pory potwierdzono 339 645 przypadków zakażeń wirusem z Wuhan na świecie. Zmarły 14 717 osoby. (dane 23.03.2020, źródło: Johns Hopkins University)

Epidemia koronawirusa - zakażenia i śmiertelne ofiary - 2020 rok [mapa online]

Kliknij i zobacz MAPĘ ONLINE - dane dotyczące koronawirusa na świecie >>>

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

NFZ uruchomiła infolinię pod którą można uzyskać potrzebne informacje o koronawirusie. To nr tel. 800 190 590.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

***

Koronawirus 2020. LICZBA ZACHOROWAŃ. Interaktywna mapa online - gdzie notuje się przypadki chińskiego wirusa z Wuhan

Kliknij i zobacz >>>

Koronawirus. Fakty i mity. 10 rzeczy, które wiemy i 10, któr...

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Koronawirus 2019-nCoV. Skąd się wziął?

Pierwsze przypadki nowego koronawirusa 2019-nCoV zarejestrowano w grudniu w chińskiej miejscowości Wuhan, w której żyje około 9 mln osób. Od tamtego czasu obserwujemy nie tylko silną transmisję wirusa na terenie prowincji, ale także w innych regionach Chin. Obecnie miasto Wuhan zostało właściwie odcięte od świata.

- 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Te same środki zostały podjęte w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi - poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Największe epidemie w historii ludzkości. Te choroby zakaźne...

Koronawirus 2019-nCoV. Jakie są objawy?

Objawy infekcji wywołanej przez koronawirus są charakterystyczne dla infekcji dróg oddechowych. Jest to między innymi gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszność.

Co zrobić w sytuacji podejrzenia choroby? Wytyczne i zalecenia

- Osoba podejrzana o zachorowanie to osoba z objawami choroby układu oddechowego np. kaszlu, trudności w oddychaniu, dusznością i gorączką pow. 38 stopni C oraz przebywająca w ciągu ostatnich 14 dni na terenie miasta Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach lub mająca w tym czasie bliski kontakt z osobą chorą - informuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - Każda osoba, która w ciągu 2 tygodni od powrotu z ww. terenu lub kontaktu z osobą chorą zauważy u siebie objawy powinna skontaktować się ze swoją przychodnią POZ. Umawiając wizytę telefonicznie należy przekazać informację o pobycie w Wuhan w Chinach (lub bliskim kontakcie z chorym) oraz objawach. Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej (od 23 stycznia) nie ma możliwości wyjazdu z Wuhan, w wyniku wprowadzonego przez władze chińskie zakazu opuszczania tego miasta i innych w prowincji Hubei.

Susza, globalne ocieplenie: stan alarmowy dla świata. Naukow...

Obecnie służby sanitarne nie zalecają wyjazdów do Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opublikowano również konkretne wytyczne dla osób, które aktualnie podróżują po Państwie Środka. Poniżej pełna lista przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Koronawirus. Jak chronić siebie i bliskich przed zarażeniem?...

Koronawirus. Jak uniknąć zagrożenia?

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus

Koronowirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia o objawach, które wymagają zgłoszenia do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:

  • temperatura ciała powyżej 38℃;
  • kaszel, duszność

powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania.

Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych w Polsce.

- Pamiętaj, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach - dodają przedstawiciele MZ.

Koronawirus 2020. Wirus z Chin. Komunikaty GIS

Główny Inspektorat Sanitarny podaje na swoich stronach informacje o zasadach postępowania z osobami, które mają objawy zarażenia oraz informacje ważne dla podróżujących. Czytaj więcej na gis.gov.pl>>>

Okres wylęgarnia wirusa: 14 dni, zazwyczaj 5-6

Objawy zarażenia koronawirusem:

  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza;
  • kaszel;
  • duszność.

Jeśli masz powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, dreszcze, bóle mięśniowe, katar – skontaktuj się z lekarzem. To mogą być objawy zakażenia koronawirusem.

Zasady higieny:

  • Myj ręce.
  • Stosuj chustki jednorazowe.
  • Zasłaniaj twarz kaszląc i kichając.
  • Unikaj zatłoczonych pomieszczeń.

Wirus z Chin - Koronawirus - co to jest? Ekspert o wirusie z Wuhan

Raport dot. koronawirusa na świecie. Ile osób zmarło?

Dane GIS: Według stanu na 1 marca 2020 r. zgłoszono 2 979 zgonów: z Chin (2 870), Hongkongu (2), Iranu (43), Korei Południowej (17), Włoch (29), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (1).

Koronawirus w Europie. Wirus już nie tylko w Chinach

Wirus rozprzestrzenia się w Europie. We Włoszech jest już prawie 900 zarażonych osób. 21 osób zmarło. Coraz więcej zachorowań pojawia się także w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wirus pojawił się także na północ od Polski - kilkanaście przypadków pojawiło się w Szwecji, kilka w Norwegii i Finlandii, są także pojedyncze przypadki w Danii i Estonii.

W Polsce na razie nie ma oficjalnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.

Koronawirus. Fakty i mity. 10 rzeczy, które wiemy i 10, któr...

WAŻNE! Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce nie został potwierdzony

25-letnia kobieta, która miesiąc spędziła w Tajlandii, przebywa na oddziale łódzkiego szpitala m. Biegańskiego. Kobieta już w Tajlandii miała się źle czuć, miała objawy paragrypowe z silnymi dusznościami. Przyjmowała antybiotyki. Do Polski przyleciała w sobotę, 22 lutego 2020 roku. Z lotniska do Łodzi przyjechała pociągiem. Sama zgłosiła się do szpitala. Jak informuje Dziennik Łódzki, pierwszy wykonany test potwierdził, że jest zarażona koronawirusem. Kobieta przebywa w szpitalu. Miała już wykonany kolejny test, który jest badany przez Państwowy Zakład Higieny. Wyniki mają być znane za kilka dni.

Ministerstwo Zdrowia zaprzecza doniesieniom o przypadku koronawirusa w Polsce.

Jak podało w piątek (28.02.2020) Ministerstwo Zdrowia: "Wirusa nie wykryto w żadnej z przebadanych do dzisiaj próbek". Przebadano 39 dostarczonych próbek i u wszystkich wynik jest negatywny.

Można więc przypuszczać, że wśród przebadanych próbek o których informuje resort, znalazły się również te przywiezione od pacjentki ze szpitala w Łodzi.
Na konferencji prasowej podano także, że obecnie w Polsce już 77 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa.
***
Wg informacji podanych przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, w polskich szpitalach przebywa ok. 50 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Epidemia koronawirusa. Zakażenia w Europie. Wirus we Włoszech. Najnowsze informacje

219 osób jest już zarażonych koronawirusem we Włoszech. Władze kraju wciąż nie wiedzą, jak wirus dostał się do ich kraju. Ogniskami zachorowań są regiony Lombardia i Wenecja Euganejska na północy. Pojedyncze przypadki potwierdzono w Piemoncie, Emilii-Romanii i Lacjum.

Wśród Włochów pojawiają się objawy paniki. W regionach zagrożonych ze sklepów zaczynają znikać produkty żywnościowe.
W sobotę, 22 lutego, ogłoszono zakaz wstępu do 11 zagrożonych koronawirusem gmin. Odwołano także piłkarskie mecze i masowe imprezy, zdecydowano się także zakończyć przed czasem karnawał w Wenecji. We Włoszech zmarło 7 osób zakażona koronawirusem (informacje 25.02.2020).

We wtorek, 25 lutego poinformowano o pierwszych przypadkach zachorowań na wirusa w Chorwacji, Austrii i Szwajcarii.

czytaj więcej o badaniach

To warto wiedzieć o koronawirusie - doniesienia ze świata

  • Naukowcy z USA: Wirus mógł się „wymknąć” z laboratorium w mieście Wuhan

Amerykańscy naukowcy ostrzegali, że groźny wirus, który doprowadził do wybuchu epidemii w Chinach mógł się „wymknąć” z laboratorium w mieście Wuhan, gdzie stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań na zapalenia płuc.
Naukowcy USA: Śmiertelny wirus nCoV mógł się wymknąć z laboratorium w Chinach

  • Ekspert: W Chinach jest już prototyp szczepionki na wirusa

Fragment rozmowy z dr Pawłem Grzesiowskim, wykładowcą Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezesem Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspertem w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.
Z badań, które przeprowadzono w Chinach wynika, że zarażają się najczęściej osoby po 41 roku życia, tak?
Najnowsza publikacja, opis pierwszych 425 przypadków wskazuje, że średni wiek chorych to 59 lat, umierają osoby głównie po 60 roku życia z chorobami towarzyszącymi, a co najdziwniejsze, w ogóle nie chorują dzieci poniżej 15 lat. Ale bardziej szczegółowych informacji wciąż nam brakuje. W pierwszych tygodniach chorowali prawie sami mężczyźni, którzy zarazili się prawdopodobnie na osławionym już targu w Wuhan, A więc nie jest to grupa reprezentatywna dla całej populacji, która jest obecnie chora. Aktualne dane mówią o ok. 60 procent płci męskiej. Pojawiła się także w poniedziałek informacja, że w Pekinie mamy obserwowane jest dziewięciomiesięczne dziecko. Nie wiemy, czy są jakieś przesłanki, które sugerowałyby, że to choroba wyłącznie dorosłych, ale zwraca uwagę ich wyraźna dominacja. Trudno przewidzieć, czy jeśli wirus wydostanie się z pierwotnego ogniska epidemii w Wuhan i ich otoczenia, nie będzie atakował dzieci, ponieważ chyba nie ma żadnych immunologicznych przeciwwskazań, że tak powiem, aby ten wirus atakował dzieci.

Koronawirus 2019-nCoV. Przypadki w Polsce i na świecie

Pojedyncze przypadki pojawiły się również w innych krajach Azji, a także w Australii, Ameryce Północnej. W Europie na ten moment odnotowano trzy przypadki zakażenia we Francji, a wczoraj niemieckie służby sanitarne poinformowały o odizolowaniu chorego mieszkańca Bawarii.

Obecnie polskie służby zapewniają, że pozostają w pełnej gotowości. Kroki zostały podjęte między innymi na warszawskim lotnisku, które obsługuje loty do krajów azjatyckich.

- Pasażerowie podróżujący z Chin otrzymują specjalne formularze lokalizacyjne, a osoby, które wykazują objawy chorobowe są badane przez personel medyczny lotniska - informuje port lotniczy.

Koronawirus - co to jest? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu koronawirusem? Ostrzeżenie GIS!
Koronawirus - co to jest? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu koronawirusem? Ostrzeżenie GIS! 123RF

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki