MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt operatorów intermodalnych i DCT o opłatę za obsługę kolejową. Sprawa trafiła do sądu

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
DCT pobiera od operatorów intermodalnych opłatę manipulacyjną za obsługę kolejową. Firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Spedycji i Logistyki uważają, że płacenie prze nie jest nieuzasadnione, bo terminal nie wykonuje od 2008 roku żadnej obsługi kolejowej, oprócz przyjmowania składów na bocznicy.

Jak informuje DCT Gdańsk Sąd Okręgowy w Gdańsku nieprawomocnym wyrokiem z 17 marca 2020 r. potwierdził zasadność pobierania przez nas opłaty manipulacyjnej za obsługę kolejową i nakazał PCC Intermodal SA zapłatę zaległych kwot w całości, wraz z odsetkami. Według PCC Intermodal i innych operatorów terminal nie wykonuje obsługi kolejowej tylko załadunek i rozładunek przy bocznicy i spółka zapowiedziała, że odwoła się od wyroku.

Sprawę do sądu skierował DCT Gdańsk pozywając spółkę PCC Intermodal, która podważyła zasadność pobierania przez terminal opłaty manipulacyjnej, zaprzestała jej regulowania, twierdząc, że DCT Gdańsk S.A. nie wykonuje na jej rzecz żadnych usług. Kilkumiesięczne negocjacje nie przyniosły do porozumienia.

- Prawie, od 12 lat, tj. od 2008 r., opłata manipulacyjna w obecnym kształcie znajduje się w naszej standardowej taryfie (obecnie jest to pkt 3 taryfy). DCT Gdańsk SA pobiera ją od operatorów intermodalnych. Opłata manipulacyjna za obsługę kolejową jest opłatą za czynności wykonywane przez naszych pracowników na rzecz operatorów intermodalnych, które są ściśle związane z obsługą składów wagonowych (np. przygotowanie planu załadunkowego, ustawianie trzpieni mocujących na wagonach). Czynności te nie występują w przypadku transportu samochodowego albo są wykonywane samodzielnie przez kierowcę ciężarówki. Czynności te nie są również zawarte w opłatach przeładunkowych pobieranych przez nas od armatorów i rozliczanych z gestorami kontenerów w ramach THC - wyjaśnia DCT Gdańsk SA.

W kwietniu ub. roku, DCT wskazał w taryfie również przykładowe czynności wykonywane w ramach obsługi kolejowej.

Z tymi tłumaczeniami nie zgadza się PCC Intermodal.

- Rozpowszechniane przez DCT Gdańsk informacje na temat historii, celu i zasad naliczania „opłaty manipulacyjnej za obsługę kolejową” są nieprawdziwe i zostały przygotowane przez DCT w okresie od 2018 r. do kwietnia 2019 r. wyłącznie w celu zapobieżenia utracie przychodów z niezasadnie pobieranej opłaty - pisze zarząd PCC Intermodal do swoich klientów. - W szczególności fałszywe jest twierdzenie DCT, że opłata manipulacyjna funkcjonowała na DCT od 12 lat w niezmienionym kształcie jako rzekoma opłata za czynności pracowników DCT na rzecz operatorów intermodalnych i że wszyscy operatorzy od zawsze opłacają ją właśnie z takim uzasadnieniem.

Według gdyńskiej firmy celem tej opłaty było wynagrodzenie za korzystanie z infrastruktury kolejowej DCT przez operatorów i pokrycie kosztów utrzymania +bocznicy kolejowej i jej rozbudowy. Jak wyjaśnia PCC Intermodal obsługa kolejowa w branży kolejowej i spedycyjnej oznacza wykonywanie przewozów kolejowych, w tym manewrów i manipulacji wagonami na i z bocznicy, a nie wykonywanie jakichkolwiek czynności przez pracowników terminalu w związku z „obsługą składów wagonowych”.

Takie usługi DCT świadczył do lipca 2008 roku, ale potem zaprzestał ich świadczenia usług i organizuje je odtąd samodzielnie operator intermodalny.

Z kolei DCT wyjaśnia, że opłata manipulacyjna za obsługę kolejową jest opłatą za czynności wykonywane przez pracowników terminalu na rzecz operatorów intermodalnych, które są ściśle związane z obsługą składów wagonowych (np. przygotowanie planu załadunkowego, ustawianie trzpieni mocujących na wagonach).

- Czynności te nie występują w przypadku transportu samochodowego albo są wykonywane samodzielnie przez kierowcę ciężarówki. Czynności te nie są również zawarte w opłatach przeładunkowych pobieranych przez nas od armatorów i rozliczanych z gestorami kontenerów w ramach THC - pisze DCT w swoim stanowisku.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki