Klub Studencki Pomorania wręczył Medale Stolema (ZDJĘCIA)

  Klub Studencki Pomorania wręczył Medale Stolema (ZDJĘCIA)

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  David Shulist i Zbigniew Łomiński, dyrektor KLO
  1/10
  przejdź do galerii

  David Shulist i Zbigniew Łomiński, dyrektor KLO ©Marek Adamkowicz

  Wiele jest wyróżnień w kaszubsko-pomorskim ruchu regionalnym, ale za najbardziej prestiżowy uznawany jest Medal Stolema. To wyróżnienie, które od 1967 r. przyznaje Klub Studencki Pomorania.
  Do listy laureatów dołączyli w tym roku David Shulist z Kanady oraz Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące z Brus. Jak podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody, szkoła w Brusach była jedną z pierwszych placówek, w których wprowadzono naukę języka kaszubskiego. Miało to miejsce w 1991 r. Od tamtej pory, mury KLO opuściło wielu absolwentów, którzy dzisiaj aktywnie działają na rzecz kaszubszczyzny.

  Z kolei Davida Shulista doceniono za podtrzymywanie kontaktów pomiędzy Kaszubami w Kanadzie i Polsce, a także opiekę nad dziedzictwem osadników kaszubskich w Ameryce. Jest on również współautorem słowników polsko-angielsko-kaszubskiego i kaszubsko-angielsko-polskiego.

  Uroczystość wręczenia medali była okazją do spotkania się byłych i obecnych członków Klubu Studenckiego Pomorania, który istnieje od 1962 r. Inicjatorem jego utworzenia był Lech Bądkowski, zasłużony dziennikarz i publicysta, działacz regionalny, rzecznik Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Sierpniu '80.


  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo