Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kościerzynie kursuje kolej lilipucia. To świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych! Warto wybrać się do Muzeum Kolejnictwa

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Kolej lilipucia to świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Kolej lilipucia to świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Kolej lilipucią w Kościerzynie pokochały dzieci i dorośli. Stała się atrakcją Muzeum Kolejnictwa, gdzie królują nieco większe okazy. Warto wybrać się do Kościerzyny i zobaczyć, jak wygląda to "maleństwo". Nie pożałujecie!

Kolej lilipucia w Kościerzynie

Podróże pociągiem to duża frajda, zwłaszcza dla najmłodszych pasażerów. Teraz także można wybrać się w podróż koleją lilipucią. Od czerwca kursuje ona na terenie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie i tym samym dołączyła do licznych atrakcji tej instytucji.

- Po zapętlonym torze o rozstawie 241 mm kursuje od czerwca parowóz oraz stylizowane, otwarte wagony mierzące zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie. - Mimo „lilipuciej” skali, kolejka jest przeznaczona do rekreacyjnych przejażdżek dla zwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Dodajmy, że cała infrastruktura również jest zminiaturyzowana. Na trasie oczywiście znajdują się stacja, zwrotnica, semafory oraz słupy trakcji kolejowej.

- Mimo niewielkiego rozstawu szyn podróż pociągiem jest bezpieczna - dodaje Krzysztof Jażdżewski. - Należy jednak stosować się do regulaminu oraz poleceń obsługi. Zabronione jest m.in. w czasie jazdy wykonywanie gwałtownych ruchów, zmienianie pozycji, obracanie się oraz bujanie wagonikami.

Warto nadmienić, że Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Od 2013 roku, realizowany projekt „Pomorskiej Kolei Skarbnica – Rewitalizacja Zabytkowych Obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”. Projekt ten, wspófinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, przebiega wieloetapowo. Rewitalizacji poddano halę parowozowni i budynek biurowy, pochodzące z lat trzydziestych XX w. W dalszej kolejności, dawne pomieszczenia warsztatowe zostaną przystosowane dla potrzeb nowej wystawy stałej, wyposażonej w multimedialne środki przekazu. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna, oraz kolej magnetyczną. Z myślą o osobach niewidomych, na terenie Muzeum znalazły się wykonane z brązu i opisane alfabetem Braille’a, makiety dwóch parowozów i Zespołu Parowozowni.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki