Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOLOSY 2013. W Gdyni rozpoczęły się Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy i Alpinistów [FOTO,

Szymon Szadurski
KOLOSY 2013. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni
KOLOSY 2013. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni Tomasz Bołt
Już w piątek wczesnym popołudniem widzowie zajęli niemal wszystkie miejsca w Gdyni Arena. A to za sprawą 18. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy".

Podobnie, jak było w ubiegłych latach, gdyńskie Kolosy cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony widzów. Aby podziwiać wyczyny podróżników, miłośnicy przygód nadciągnęli nawet z najdalszych zakątków Polski. W piątek na głównej scenie Gdyni Arena goście mieli do wyboru kilkanaście różnych prezentacji, do tego wiele atrakcji w sali seminaryjnej. Kolosy rozpoczęły się od prelekcji "Za pomocną dłoń. Szkoła pod żaglami" w wykonaniu uczennicy Aleksandry Dudy i nauczyciela Kryspina Pluty. Brali oni udział w zeszłorocznym rejsie na żaglowcu "Pogoria". "Szkoła pod żaglami" to realizowany już od 30 lat projekt, wymyślony przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego, laureata Super Kolosa 2007. Rok w rok w kilkumiesięczny rejs po oceanie wyrusza grupa piętnastolatków. Przygoda życia jest dla nich nagrodą za wolontariat.

W piątek chwile radości mieli jednak nie tylko żeglarze, bowiem bardzo ciepło przyjęte zostały także prezentacje podróżników. Usłyszeliśmy m.in. relację z wyprawy rowerowej wzdłuż Wisły, autorstwa Waldemara Rogowskiego, ponadto prezentację "Kaszëbë - Sybir 2013. Śladami pomorskich zesłańców". Czworo młodych śmiałków z Trójmiasta, Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Grzegorz König oraz Łukasz Kalociński, latem ubiegłego roku pokonało 15 tys. kilometrów, odwiedzają miejsca, w które odbywały się masowe, sowieckie deportacje mieszkańców Pomorza. Najpierw przejechali z Węgier do Uzbekistanu, następnie ruszyli w stronę Kazachstanu i dalej, na Syberię. Po przekroczeniu Uralu, przez Baszkirię i Tatarstan pojechali też do Moskwy, a na zakończenie podróży odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Ze sporym zainteresowaniem ze strony widzów spotkała się też w piątek relacja z podróży "Spacerówką dookoła świata". Daniel Wasyliszyn i Anna Kaczmarek barwnie opowiadali o niemal rocznej eskapadzie po południowej półkuli, którą odbyli z małymi dziećmi. Gdy rozpoczynali podróż, Jurek miał zaledwie 7 miesięcy, a Ada 3 lata. Nie zrażeni tym globtroterzy zwiedzili w czteroosobowym składzie najpierw Nową Zelandię, potem Australię, gdzie m.in. zakopali się samochodem na pustyni, wizytowali też Indonezję. Ostatecznie wylądowali w Ameryce Południowej, m.in. Argentynie, Boliwii oraz na słynnym szczycie Machu Picchu, najlepiej zachowanym na świecie mieście Inków w Peru. Kilka razy borykali się z różnymi chorobami, ale nie zraziło ich to do kontynuowania podróży.

Czytaj więcej: Kolosy 2013 w Gdyni. Dzień 1. spotkań podróżników, żeglarzy i alpinistów [ZDJĘCIA, RELACJA]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: [a]http://www.dziennikbaltycki.pl/rejsy/, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki