Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontakt z lekarzem POZ tylko na telefon. "Podejmuję drastyczne, ale konieczne decyzje" - mówi dr Andrzej Zapaśnik z Przychodni Baltimed

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji "Porozumienie Zielonogórskie"
Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku, ekspert Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" Fot. Grzegorz Mehring / archiwum
Pomorze broni się przed koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego pomorskie przychodnie ograniczają przyjęcia pacjentów w gabinetach lekarskich i przechodzą na system teleporad. Część placówek w Trójmieście zawiesza już ważność wydanych wcześniej skierowań, m.in. na badania krwi. Wizyty domowe będą maksymalnie ograniczane do sytuacji koniecznych, ustalanych przez lekarza drogą telefoniczną. Nie będą to wizyty u osób z infekcjami dróg oddechowych, a jeśli już to w środkach ochrony osobistej

Koronawirus. Kontakt z lekarzem POZ tylko na telefon

- Od poniedziałku 16.03.2020 r. lekarze POZ naszej przychodni będą udzielać głównie porad telefonicznych - mówi dr Andrzej Zapaśnik, kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Daję ogłoszenie do szkoły, na stronę internetową, do kościoła, a od piątku 13.03. 2020 zawieszam rejestrację internetową na wizyty w gabinecie lekarza POZ. Rejestracja internetowa będzie możliwa tylko na porady telefoniczne. Wszyscy pacjenci, którzy zapisali się  z wcześniejszą datą będą także przerejestrowywani na porady telefoniczne.

Kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku: Od 16 marca 2020 r. (poniedziałek) pacjent będzie mógł wejść do przychodni tylko wtedy, gdy lekarz w rozmowie telefonicznej uzna, że potrzebne jest badania przedmiotowe. Wizyty domowe będą maksymalnie ograniczane do sytuacji koniecznych, ustalanych przez lekarza drogą telefoniczną. Nie będą to wizyty u osób z infekcjami dróg oddechowych, a jeśli już to w środkach ochrony osobistej. Każda taka osoba może być niedługo potencjalnie zakażona koronawirusem.

Może się okazać, że po przeprowadzeniu wywiadu i ustaleniu, że pacjent lub ktoś z jego bliskich ma infekcję, lekarz uzna, że należy poprzestać na poradzie telefonicznej i w zależności od nasilenia objawów infekcji zaleci albo pozostanie w domu, albo udanie się na izbę przyjęć szpitala zakaźnego. Każdy przypadek infekcji musi też być zgłoszony do sanepid-u. Może się tak zdarzyć, że w razie wzrostu liczby infekcji koronawiorusowych lekarz przyjmujący pacjenta nawet z innym schorzeniem będzie występował w pełnej ochronie osobistej.

- Także wszystkie dotychczasowe skierowania na badania  laboratoryjne stracą ważność - informuje  Kierownik Przychodni BaltiMed w Gdańsku. -  Jeśli ktoś będzie chciał przyjść na badanie krwi, będzie musiał zweryfikować telefonicznie u lekarza swoje skierowanie.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

Lekarze podkreślają, że konieczne jest jak najszybsze wdrożenie procedur, zanim wirus pojawi się w Trójmieście. W ten sposób zabezpieczają możliwość udzielania porad i pracy przychodni w kolejnych trudnych miesiącach, które nas czekają. Nie można dopuścić bowiem do takiej sytuacji, do jakiej doszło w Leżajsku. Tam po stwierdzenia koronawirusa u rejestratorki przychodni całe miasto zostało pozbawione podstawowej opieki zdrowotnej.

Każda przychodnia będzie indywidualnie podejmowała decyzję o organizacji  przechodzenia na system teleporad. Decyzja, kiedy to zrobi, będzie zależała od kierownika przychodni. Wiele zależy od tego, czy i jak placówki przygotują się na wzrost połączeń telefonicznych i kiedy uruchomią dodatkowe numery telefonów. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji o zawieszeniu pracy poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

Koronawirus. "Chorujesz, to zadzwoń, nie przychodź do poradni"

Dr Zapaśnik: Apeluję  do pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, żeby realizując zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, w każdej sprawie kontaktowali się z lekarzem rodzinnym telefonicznie. W trakcie porady telefonicznej  lekarz ustali, czy potrzebna jest wizyta w Przychodni.  Mamy możliwość wypisania m.in. e-recepty, e-zwolnienia i elektronicznego zapotrzebowania na środki zaopatrzenia medycznego, bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Możemy też przekazać inne zalecenia telefonicznie, a  inne niezbędne skierowania drogą mailową lub pocztą.

Z powodu ryzyka zarażenia innych osób koronawirusem pacjenci z objawami infekcji dróg oddechowych bezwzględnie nie mogą pojawiać się z własnej inicjatywy w przychodni, tylko pozostać w domu. Podobnie powinny zachowywać się osoby, które przez ostatnie 14 dni miały kontakt z chorym zarażonym koronawirusem.

Apelujemy do wszystkich zdrowych i chorych o przestrzeganie zasad higieny: mycia rąk, unikania dotykania twarzy, zachowania odległości co najmniej 2 metrów od  osoby z infekcją. W przypadku objawów infekcji konieczna jest izolacja w domu oraz m.in. zasłanianie ust  przy kichaniu i kaszlu przez stosowanie jednorazowych maseczek lub chusteczek higienicznych.

Tylko odpowiedzialne zachowanie wszystkich obywateli, zarówno pacjentów jak i personelu medycznego, a także służb publicznych, może nas uchronić przed możliwym do uniknięcia rozprzestrzenianiem się epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki