Kontrolerzy NIK sprawdzili spółki w Gdańsku i Malborku. Wyniki kontroli nie są optymistyczne

Ewelina Oleksy
Spośród sprawdzanych na Pomorzu spółek tylko do działania samorządów w przypadku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej inspektorzy NIK nie mieli żadnych zastrzeżeń
Spośród sprawdzanych na Pomorzu spółek tylko do działania samorządów w przypadku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej inspektorzy NIK nie mieli żadnych zastrzeżeń Karolina Misztal
Udostępnij:
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak spółki komunalne - także te z Pomorza - radzą sobie z realizacją zadań publicznych. Wyniki tej kontroli w skali ogólnopolskiej optymistyczne nie są.

- NIK wskazuje na liczne nieprawidłowości, związane z funkcjonowaniem spółek komunalnych, zarówno na etapie ich tworzenia, jak i gospodarowania przez nie majątkiem. Większość zadań publicznych, jakie samorządy gmin i województw powierzały spółkom, była realizowana nieefektywnie - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. - Zdarzało się nawet, że niektóre spółki prowadziły działalność gospodarczą poza sferą użyteczności publicznej, z naruszeniem przepisów. Niemal 40 proc. przedsięwzięć, w które angażowały się spółki komunalne, było przygotowanych nierzetelnie, bo spółki rzadko szacowały koszty i korzyści.

Jak wynika z kontroli NIK, to właśnie w przypadku woj. pomorskiego oraz miasta Gdańsk nastąpił największy transfer majątku jednostek samorządu terytorialnego do spółek. Dlatego NIK sprawdzała cztery instytucje w stolicy Pomorza: Urząd Marszałkowski, Biuro Inwestycji Euro Gdańsk, Pomorską Kolej Metropolitalną oraz Urząd Miejski w Gdańsku. I tylko do PKM nie było żadnych zastrzeżeń. Ale pozostałym trzem podmiotom NIK także wystawiła ocenę pozytywną, mimo stwierdzonych nieprawidłowości. Kontrola dotyczyła działalności w latach 2009-2014.

Rekordy frekwencji w szynobusach PKM do Kartuz i Kościerzyny. Pojadą też do Lęborka?

W Urzędzie Marszałkowskim nieprawidłowości dotyczyły zaangażowania kapitałowego województwa w pięć spółek, których przedmiot działalności nie mieścił się w sferze użyteczności publicznej. W Urzędzie Miejskim zastrzeżenia dotyczyły zaangażowania kapitałowego miasta w spółkę, która podejmowała działania zmierzające do wykonywania zadań niemieszczących się w sferze użyteczności publicznej (chodzi o sprzedaż lokali mieszkalnych i wynajem lokali użytkowych). Za nieprawidłowość w magistracie uznano też niewykazanie dwóch spółek, w których miasto miało udziały, w informacjach o stanie mienia komunalnego oraz w informacji o spółkach z udziałem miasta zamieszczonej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Bardziej oberwało się miejskiej spółce BIEG. Tam stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły niedochodzenia odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty należności spółki, wynikających z trzech umów zawartych z kontrahentami. Ustalono też, że BIEG wspierał ze środków własnych operatora stadionu - udzielając mu pożyczek, w tym na spłatę czynszu należnego właśnie spółce BIEG z tytułu umowy dzierżawy stadionu. Mimo iż - jak wskazują kontrolerzy - podpisując umowę ze spółką, operator zobowiązał się prowadzić działalność na własny koszt i ryzyko, a także terminowo płacić.

- W swych wnioskach pokontrolnych NIK nie sformułowała wobec urzędu zarzutów, tylko uwagi. Wszystkie te uwagi zostały wyjaśnione. I nie ma sprawy - komentuje wyniki kontroli Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

Współpr. J. Skrobisz

[email protected]

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 17.03.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie