Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka razy większe planowane zwolnienia grupowe na Pomorzu w porównaniu do ub. roku

Mateusz Tkarski
Bezrobocie w kraju i regionie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Niepokojącym sygnałem napływającym z rynku są jednak plany zwolnień grupowych w firmach. Trzykrotnie wyższe w porównaniu do całego ubiegłego roku.

W I półroczu br. w województwie pomorskim 611 osób utraciło zatrudnienie w wyniku dokonanych przez pracodawców zwolnień grupowych. Dla porównania w I półroczu 2022 r. zwolniono 181 osób.

- Największych redukcji etatów dokonali pracodawcy działający w przetwórstwie przemysłowym (48,4 proc. ogółu zwolnionych), w tym przede wszystkim specjalizujący się w produkcji artykułów spożywczych. Na zwolnienia grupowe zdecydowali się także pracodawcy prowadzący działalność m.in. w: handlu hurtowym i detalicznym (13,9 proc. ogółu zwolnionych), informacji i komunikacji (12,6 proc.) i budownictwie (10,3 proc.). W I półroczu 2022 r. zwolnienia grupowe dotyczyły przed wszystkim przetwórstwa przemysłowego - blisko 75 proc. ogółu zwolnionych pracowało właśnie w tej branży. - wynika z analizy Wydziału Współpracy i Analiz, WUP w Gdańskut.

Kilka razy większe planowane zwolnienia grupowe na Pomorzu w porównaniu do ub. roku

Liczba zwolnień grupowych, w porównaniu z I półroczem 2022 r., została poprzedzona większą liczbą zaplanowanych redukcji etatów. W I półroczu 2023 r. planowane zwolnienia obejmowały 1374 osoby i zostały zgłoszone głównie przez pracodawców działających w przetwórstwie przemysłowym (81,4 proc. ogółu zgłoszonych do zwolnień). W tym samym okresie poprzedniego roku do zwolnień grupowych zaplanowano znacznie mniej, bo 184 osoby.

Procedurze zwolnień grupowych podlega pracodawca, który zdecyduje sie na zwolnienia jeśli zatrudnia co najmniej 20 osób, przyczyna rozwiązania stosunku pracy leży wyłącznie po stronie pracodawcy, a zwolnienia w okresie 30 dni obejmują co najmniej:

  • - 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • - 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  • - 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników,

niezależnie od tego, czy jest to wypowiedzenie umowy o pracę czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Planowane zwolnienia grupowe, choć ich liczba rośnie, nie stanowią zagrożenia dla całego rynku pracy w regionie. Liczba etatów nimi objętych jest relatywnie mała do liczby zatrudnionych. Na koniec czerwca stopa bezrobocia w regionie osiągnęła poziom 4,5 . Bezrproc. Bezrobotni zarejestrowani po utracie pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy stanowią niewielki odsetek wśród ogółu widniejących w rejestrach. Ich udział wśród ogółu bezrobotnych napływających do rejestru w I półroczu 2023 r. wyniósł 4,0 proc., w tym samym okresie poprzedniego roku – 3,2 proc. - informuje Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy.

Kilka razy większe planowane zwolnienia grupowe na Pomorzu w porównaniu do ub. roku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki