Kontrowersje wokół abp Głódzia. Ks. prof. Adam Świeżyński ze...

  Kontrowersje wokół abp Głódzia. Ks. prof. Adam Świeżyński ze skargą u nuncjusza apostolskiego

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ksiądz Adam Świeżyński, który w 2009 roku zrezygnował z wykładania w gdańskim seminarium i przeniósł się do Warszawy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przedstawił nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, arcybiskupowi Celestino Migliore, swoje zarzuty pod adresem gdańskiego metropolity ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Sam arcybiskup w oświadczeniu odczytanym w jego imieniu w czasie wielkoczwartkowej liturgii w katedrze oliwskiej, zapowiedział, że nuncjusz apostolski w Polsce gotów jest wysłuchać skarg kapłanów gdańskiego Kościoła.
  Abp Sławoj Leszek Głódź sam otworzył kapłanom drogę do nuncjusza

  Abp Sławoj Leszek Głódź sam otworzył kapłanom drogę do nuncjusza ©Karolina Misztal/Archiwum

  - Mogę potwierdzić, że dotychczas odbyło się jedno takie spotkanie - mówi ks. Józef Trela, sekretarz nuncjatury.

  - Udałem się na tę rozmowę do nuncjatury 24 kwietnia - potwierdza ks. Adam Świeżyński, obecnie wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Mogę powiedzieć, że była spokojna i rzeczowa, trwała około godziny. Przedstawiłem i potwierdziłem znane fakty.

  Przedstawione przez ks. Świeżyńskiego fakty dotyczyły nie tylko okoliczności jego odejścia z gdańskiego seminarium, ale także m.in. opisanej przez tygodnik "Wprost" historii kapłana, który swoje funkcjonowanie jako asystent arcybiskupa Głódzia przypłacił załamaniem nerwowym.

  Ksiądz Adam Świeżyński, który w 2009 roku zrezygnował z wykładania w gdańskim seminarium i przeniósł się do Warszawy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przedstawił nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, arcybiskupowi Celestino Migliore, swoje zarzuty pod adresem gdańskiego metropolity ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Jest, jak dotąd, jedynym kapłanem gdańskiej archidiecezji (do której formalnie nadal należy), który podjął taką decyzję.

  We wcześniejszych wypowiedziach prasowych ks. Świeżyński zapowiadał, że zarzuty może złożyć grupa kapłanów gdańskiej archidiecezji.

  - Żałuję, że księża w Gdańsku nie potrafili zdobyć się na taki krok - komentuje ks. Świeżyńki. - Wszystko ograniczyło się do prywatnych rozmów. Ja teraz przynajmniej mogę spojrzeć sobie w twarz rano w lustrze.
  - Rzeczywiście, na razie nie udałem się do nuncjusza - mówi jeden z kapłanów tej grupy. - Nie wiem, czy to coś by dało.
  - Zdecydowałem się na spotkanie z nuncjuszem mimo głębokiego przekonania, że i tak niczego to nie zmieni - odpowiada na podobne wątpliwości ks. Świeżyński.

  Drogę do składania skarg bezpośrednio u nuncjusza otworzył sam arcybiskup Głódź w swoim oświadczeniu, odczytanym w Wielki Czwartek w katedrze oliwskiej. Według naszych informacji, do jakiejś formy publicznego oświadczenia gdański metropolita został wówczas zobowiązany przez nuncjusza.

  - Nuncjusz najpierw poprosił arcybiskupa Głódzia o wyjaśnienia dotyczące publikacji tygodnika "Wprost", a potem miał powiedzieć, że arcybiskup Głódź powinien zabrać w tej sprawie głos publicznie - mówi nam kapłan z warszawskiej archidiecezji.

  Nuncjatura odmówiła nam wczoraj odpowiedzi na pytanie, czy rozmowa ks. Świeżyńskiego z nuncjuszem spowodowała, że zostały podjęte jakieś dalsze kroki oraz czy informacja na ten temat została przekazana do watykańskiej Kongregacji do spraw Biskupów.

  - Intencją oświadczenia arcybiskupa Głódzia było to, by znaleźć sposób załatwienia tej sprawy bez rozgłosu, wewnątrz w Kościele, a nie przez media - wyjaśnia ks. Józef Trela, sekretarz nuncjatury. - Dlatego nie mogę udzielić panu takich informacji.
  Czy o rozmowie został poinformowany arcybiskup Głódź? - Nie umiem powiedzieć - stwierdza ks. Trela.

  - Niech pan skończy, nie interesują mnie wasze pytania - ucina jakąkolwiek rozmowę z nami metropolita gdański.

  - Trochę się nie dziwię , że ci, którym arcybiskup Głódź wskazał drogę do nuncjusza, z tej drogi nie skorzystali - komentuje ks. Wojciech Lemański, znany kapłan z diecezji warszawsko-praskiej, której przez kilka lat ordynariuszem był arcybiskup Głódź. - Musieliby się przyznać do wcześniejszej bezsilności albo braku reakcji. Kiedy nie reaguje się na krzywdę, jakiej byliśmy świadkami, pojawiają się potem wyrzuty sumienia. Działa też presja grupy

  Niektórzy z kapłanów gdańskiej archidiecezji liczą raczej na jakąś interwencję Stolicy Apostolskiej i wiążą nadzieję z nowym duchem pontyfikatu papieża Franciszka. - Jeśliby sprawa doszła do papieża, jego reakcja mogłaby być gwałtowna - spekuluje jeden z gdańskich księży. - A według moich informacji komunikat o Gdańsku dotarł już do Kongregacji do spraw Biskupów.
  Pogłoski tej nie sposób jednak potwierdzić w nuncjaturze.

  - Składanie skarg u nuncjusza to droga wymyślona przez gdańskiego biskupa - wyjaśnia przy tej okazji ks. Lemański. - Każdy wierny, także świecki, mógłby składać skargi bezpośrednio w Kongregacji do spraw Biskupów. Owszem, powinien się najpierw zwrócić ze swoimi uwagami do biskupa, ale jeśli to nie przyniesie rezultatu, może składać pismo bezpośrednio w Watykanie.

  Ostatnie wypowiedzi papieża mogłyby nawet zostać odebrane jako tego rodzaju zachęta.
  - Gdy biskup, ksiądz podąża drogą próżności, wybiera ducha karierowiczostwa i wyrządza dużo zła Kościołowi, ośmiesza się, przechwala się, lubi się pokazywać, jaki jest wpływowy, a lud takiego nie kocha - powiedział papież Franciszek w kazaniu podczas wczorajszej porannej mszy świętej w watykańskim hotelu.

  j.zalesinski@prasa.gda.pl

  Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/rejsy

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie naszą sprawą jest sądzić

  Ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 23

  Przed laty stanęłam przed konfesjonałem. Bóg tak mnie poprowadził, że właśnie (ówczesy) biskup L.S. Głódź wysłuchał mojej spowiedzi po nastu latach odstępstwa od kościoła... Nawróciłam się i to,...rozwiń całość

  Przed laty stanęłam przed konfesjonałem. Bóg tak mnie poprowadził, że właśnie (ówczesy) biskup L.S. Głódź wysłuchał mojej spowiedzi po nastu latach odstępstwa od kościoła... Nawróciłam się i to, też dzięki łagodnej, mądrej postawie Arcybiskupa. Sądzenie innych należy tylko do naszego Zbawiciela, bo tylko On zna prawdę naszych serc i namiętności. Przygotujcie sią Kochani na Jego Powtórne Przyjście, bo my będziemy tego świadkami. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nono

  Polako (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

  tylko, że to zasługa Chrystusa którego narzędziem był akurat w tamtym momencie Ks. Arcybiskup.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabawne i rozbawne?

  bara-bara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 27

  Pozwoliłem sobie przeczytać parę komentarzy-kometatorów. I tych za i przeciw Głódziowi. I wiecie co ? - jak łatwo jest motać współczesnym motłochem gdy pojawia się mamona -bogactwo,pozycja,jakiś...rozwiń całość

  Pozwoliłem sobie przeczytać parę komentarzy-kometatorów. I tych za i przeciw Głódziowi. I wiecie co ? - jak łatwo jest motać współczesnym motłochem gdy pojawia się mamona -bogactwo,pozycja,jakiś autorytet.Komentują alkohol,kiełbasę. Jacy jesteście biedni w swoich umysłach-same trociny,obornik a uważacie się za inteligencję (jenteligencyje będzie poprawniej i właściwie).Puknij się w sufit i odpowiedz sobie sam - czy uczyłem się historii polski i jak spełniał swoje zadanie kościół by utrzymać polskość i wolność polaków - państwo. Amen.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ile platfusy daja za te wpisy paszkwile mafia platfusowska tonie w dlugach to czeba zastepczy tem

  mariona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 39

  ile media dostaja od tej mafijnej platformy p woluszko dzienikarzu powiedz pan dlaczego pan zalatwil swojej rodzinie prace w urzedzie miejskim az z olsztyna ale znajac odrazu bedzie wpis...rozwiń całość

  ile media dostaja od tej mafijnej platformy p woluszko dzienikarzu powiedz pan dlaczego pan zalatwil swojej rodzinie prace w urzedzie miejskim az z olsztyna ale znajac odrazu bedzie wpis wycofany bo ten pan to lizus platfusow jak patrzec czekam na odpowiedz zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przygadał kocioł garnkowi

  Martin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

  Byłem z tym Świeżyńskim w seminarium. Nie daj Panie Boże, żeby taki został biskupem. To byłby prawdziwy terrorysta. Głódziu to przy nim, no... może nieco zbyt rumiany, ale baranek.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Byłem z tym "pogarda" Świeżyńskim w Seminarium.

  Katolik praktykujący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

  Ile pogardy w Twoim stwierdzeniu a przecież razem studiowaliście. Z perspektywy lat widać, że ks. Świeżyński dzięki pracowitości i intelektowi zrobił już habilitację. Jest profesorem uczelni...rozwiń całość

  Ile pogardy w Twoim stwierdzeniu a przecież razem studiowaliście. Z perspektywy lat widać, że ks. Świeżyński dzięki pracowitości i intelektowi zrobił już habilitację. Jest profesorem uczelni wyższych. Dla mnie Katolika znawcą teologii o wiele ważniejszym niż większość polskich biskupów. Jest też człowiekiem z krwi i kości (odważnym), bo miał odwagę zareagować na grzech biskupa. Widzę, że takich księży jest coraz więcej. Może coś zmienią w Kościele Katoloicik w Polsce. Są jego nadzieją !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ob bandy do bandy

  wesxes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 10

  no nie chyba jednak jakis problem jest a tu tylko albo atak na ksiedza abepe albo atak na media. Prawda pewnikiem w srodku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z tyranem!

  Gdańszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 18

  Za pijaństwo, tyranizowanie duchownych i księży, ubliżanie i mobbing - abp Głódż powinien być zdymisjonowany z metropolity gdańskiego - z wniosku nuncjusza apostolskiego do Papieża Franciszka,...rozwiń całość

  Za pijaństwo, tyranizowanie duchownych i księży, ubliżanie i mobbing - abp Głódż powinien być zdymisjonowany z metropolity gdańskiego - z wniosku nuncjusza apostolskiego do Papieża Franciszka, który jest zdeterminowany na służbę Kościoła dla skromnych, uczciwych, a również ubogich ludzi.
  Precz z biskupem - tyranem z Gdańska!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z tyranem!

  Gdańszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 19

  Za pijaństwo, tyranizowanie duchownych i księży, ubliżanie i mobbing - abp Głódż powinien być zdymisjonowany z metropolity gdańskiego - z wniosku nuncjusza apostolskiego do Papieża Franciszka,...rozwiń całość

  Za pijaństwo, tyranizowanie duchownych i księży, ubliżanie i mobbing - abp Głódż powinien być zdymisjonowany z metropolity gdańskiego - z wniosku nuncjusza apostolskiego do Papieża Franciszka, który jest zdeterminowany na służbę Kościoła dla skromnych, uczciwych, a również ubogich ludzi.
  Precz z biskupem - tyranem z Gdańska!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ps; Pod tematem....

  polo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 46

  "Sławomir Nowak uzupełnił oświadczenie majątkowe. Wcześniej zapomniał o samochodzie i zegarku?"
  ......nie ma żadnego tuskomatołka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Polsce huczy od korupcji, a "PO-lsza Times" rzuca otumanionym lemingom na żer arcybiskupa.

  polo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 39

  Temat zastępczy maja zawsze przygotowany, czekają tylko na rozkaz.
  A gawiedź jak to gawiedź, łyka wszystko co wygląda na księdza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli to prawda, że abp to bardziej karbowy niż pasterz, to gdzie jest Kościół?

  nEON (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 19

  To jest dramat Kościoła, że im wiecej purpury tym dalej od Boga i wiernych. Grubiaństwo, warcholstwo, mentalnośc feudała, to nie są przymioty księdza, a tym bardziej bp, które pociagną młodych do...rozwiń całość

  To jest dramat Kościoła, że im wiecej purpury tym dalej od Boga i wiernych. Grubiaństwo, warcholstwo, mentalnośc feudała, to nie są przymioty księdza, a tym bardziej bp, które pociagną młodych do takiego Kościoła. Dramatem jest to, że my wierni nie mamy żadnego głosu odnośnie księży, biskupów - tu powinna być czytelność - źle się prowadzisz, dajesz zły przykład, nie masz pokory - usuwasz się (usuwa cię wspólnota) aż się nawrócisz. To co zabija kościół i w zasadzie nie tylko ... to pańskość, mentalność pańska (im wiekszy stołek, tym wieksze panisko).zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo