MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja prasowa w Gdańsku. Problem organizacji tegorocznych egzaminów 8-klasisty oraz maturalnego. Pakiety pomocowe

Karol Uliczny
Karol Uliczny
- To niewyobrażalne, by egzaminy mogły odbyć się w kwietniu oraz maju – mówi o tegorocznych maturach i egzaminie 8-klasisty Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Z kolei prezydent miasta przestrzegała mieszkańców, by nie dawali się kusić coraz wyższym temperaturom oraz sklepom otwartym w niedzielę. Apelowała o pozostawanie w domach.

Podczas piątkowej, wirtualnej konferencji prasowej władz miasta, wiceprezydent Piotr Kowalczuk sceptycznie odniósł się do możliwości organizacji zarówno egzaminu 8-klasisty, jak i maturalnego, w ich zaplanowanych formułach. Obowiązujące procedury przygotowania sprawdzianów umiejętności, jak i forma zdawania, zarówno pisemna oraz ustna, nie dają - w ocenie zastępcy prezydenta - gwarancji zabezpieczenia uczniów oraz nauczycieli przed ryzykiem zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Egzamin 8-klasisty rozpocznie się 21 kwietnia 2020 r.

Minister zapowiedział, że egzamin 8-klasisty nie mógłby odbyć się w formie elektronicznej, bo na nią państwo nie jest gotowe – mówił wiceprezydent. - Byłby w formie pisemnej, a więc znowu trzeba byłoby dostarczyć arkusze do placówek, przeszkolić komisje, czyli przejść podobny proces jak w przypadku wyborów. Dziś trzeba mieć odwagę, by ten egzamin odwołać. On jest naprawdę zbędny.

Według Kowalczuka oceny wystawiane na koniec roku mogłyby być podstawą rekrutacji do szkół średnich. Równie krytycznie odniósł się do planów przeprowadzenia matur w ich tradycyjnej formie - te ruszają już na początku maja (7 maja egzamin pisemny).

Gdyby miało to wyglądać tak, że uczeń musi przyjść na dużą salę i pisać w obecności wielu innych osób, a w przypadku egzaminu ustnego spotykać się osobiście z komisjami, to dla mnie jest niewyobrażalne, by egzaminy mogły się odbyć na przełomie kwietnia i maja. Dlatego, podobnie jak związki zawodowe uważam, że warto odwołać egzaminy bądź przełożyć je na taki czas, gdy będzie możliwość ich bezpiecznej organizacji. Zdrowie i życie uczniów jest w tej chwili najważniejsze.

Pomoc dla gdańskich organizacji i apel o pozostawanie w domu

Na tej samej konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła pakiet pomocowy dla gdańskich organizacji pozarządowych. Według wypracowanych założeń, tzw. NGO-sy będą mogły ubiegać się m.in. o umorzenie lub odłożenie w czasie opłat za udostępnianie gminnych lokali i nieruchomości oraz o minipożyczki, które pomogą utrzymać ich płynność. Ponadto urząd zapewni uelastycznienie terminów realizacji zadań zleconych oraz będzie wydawać decyzje na alternatywne sposoby ich realizacji. Uruchomione zostanie także forum w internecie służące wymianie doświadczeń oraz pomysłów jak radzić sobie z dobie kryzysu.

Prezydent Dulkiewicz apelowała do mieszkańców o rozsądek oraz ograniczanie do minimum wyjść z domów, mimo zbliżających się świąt Wielkanocy.

Nieustająco apelujemy – zostańcie w domu. Wiem, że pogoda będzie coraz bardziej kusiła do wyjścia, a najbliższa niedziela będzie handlową. Niech to jednak nie pozbawia nas zdrowego rozsądku. Niech każde nasze działanie przyniesie skutek w postaci zdrowia i bezpieczeństwa naszych najbliższych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki