Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Konfederacji w Tczewie. Służba graniczna i ślad węglowy

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Konfederacja zorganizowała w Tczewie konferencję poświęconą straży granicznej oraz zwiększeniu udziału polskich firm w gospodarczym łańcuchu dostaw. Wypowiadał się poseł Michał Urbaniak oraz kandydaci na parlamentarzystów z tej formacji politycznej.

Lechosław Wojtynowski, kandydat do Sejmu z listy Konfederacji wskazywał m.in. na sytuację straży granicznej.

Zwiększenie dofinansowania straży granicznej

- Poprawa bezpieczeństwa państwa rozgrywa się w dwóch obszarach. To armia oraz straż graniczna. Straż graniczna to około 15 tysięcy osób. To niezbyt duża formacja, ale z wielkim potencjałem. Ma do ochrony 3500 kilometrów granicy, z czego 430 kilometrów to granica z Białorusią i 230 kilometrów granica z Rosją. Na tych odcinkach granic trzeba zaangażować duży potencjał ludzki. Uważamy, że większe dofinansowanie tej służby jest absolutnie niezbędne, ponieważ budżet straży granicznej w 2023 roku to zaledwie 2,4 miliarda złotych, gdzie dla porównania pieniądze na służbę więziennictwa to 4,7 miliarda złotych. Pieniądze zainwestowane w straż graniczną służą naszemu bezpieczeństwu - mówił Lechosław Wojtynowski.

Ślad węglowy ma pomóc polskich firmom

Michał Urbaniak, poseł i kandydat do Sejmu mówił m.in. o tzw. local contencie, czyli udziale polskich firm w łańcuchu gospodarczych dostaw i inwestycji.

- Udział polskich firm w inwestycjach ma być jak najwyższy. Jednak dzisiejsze przepisy w ustawie i rozporządzeniu dotyczące local contentu są dziurawe. Obecnie zakładają one, że dużym międzynarodowym firmom, globalnym koncernom, które będą chciały brać udział w procesie inwestycyjnym, obsługując np. budowę morskich elektrowni wiatrowych, wystarczy otwarcie w Polsce swojej filii. To trzeba zmienić - stwierdził Michał Urbaniak.

Poseł dodał, że twarde rozwiązania w tej sprawie nie wchodzą w grę z uwagi na spodziewane zastrzeżenia Unii Europejskiej.

- Do definicji local contentu można jednak dopisać kwestię śladu węglowego. A on bierze się m.in. z transportu. A więc jeśli coś jest produkowane na Pomorzu, lokalnie, to będzie miało mniejszy ślad węglowy, niż w przypadku ściągania produktów z zewnątrz - mówił Michał Urbaniak.

Zdaniem posła, to jest sposób na zwiększeniu udziału polskich firm w procesie gospodarczym.

W konferencji, poza posłem i kandydatem na posła Michałem Urbaniakiem, kandydatem do Sejmu Lechosławem Wojtynowskim, brali udział kandydaci do Sejmu:

  • Emilia Kuś-Dustet,
  • Grzegorz Żukowski
  • oraz kandydat Konfederacji do Senatu - Dominik Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki