Koronawirus - co to jest? Jakie przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu wirusem z Chin? MAPA: LICZBA ZACHOROWAŃ [19.02.2020]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Koronawirus - co to jest? Skąd się wziął wirus, jakie objawy mają osoby zarażone? Sprawdźcie zalecenia - GIS na bieżąco wydaje także ostrzeżenia i alarmuje podróżujących. W nocy z poniedziałku (27.01.2020) na wtorek potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Niemczech wirusem z Chin. Jest to, po Francji, drugi europejski kraj, w którym laboratoryjnie potwierdzono wirusa, który po raz pierwszy pojawił się w chińskiej miejscowości Wuhan. Gdzie zanotowano przypadki zachorowań? Sprawdźcie na interaktywnej mapie! W czwartek, 30.01.2020 roku WHO ogłasza alarm i stwierdza stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym [PHEIC].
 • Epidemia koronawirusa . WHO ogłasza alarm

WHO ogłasza alarm i stwierdza stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym [PHEIC]

Informację taką podano po spotkaniu szefostwa WHO w czwartek wieczorem (30.01.2020 roku) w Genewie w Szwajcarii. To było już drugie spotkanie na szczycie w sprawie zagrożenia koronawirusem z Chin. Tym razem postanowiono wszcząć alarm.

Czytaj także

Koronawirus 2020. LICZBA ZACHOROWAŃ. Interaktywna mapa online - gdzie notuje się przypadki chińskiego wirusa z Wuhan

Koronawirus. Fakty i mity. 10 rzeczy, które wiemy i 10, któr...

Koronawirus 2019-nCoV. Skąd się wziął?

Pierwsze przypadki nowego koronawirusa 2019-nCoV zarejestrowano w grudniu w chińskiej miejscowości Wuhan, w której żyje około 9 mln osób. Od tamtego czasu obserwujemy nie tylko silną transmisję wirusa na terenie prowincji, ale także w innych regionach Chin. Obecnie miasto Wuhan zostało właściwie odcięte od świata.

- 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Te same środki zostały podjęte w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi - poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Największe epidemie w historii ludzkości. Te choroby zakaźne...

Koronawirus 2019-nCoV. Jakie są objawy?

Objawy infekcji wywołanej przez koronawirus są charakterystyczne dla infekcji dróg oddechowych. Jest to między innymi gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszność.

Co zrobić w sytuacji podejrzenia choroby? Wytyczne i zalecenia

- Osoba podejrzana o zachorowanie to osoba z objawami choroby układu oddechowego np. kaszlu, trudności w oddychaniu, dusznością i gorączką pow. 38 stopni C oraz przebywająca w ciągu ostatnich 14 dni na terenie miasta Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach lub mająca w tym czasie bliski kontakt z osobą chorą - informuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - Każda osoba, która w ciągu 2 tygodni od powrotu z ww. terenu lub kontaktu z osobą chorą zauważy u siebie objawy powinna skontaktować się ze swoją przychodnią POZ. Umawiając wizytę telefonicznie należy przekazać informację o pobycie w Wuhan w Chinach (lub bliskim kontakcie z chorym) oraz objawach. Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej (od 23 stycznia) nie ma możliwości wyjazdu z Wuhan, w wyniku wprowadzonego przez władze chińskie zakazu opuszczania tego miasta i innych w prowincji Hubei.

Stan alarmowy dla świata - tysiące naukowców ostrzega przed ...

Obecnie służby sanitarne nie zalecają wyjazdów do Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opublikowano również konkretne wytyczne dla osób, które aktualnie podróżują po Państwie Środka. Poniżej pełna lista przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Koronawirus. Jak uniknąć zagrożenia?

 • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
 • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
 • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
 • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
 • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
 • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko w...

Koronowirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia o objawach, które wymagają zgłoszenia do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:

 • temperatura ciała powyżej 38℃;
 • kaszel, duszność

powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania.

Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych w Polsce.

- Pamiętaj, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach - dodają przedstawiciele MZ.

Koronawirus 2020. Wirus z Chin. Komunikaty GIS

Główny Inspektorat Sanitarny podaje na swoich stronach informacje o zasadach postępowania z osobami, które mają objawy zarażenia oraz informacje ważne dla podróżujących. Czytaj więcej na gis.gov.pl>>>

Okres wylęgarnia wirusa: 14 dni, zazwyczaj 5-6

Objawy zarażenia koronawirusem:

 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza;
 • kaszel;
 • duszność.

Jeśli masz powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, dreszcze, bóle mięśniowe, katar – skontaktuj się z lekarzem. To mogą być objawy zakażenia koronawirusem.

Zasady higieny:

 • Myj ręce.
 • Stosuj chustki jednorazowe.
 • Zasłaniaj twarz kaszląc i kichając.
 • Unikaj zatłoczonych pomieszczeń.

Wirus z Chin - Koronawirus - co to jest? Ekspert o wirusie z Wuhan

czytaj więcej o badaniach

To warto wiedzieć o koronawirusie - doniesienia ze świata

 • Naukowcy z USA: Wirus mógł się „wymknąć” z laboratorium w mieście Wuhan

Amerykańscy naukowcy ostrzegali, że groźny wirus, który doprowadził do wybuchu epidemii w Chinach mógł się „wymknąć” z laboratorium w mieście Wuhan, gdzie stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań na zapalenia płuc.
Naukowcy USA: Śmiertelny wirus nCoV mógł się wymknąć z laboratorium w Chinach

 • Ekspert: W Chinach jest już prototyp szczepionki na wirusa

Fragment rozmowy z dr Pawłem Grzesiowskim, wykładowcą Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezesem Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspertem w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.
Z badań, które przeprowadzono w Chinach wynika, że zarażają się najczęściej osoby po 41 roku życia, tak?
Najnowsza publikacja, opis pierwszych 425 przypadków wskazuje, że średni wiek chorych to 59 lat, umierają osoby głównie po 60 roku życia z chorobami towarzyszącymi, a co najdziwniejsze, w ogóle nie chorują dzieci poniżej 15 lat. Ale bardziej szczegółowych informacji wciąż nam brakuje. W pierwszych tygodniach chorowali prawie sami mężczyźni, którzy zarazili się prawdopodobnie na osławionym już targu w Wuhan, A więc nie jest to grupa reprezentatywna dla całej populacji, która jest obecnie chora. Aktualne dane mówią o ok. 60 procent płci męskiej. Pojawiła się także w poniedziałek informacja, że w Pekinie mamy obserwowane jest dziewięciomiesięczne dziecko. Nie wiemy, czy są jakieś przesłanki, które sugerowałyby, że to choroba wyłącznie dorosłych, ale zwraca uwagę ich wyraźna dominacja. Trudno przewidzieć, czy jeśli wirus wydostanie się z pierwotnego ogniska epidemii w Wuhan i ich otoczenia, nie będzie atakował dzieci, ponieważ chyba nie ma żadnych immunologicznych przeciwwskazań, że tak powiem, aby ten wirus atakował dzieci.

Czytaj także

Koronawirus 2019-nCoV. Przypadki w Polsce i na świecie

Pojedyncze przypadki pojawiły się również w innych krajach Azji, a także w Australii, Ameryce Północnej. W Europie na ten moment odnotowano trzy przypadki zakażenia we Francji, a wczoraj niemieckie służby sanitarne poinformowały o odizolowaniu chorego mieszkańca Bawarii.

Obecnie polskie służby zapewniają, że pozostają w pełnej gotowości. Kroki zostały podjęte między innymi na warszawskim lotnisku, które obsługuje loty do krajów azjatyckich.

- Pasażerowie podróżujący z Chin otrzymują specjalne formularze lokalizacyjne, a osoby, które wykazują objawy chorobowe są badane przez personel medyczny lotniska - informuje port lotniczy.

Koronawirus - co to jest? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu koronawirusem? Ostrzeżenie GIS!
Koronawirus - co to jest? Jakie są przyczyny, objawy, leczenie? Jak zapobiec zarażeniu koronawirusem? Ostrzeżenie GIS! 123RF

Liczba potwierdzonych zachorowań wg. krajów (Center for Systems Science and Engineering) 30.01.2020:
Chiny - 7678
Tajwan - 8
Tajlandia - 14
Hongkong, Singapur - po 10
Japonia - 11
Australia, Macao, Malezja - po 7
Francja, USA - po 5
Niemcy, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie - po 4
Kanada - 3
Wietnam - 2
Kambodża, Finlandia, Nepal, Sri Lanka - po 1

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Już widzę jak bezdomni i nieubezpieczoni idą się badać i leczyć do szpitala w celu dostania rachunku za badanie/leczenie. Jak wiadomo bezdomni często utrzymują się z żebractwa, więc komunikat bezdomni proszeni o nie opuszczanie domów nie podziała. Polska nie posiada Syberii by tam wywieźć chorych i z podejrzeniem choroby ale zawsze pozostaje Sosnowiec. Też uważam że ta choroba powstała w celu pozbycia się ludzi starych.

g
gosć

doradzę wam zarąbisty sposób na odporność. Miałem tak - przeziębienie raz w miesiącu, opryszczka raz na dwa-trzy miesiące, inne infekcje co jakiś czas, no generalnie masakra - średni oraz na dwa tygodnie coś mi dolegało. Od chyba grudnia, idąc za poleceniem kolegi z pracy, codziennie rano z żoną stosujemy OLEJEK KONOPNY CBD 10% CARE ( COPAIBA, KURKUMA, PIEPRZ CZARNY, CYNAMON, DZIKA POMARAŃCZA) https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/232-olejek-konopny-cbd-10-care-copaiba-kurkuma-pieprz-czarny-cynamon-dzika-pomarancza.html Odtąd ani raz mi nic nie dolegało, żadnej infekcji, żadnej opryszczki - nic. Czasem jak ktoś przyjdzie do pracy z grypą, to jedynie tego samego dnia łapie mnie na chwilę gorączka i ogólna słabość, ale przez noc przechodzi. Ale od grudnia zdarzyło mi się to chyba tylko dwa razy. Naprawdę polecam, żadnej chemii, sama natura :)

M
Monika
1 lutego, 18:45, SCORPION:

Najlepiej wypuścić takiego wirusa z laboratorium niech kilka tysięcy ludzi umrze a potem dać lek na tą chorobę i zarobić miliardy ; dla pieniędzy ludzie zrobią wszystko; niestety ?

Jakoś muszą się ludzi pozbyć, jest nas za dużo. Dziwnym trafem umierają osoby w wieku przedemerytalnym. Państw nie stać na wypłaty emerytur, bo dzieci wciąż rodzi się za mało, więc od czasu do czasu trzeba jakaś chorobę stworzyć i pozwolić ludziom "odejść"

s
scorpion
30 stycznia, 21:33, Gość:

Niech skończą nas pylić z samolotów, to nie będziemy chorować!

31 stycznia, 19:04, Gość:

Święta prawda. Ostatnio tylu ludzi chorych na stawy nie widziałam. Co spotykam rodzinę czy znajomych to chorują na stawy i zapalenie stawów. Młodzi i starzy. Ci co uprawiają sport i ci co siedzą. Czy to nie jest dziwne?

Myślę, że wina jest w jedzeniu i grzebaniu w genetyce. Robią eksperymenty a potem sprzedają leki za miliardy i interes się kręci. Choroby cywilizacyjne to się ładnie nazywa. A to eksperymenty na ludziach i zmniejszanie populacji.

Chore stawy ludzie mają to te EEEEE E-74 mleko w kartonie miesiące zdatne do spożycia kto to widział ?

S
SCORPION

Najlepiej wypuścić takiego wirusa z laboratorium niech kilka tysięcy ludzi umrze a potem dać lek na tą chorobę i zarobić miliardy ; dla pieniędzy ludzie zrobią wszystko; niestety ?

G
Gość
31 stycznia, 15:30, Gość:

Gorączka 380 C... to faktycznie zabójczy ten wirus

To tylko jeden z objawów.

G
Gość
30 stycznia, 21:33, Gość:

Niech skończą nas pylić z samolotów, to nie będziemy chorować!

Święta prawda. Ostatnio tylu ludzi chorych na stawy nie widziałam. Co spotykam rodzinę czy znajomych to chorują na stawy i zapalenie stawów. Młodzi i starzy. Ci co uprawiają sport i ci co siedzą. Czy to nie jest dziwne?

Myślę, że wina jest w jedzeniu i grzebaniu w genetyce. Robią eksperymenty a potem sprzedają leki za miliardy i interes się kręci. Choroby cywilizacyjne to się ładnie nazywa. A to eksperymenty na ludziach i zmniejszanie populacji.

G
Gość

A SKAD NAGLE WZIAL SIE TAM SMIERTELNY WIRUS?! A NO STAD ZE TE ŻÓŁTKI PRODUKUJA, WYTWARZAJA BOMBY BIOLOGICZNE. PODCZAS BADAN NAD OWA BOMBA WYCIEKL WIRUS I DOSTAL SIE DO POWIETRZA. ONI ROBIA W TYCH CHINACH TAKIE WYNALAZKI W RAZIE WOJNY !!! WIRUS JEST SMIERTELNY BO MIAL BYC BRONIA I PRZEZ NICH TERAZ LUDZIE UMIERAJA!!!

G
Gość
31 stycznia, 12:18, Inny Gość:

Przecież powiedzieli, że to odmiana grypy.

W porównaniu ze śmiertelnością na grypę z lat poprzednich to nic niezwykłego się nie dzieje. Skąd ta panika?

Co Ty [wulgaryzm] xD. W tej chwili jest więcej zgonów niż wyleczonych, co daje śmiertelność ponad 50% (nie wiadomo ile z zarażonych ~9000 się wyleczy, a ile zginie), z czego minęło kilka dni tylko. Ogolnie wiadomo, że nie ma co panikować, ani zbędnie się nakręcić. Ale ignorancja też nie jest najlepaza. Polecam zachować zdrowy rozsądek, pozdrawiam :D

G
Gość
31 stycznia, 15:30, Gość:

Gorączka 380 C... to faktycznie zabójczy ten wirus

Heheszek, bo ° z o/0 sie jeblo...

G
Gość

Gorączka 380 C... to faktycznie zabójczy ten wirus

G
Gość
29 stycznia, 19:20, Xdxdxdxd:

Moim zdaniem, to co robią w Chinach jest nieprawdopodobne. Najwięcej chorób się bierze od nich, natura zwierzęcia się mści nad ludzni. Aczkolwiek powinny włącznie na chińczykach. Co to za tradycja jedzenia psów lub robić z kota kamizelki. Przez jakiegoś mądrego chińczyka tysiące ludzi jest zakażone a reszta nie żyje to jest normalne? Zachciało się sprzedać zainfekowanego zwierzęcia przez chińczyka i tak to się wzięło. Strach wyjść na ulicę. Powinni wgl nie wpuścić ich na teren naszego kraju dla bezpieczeństwa bo oni rownie dobrze mogą być zakażeni a nie pojawia się jeszcze choroba.

30 stycznia, 16:54, Gość:

Potwierdzam

Co to za tradycja jeść wywar z kury albo jeść świnie, krowy, kaczki, króliki, zające, gęsi, indyki albo zupę gdzie głownie są wnętrzności zwierząt, smażyć wątroby, serca, żołądki świń albo krów. Jeść jakieś sfermenciałe ogórki i paprykę. Zbierać jakieś grzyby w lesie i je gotować. Gotować nogi świni żeby jakąś dziwną galaretę zrobić. Co za chory kraj no kto to widział

I
Inny Gość

Przecież powiedzieli, że to odmiana grypy.

W porównaniu ze śmiertelnością na grypę z lat poprzednich to nic niezwykłego się nie dzieje. Skąd ta panika?

G
Gość

Po co robi sie epidemie? https://www.youtube.com/watch?v=_3V_Jje6FpE

G
Gość

Niech skończą nas pylić z samolotów, to nie będziemy chorować!

Dodaj ogłoszenie