W Pomorskiem wdrażana jest nowa strategia, nakierowana na opiekę poinwestycyjną nad zagranicznymi firmami już ulokowanymi na terenie województwa. Dotychczasowe działania najważniejszych podmiotów zajmujących się obsługą inwestorów zostaną skupione w ramach jednej inicjatywy pod nazwą Invest in Pomerania, której inicjatorem jest Agencja Rozwoju Pomorza SA. Przykładem takich działań jest współpraca z firmą First Data, inwestorem z sektora centrów usług.
- Inwestycja w nowym miejscu zawsze się wiąże z pewnym ryzykiem - mówi Leszek Izydorczyk, dyrektor ds. pracowniczych w First Data Global Services Limited. - W 2007 roku Firts Data zdecydowała się zaryzykować i otworzyć w Gdańsku centrum usług finansowych, rachunkowych dla całej grupy. Za stolicą Pomorza przemawiały dogodne połączenia lotnicze, lokalizacja w atrakcyjnym do życia regionie oraz dostęp do wysoko wykształconej kadry.
Amerykańska firma bankowo-finansowa First Data Global Services Limited otworzyła pierwsze w Gdańsku centrum usług z prawdziwego zdarzenia. Zatrudnia ponad 100 osób, głównie specjalistów ds. rachunkowości, księgowości i finansów. First Data obsługuje ponad 5 mln punktów akceptujących płatności elektroniczne, 1900 wydawców kart płatniczych oraz ich klientów.
Jak zaznacza Izydorczyk, zapoczątkowany cztery lata temu proces rozwoju i rozbudowy gdańskiego centrum First Data o nowe obszary usług trwa.
- Jednym z istotnych czynników decydujących o skali reinwestycji będzie współpraca w ramach Invest in Pomerania - dodaje. - Do tej pory na Pomorzu działało kilka instytucji odpowiedzialnych za przyciąganie inwestorów zagranicznych - ARP, czy ośrodki przy prezydentach Gdańska i Gdyni. Teraz powstaje jedna agenda skupiająca kompetencje i obejmująca zasięgiem całe województwo. To pozytywna inicjatywa. Odbyliśmy już pierwsze konstruktywne spotkanie z opiekunem przydzielonym naszej firmie i nam podobnym, które ulokowały na Pomorzu centra usług.
Idea Invest in Pomerania zakłada przydzielenie opiekunów - wykwalifikowanych Project Menedżerów, monitorujących na bieżąco potrzeby firm pozostających z nimi w stałym kontakcie i pomagających w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem w otoczeniu administracyjnoprawnym.
- Pomoc agendy ulokowanej przy urzędzie marszałkowskim daje większe możliwości - dodaje Izydorczyk. - Rozmawialiśmy już z innymi firmami z sektora BPO/SSC na temat współpracy w ramach Invest in Pomerania. Chcielibyśmy podjąć między innymi wspólne działania inicjujące zmiany kształcenia studentów, powołania kierunków dedykowanych. Wraz z innymi firmami i wsparciem agendy możemy więcej, także w kwestii promocji regionu jako atrakcyjnego miejsca dla inwestycji zagranicznych. Dobrym kierunkiem nowej strategii podejścia do inwestorów jest pokazywanie województwa jako całości, z potencjałem 2 milionów mieszkańców.
Współzałożycielami Invest in Pomerania są: dwie specjalne strefy ekonomiczne - pomorska i słupska, miasta - Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego i Agencja Rozwoju Pomorza, będąca jednocześnie koordynatorem działań nowo powstałego systemu.
Kompleksowa analiza atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego - wyniki pokazały kierunki rozwoju regionu
Po raz pierwszy w Polsce opracowano całościowy system obsługi inwestorów zagranicznych i promocji gospodarczej w skali całego regionu. Na zlecenie Agencji Rozwoju Pomorza SA PricewaterhouseCoopers Polska, we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, przeprowadziło badanie "Analiza atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego".
Pozwoliło ono precyzyjnie określić mocne i słabe strony pomorskiej gospodarki, zidentyfikować sektory priorytetowe w rozwoju inwestycji zagranicznych na Pomorzu oraz określić zasady funkcjonowania sytemu obsługi inwestorów zagranicznych. Miało również wymiar globalny, jego wyniki zostały porównane ze światowymi trendami i oczekiwaniami potencjalnych inwestorów. Przeprowadzono też wywiady bezpośrednie z inwestorami z Pomorza, mające na celu ustalenie ich potrzeb.
Podstawowym wnioskiem z dokonanej analizy jest konieczność przyjęcia jednolitej wizji oraz wdrożenie strategii inwestycji i promocji gospodarczej województwa pomorskiego. Przeprowadzone w ramach analizy działania obejmowały następujące etapy:
- określenie zasobów województwa pomorskiego;
- analiza trendów światowych przepływów inwestycyjnych;
- wybór priorytetowych dla województwa obszarów promocji inwestycji;
- stworzenie systemu obsługi inwestora.
W efekcie przeprowadzonych analiz za kluczowe dla rozwoju Pomorza uznano branże: BPO, ICT, logistyka, motoryzacja, chemia lekka (farmacja i kosmetyka), energetyka.
Założono, że w rezultacie wdrożenia strategii w woj. pomorskim do 2015 roku zrealizowanych zostanie 30 nowych inwestycji bezpośrednich, w tym pięć przez firmy już prowadzące działalność gospodarczą w regionie. We wszystkich nowych branżach/kierunkach, określonych jako przyszłościowe lub priorytetowe, zrealizowanych będzie co najmniej po jednej nowej inwestycji.
PwC zaproponowało opracowanie strategii inwestycyjnej, która pozwoli na zwiększenie atrakcyjności województwa. Strategia oparta jest na trzech obszarach:
obszar I to koncentracja na inwestorach obecnych już w województwie pomorskim;
obszar II to wsparcie inwestycji w branżach kluczowych dla rozwoju województwa oraz branżach przyszłości, czyli ICT, BPO, logistyka, energetyka, chemia lekka, motoryzacja;
obszar III to pozyskanie nowych, dużych inwestorów.
Jako motyw przewodni dla nowego systemu działań na rzecz potencjalnych i istniejących inwestorów zaproponowano hasło "Pomorskie lokalizacją dbającą o swoich inwestorów".
Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
Czekamy na Twój telefon dziś od godz. 10.00 do 14.00,
pod numerem
58 323 31 22.
Możesz też zadać pytanie e-mailem: [email protected]
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?