Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinowe przeboje lata. Co zobaczymy na Pomorzu? [PREMIERY, TRAILERY]

Henryk Tronowicz
Relacje między istotami o supermocach nie różnią się niczym od relacji znanych z powszechnych dziejów ludzkości...
Relacje między istotami o supermocach nie różnią się niczym od relacji znanych z powszechnych dziejów ludzkości... materialy prasowe
Grany od piątku w kinach "X-Men" to 14 wersja historii o zagrażających ludzkości mutantach. Premiera filmu otwiera kinowe lato na Pomorzu. Możemy liczyć na wiele atrakcyjnych komedii

Mutanci są wśród nas, jakkolwiek może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. W gatunku fantasy kina fabularnego premiera pierwszej opowieści o losach mutantów z cyklu "X Men" odbyła się 14 lat temu. Film "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie", który trzy dni temu wszedł na polskie ekrany, to siódme dzieło z tej serii.

Szalony impet**
Gatunek reprezentowany przez X-Mena nabiera szalonego impetu. Nie tylko zresztą w planie myślowym. Film Bryana Singera "Przeszłość, która nadejdzie" ilustruje zarazem trwającą od parunastu lat ewolucję w technologii konstruowania filmowych fabuł. O ile więc pierwszy "X-Men" - nakręcony w roku 2000 - należał do epoki kina tradycyjnego, analogowego, o tyle obraz Singera to już pełną gębą epoka twórczości cyfrowej.

Za przewrotnym tytułem "Przeszłość, która nadejdzie" kryje się konfrontacja diablo zawiłych porachunków moralnych między mutantami. Chwilami trudno za nimi nadążyć, mimo że relacje między istotami o supermocach nie różnią się niczym od relacji znanych z powszechnych dziejów ludzkości. Na dodatek twórcy "Przeszłości, która nadejdzie" igrają z czasem akcji. Zawiła rozgrywka może przypominać partię szachów z sekundnikiem w ręku.
Widz ma tu na ocenę każdego przedstawianego "ruchu" parę sekund, a chwilami ledwo mignięcie przelotnego ujęcia (przykładem zagadkowej sugestii jest wtrącone w dialogu nieoczekiwane nawiązanie do sprawy zabójstwa... prezydenta Kennedy'ego).

Rozmowa ze sobą z przeszłości
Bezspornie słowem nowym w tym filmie są podróże bohaterów w czasie, a także reżyserska manipulacja zmiennością charakterów postaci - niegdyś najwięksi przyjaciele w pewnym momencie stają się dla siebie najbardziej zawziętymi wrogami. Wyłania się jednak przy tej okazji pewna kwestia. Oto zaawansowany wiekiem Profesor X - najpotężniejszy telepata na globie - prowadzi osobliwy dyskurs z samym sobą. Ale nie z takim "sobą", jakim jawi się na ekranie w chwili obecnej, lecz z tamtym kimś, kim był w latach swej młodości. Bryan Singer filmuje w tej scenie dwie naraz figury profesora X, kreowane przez dwóch różnych aktorów.

Konflikt centralny w "Przeszłości, która nadejdzie" łączy się z morderczym wynalazkiem wpływowego uczonego doktora Traska, który stworzył zrobotyzowaną broń służącą do wykrywania i unicestwiania mutantów. Trask żywi przekonanie, że rosnący w siłę mutanci pewnego dnia doprowadzą do zniszczenia ludzkości. I postanawia temu przeciwdziałać.
Dodać trzeba koniecznie, że oryginalną zdobyczą artystyczną filmu jest scenografia zaprojektowana przez Johna Myhre, dwukrotnego zdobywcy Oscara. Wizja przezroczystego sufitu nad celami w Pentagonie czy monstrualna sceneria przed Białym Domem, przed którym rozegra się finałowe militarne starcie, to w kinie przedsięwzięcia bez precedensu.

W kinach zobaczymy:
* "Czarownica" (premiera w najbliższy piątek)
Film fantasy z Angeliną Jolie w roli tytułowej.

* "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" (27.06)
Komedia produkcji szwedzkiej. Historia Allana Karlssona, który w setne urodziny ucieka z domu opieki, wierząc, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa.

* "Rodzinne rewolucje" (4.07)
Po katastrofalnej... randce w ciemno samotni rodzice, Lauren i Jim zgadzają się co do jednego - nie chcą się już nigdy więcej widzieć. Nieoczekiwanie spotykają się luksusowym afrykańskim kurorcie...

* "Przychodzi facet do lekarza" (11.07)
Romain ma 40 lat i jest zdrowy jak ryba. Nie chce w to jednak uwierzyć. Jest przekonany, że jego organizm jest kłębowiskiem bakterii, wirusów itp. Znajomy medyk codziennie wybija mu z głowy kolejne urojenia, aż ich chora relacja wykracza daleko poza lekarski gabinet...

* "Król w Nowym Jorku" (25.07)
Wybitna komedia Charlie Chaplina. Wedle słów bohatera filmu - jedną z drobnych niedogodności w życiu jest rewolucja.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki