Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kiedy poprawi się sytuacja kobiet rodzących w Gdańsku? Na stronie NFZ pojawi się informacja o wolnych miejscach w szpitalach

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Max Pixel
Czy skończy się odsyłanie rodzących kobiet z Gdańska do Starogardu, Elbląga, Tczewa i Malborka? Podczas spotkania z udziałem wicewojewody Mariusza Łuczyka, konsultantów wojewódzkich przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, NFZ i szpitali omówiono tymczasowe rozwiązania, które pomogą przetrwać kryzysowy rok do czasu przywrócenia pracy w remontowanym oddziale porodowym w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku.

Brakuje miejsc na gdańskich porodówkach

Przed tygodniem informowaliśmy o dramatycznym braku miejsc na gdańskich oddziałach porodowych. Wcześniejsze zamknięcie oddziału w szpitalu im. Kopernika sprawiło, że rodzące kobiety mogły korzystać jedynie z dwóch pozostałych szpitali - na gdańskiej Zaspie i w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. I o ile wcześniej nie było łatwo, to już sierpniowe urlopy personelu UCK sprawiły, że w szpitalu zmniejszono liczbę łóżek dla przyszłych matek. Przeciążony do granic możliwości oddział w szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w tej sytuacji musiał odsyłać rodzące m.in. do Starogardu i Elbląga.

Sprawa wywołała poważnie zaniepokojenie prof. dr med. Krzysztofa Preisa, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, który, zwracając uwagę na zagrożenie dla przyszłych matek i ich dzieci, wysłał pismo do dyrektora Jerzego Karpińskiego z Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o pilne spotkanie z wojewodą z udziałem sztabu kryzysowego, na którym zostaną podjęte decyzje, które uchronią rodzące kobiety.

- Takie spotkanie zostało zorganizowane w ostatnim tygodniu - mówi dr Jerzy Karpiński. - Uczestniczyli w nim Jakub Kraszewski, dyrektor UCK, prof. Dariusz Wydra, szef kliniki położnictwa, dwóch konsultantów wojewódzkich - prof. Krzysztof Preis i prof. Małgorzata Świątkowska, wicewojewoda Dariusz Łuczyk, Bartosz Goyke z NFZ, dyr. Tadeusz Jędrzejczyk i wicedyr. Tomasz Augustyniak z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektor Kraszewski poinformował nas, że podjął już działania zwiększające zatrudnienie położnych w UCK, a cały czas trwa nabór lekarzy. Sytuacja ma się poprawić od września tego roku. Niestety, musi minąć okres wakacyjny.

Obecnie liczba przyjęć kobiet, zarówno w szpitalu UCK, jak i na Zaspie jest podobna. Oba szpitale zadeklarowały, że będą się wspierać do końca remontu oddziału położniczego w szpitalu im. Kopernika w Gdańsku. Padła też deklaracja ze strony dyr. Jędrzejczyka, że remont potrwa wprawdzie rok, ale oddział położniczo-ginekologiczny w Koperniku zostanie na pewno otwarty i będzie miał bardzo wysoki standard.

W społeczeństwie zakorzenione są mity z różnych dziedzin życia, ale dotyczące ciąży mogą sprawić, że przyszłe mamy poczują się zagubione. Postanowiliśmy się przyjrzeć popularnym mitom dotyczącym ciąży i pokazać 11 z nich!ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>>

11 mitów na temat ciąży. Obalamy fałszywe tezy dotyczące zak...

Kobiety będą mogły sprawdzić, na której porodówce jest akurat miejsce

Pojawiła się również propozycja, by w systemie InfoMed, który jest narzędziem służącym do wymiany informacji pomiędzy wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego, dyspozytorami medycznymi oraz szpitalami w województwie, obligatoryjnie i na bieżąco pojawiały się informacje o wolnych miejscach na oddziałach patologii ciąży i porodowych w całym województwie. - Każdy lekarz, o każdej porze dnia i nocy powinien informować o wolnych miejscach - podkreśla dr Karpiński. - Pismo, zobowiązujące do takich działań będzie skierowane do wszystkich ordynatorów i dyrektorów jednostek.

Podobne informacje maja pojawić się także na stronach internetowych NFZ. Dzięki temu systemowi pacjentki będą mogły także sprawdzać, gdzie w danej są wolne miejsca.

Czy to jednak poprawi samopoczucie przyszłej matki, która ze skurczami będzie musiała wyruszać w podróż do Elbląga? Już nie wiadomo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki