Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Wołowina szansą dla Pomorza" w Lubaniu

Redakcja
Joanna Surażyńska
Ponad 150 osób uczestniczyło w konferencji w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Podczas spotkania naukowcy zachęcali rolników do hodowli bydła mięsnego. Konferencja pt. „Wołowina szansą dla Pomorza” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Do Lubania przybyli rolnicy z różnych stron naszego województwa. To już kolejna edycja, podczas której naukowcy zachęcali do hodowli bydła mięsnego.

Konferencja została zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu z pomocą Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Grupy Producentów Rolnych „Wołowina Pomorska” oraz Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

- W trakcie spotkania poruszono zagadnienia bardzo istotne w hodowli bydła mięsnego - mówi Andrzej Dolny, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Jak się okazuje, spożycie mięsa wołowego w Polsce jest bardzo małe i wynosi tylko 1,7 kg na jednego mieszkańca w ciągu roku, tymczasem w Europie - prawie dziesięciokrotnie więcej.

Uczestnicy z dużą niecierpliwością oczekiwali na wykład pt. „Potencjał produkcyjny zbiorowisk łąkowo - pastwiskowych i agrotechniczne warunki ich renowacji z wykorzystaniem autorskich mieszanek siewnych”, który wygłosił profesor Roman Łyszczarz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

-  Profesor nie zawiódł swoich słuchaczy, opowiedział o wartościach użytkowych trwałych użytków zielonych oraz pokazał na przykładach, jak odpowiednio o nie zadbać - mówi Andrzej Dolny. - Swoje wypowiedzi uwierzytelniał praktycznymi przykładami gospodarstw z naszego terenu.

Bardzo interesujący wykład przeprowadziła firma BioFeed. Przedstawiciel tej firmy,  Maciej Reimus, omówił proces zakiszania kiszonek, pokazał, jak ważna jest odpowiednia długość sieczki z zielonek przeznaczonych na zakiszanie gwarantująca po dobrym ugnieceniu uzyskanie dobrej paszy.

Kolejnym ważnym punktem programu było wystąpienie Jerzego Bałachowskiego, członka zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. PZHiPBM chce promować spożycie wołowiny, prowadzi księgi hodowlane oraz ocenę użytkowości bydła ras mięsnych. Jerzy Bałachowski jest hodowcą rasy Charolaise od kilkudziesięciu lat. Podczas wystąpienia podkreślał, jak ważne jest zdobywanie fachowej wiedzy. Stwierdził, że ta konferencja odbywa się po to, żeby obecni i przyszli hodowcy dowiedzieli się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas prowadzenia hodowli.

Bardzo ciekawym wykładem było wystąpienie dr. Marcina Gołębiewskiego z SGGW w Warszawie, który w bardzo interesujący i barwny sposób przedstawił, jak dbać o zwierzęta, żeby były zdrowe. Podkreślił, jak ważna jest czystość w pomieszczeniach dla zwierząt. Bardzo istotnym aspektem poruszonym przez tego prelegenta była konieczność wykonywania badań profilaktycznych w stadzie oraz u zakupionych zwierząt. Dr Gołębie-wski namawiał do  zwrócenia większej uwagi na  aspekt ekonomiczny hodowli bydła. Jak się okazuje, większość rolników nie oblicza kosztów swojej produkcji. Wykładem kończącym konferencję było wystąpienie Piotra Michalskiego z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, który opisał System Certyfikacji QMP oraz warunki przystąpienia. System jest otwarty na producentów bydła mięsnego. A

 

J. Surażyńska-Bączkowska

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki