MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontakt z lekarzem POZ tylko na telefon. "Podejmuję drastyczne, ale konieczne decyzje" - mówi dr Andrzej Zapaśnik z Przychodni Baltimed

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji "Porozumienie Zielonogórskie"
Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" Fot. Grzegorz Mehring / archiwum
Pomorze broni się przed koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego pomorskie przychodnie ograniczają przyjęcia pacjentów w gabinetach lekarskich i przechodzą na system teleporad. Część placówek w Trójmieście zawiesza już ważność wydanych wcześniej skierowań, m.in. na badania krwi. Wizyty domowe będą maksymalnie ograniczane do sytuacji koniecznych, ustalanych przez lekarza drogą telefoniczną. Nie będą to wizyty u osób z infekcjami dróg oddechowych, a jeśli już to w środkach ochrony osobistej

Koronawirus. Kontakt z lekarzem POZ tylko na telefon

- Od poniedziałku 16.03.2020 r. lekarze POZ naszej przychodni będą udzielać głównie porad telefonicznych - mówi dr Andrzej Zapaśnik, kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Daję ogłoszenie do szkoły, na stronę internetową, do kościoła, a od piątku 13.03. 2020 zawieszam rejestrację internetową na wizyty w gabinecie lekarza POZ. Rejestracja internetowa będzie możliwa tylko na porady telefoniczne. Wszyscy pacjenci, którzy zapisali się  z wcześniejszą datą będą także przerejestrowywani na porady telefoniczne.

Kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku: Od 16 marca 2020 r. (poniedziałek) pacjent będzie mógł wejść do przychodni tylko wtedy, gdy lekarz w rozmowie telefonicznej uzna, że potrzebne jest badania przedmiotowe. Wizyty domowe będą maksymalnie ograniczane do sytuacji koniecznych, ustalanych przez lekarza drogą telefoniczną. Nie będą to wizyty u osób z infekcjami dróg oddechowych, a jeśli już to w środkach ochrony osobistej. Każda taka osoba może być niedługo potencjalnie zakażona koronawirusem.

Może się okazać, że po przeprowadzeniu wywiadu i ustaleniu, że pacjent lub ktoś z jego bliskich ma infekcję, lekarz uzna, że należy poprzestać na poradzie telefonicznej i w zależności od nasilenia objawów infekcji zaleci albo pozostanie w domu, albo udanie się na izbę przyjęć szpitala zakaźnego. Każdy przypadek infekcji musi też być zgłoszony do sanepid-u. Może się tak zdarzyć, że w razie wzrostu liczby infekcji koronawiorusowych lekarz przyjmujący pacjenta nawet z innym schorzeniem będzie występował w pełnej ochronie osobistej.

- Także wszystkie dotychczasowe skierowania na badania  laboratoryjne stracą ważność - informuje  Kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku. -  Jeśli ktoś będzie chciał przyjść na badanie krwi, będzie musiał zweryfikować telefonicznie u lekarza swoje skierowanie.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

Lekarze podkreślają, że konieczne jest jak najszybsze wdrożenie procedur, zanim wirus pojawi się w Trójmieście. W ten sposób zabezpieczają możliwość udzielania porad i pracy przychodni w kolejnych trudnych miesiącach, które nas czekają. Nie można dopuścić bowiem do takiej sytuacji, do jakiej doszło w Leżajsku. Tam po stwierdzenia koronawirusa u rejestratorki przychodni całe miasto zostało pozbawione podstawowej opieki zdrowotnej.

Każda przychodnia będzie indywidualnie podejmowała decyzję o organizacji  przechodzenia na system teleporad. Decyzja, kiedy to zrobi, będzie zależała od kierownika przychodni. Wiele zależy od tego, czy i jak placówki przygotują się na wzrost połączeń telefonicznych i kiedy uruchomią dodatkowe numery telefonów. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji o zawieszeniu pracy poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

Koronawirus. "Chorujesz, to zadzwoń, nie przychodź do poradni"

Dr Zapaśnik: Apeluję  do pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, żeby realizując zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, w każdej sprawie kontaktowali się z lekarzem rodzinnym telefonicznie. W trakcie porady telefonicznej  lekarz ustali, czy potrzebna jest wizyta w Przychodni.  Mamy możliwość wypisania m.in. e-recepty, e-zwolnienia i elektronicznego zapotrzebowania na środki zaopatrzenia medycznego, bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Możemy też przekazać inne zalecenia telefonicznie, a  inne niezbędne skierowania drogą mailową lub pocztą.

Z powodu ryzyka zarażenia innych osób koronawirusem pacjenci z objawami infekcji dróg oddechowych bezwzględnie nie mogą pojawiać się z własnej inicjatywy w przychodni, tylko pozostać w domu. Podobnie powinny zachowywać się osoby, które przez ostatnie 14 dni miały kontakt z chorym zarażonym koronawirusem.

Apelujemy do wszystkich zdrowych i chorych o przestrzeganie zasad higieny: mycia rąk, unikania dotykania twarzy, zachowania odległości co najmniej 2 metrów od  osoby z infekcją. W przypadku objawów infekcji konieczna jest izolacja w domu oraz m.in. zasłanianie ust  przy kichaniu i kaszlu przez stosowanie jednorazowych maseczek lub chusteczek higienicznych.

Tylko odpowiedzialne zachowanie wszystkich obywateli, zarówno pacjentów jak i personelu medycznego, a także służb publicznych, może nas uchronić przed możliwym do uniknięcia rozprzestrzenianiem się epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki