Kiedy poprawi się sytuacja kobiet rodzących w Gdańsku? Na stronie NFZ pojawi się informacja o wolnych miejscach w szpitalach

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Max Pixel
Udostępnij:
Czy skończy się odsyłanie rodzących kobiet z Gdańska do Starogardu, Elbląga, Tczewa i Malborka? Podczas spotkania z udziałem wicewojewody Mariusza Łuczyka, konsultantów wojewódzkich przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, NFZ i szpitali omówiono tymczasowe rozwiązania, które pomogą przetrwać kryzysowy rok do czasu przywrócenia pracy w remontowanym oddziale porodowym w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku.

Brakuje miejsc na gdańskich porodówkach

Przed tygodniem informowaliśmy o dramatycznym braku miejsc na gdańskich oddziałach porodowych. Wcześniejsze zamknięcie oddziału w szpitalu im. Kopernika sprawiło, że rodzące kobiety mogły korzystać jedynie z dwóch pozostałych szpitali - na gdańskiej Zaspie i w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. I o ile wcześniej nie było łatwo, to już sierpniowe urlopy personelu UCK sprawiły, że w szpitalu zmniejszono liczbę łóżek dla przyszłych matek. Przeciążony do granic możliwości oddział w szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w tej sytuacji musiał odsyłać rodzące m.in. do Starogardu i Elbląga.

Sprawa wywołała poważnie zaniepokojenie prof. dr med. Krzysztofa Preisa, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, który, zwracając uwagę na zagrożenie dla przyszłych matek i ich dzieci, wysłał pismo do dyrektora Jerzego Karpińskiego z Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o pilne spotkanie z wojewodą z udziałem sztabu kryzysowego, na którym zostaną podjęte decyzje, które uchronią rodzące kobiety.

- Takie spotkanie zostało zorganizowane w ostatnim tygodniu - mówi dr Jerzy Karpiński. - Uczestniczyli w nim Jakub Kraszewski, dyrektor UCK, prof. Dariusz Wydra, szef kliniki położnictwa, dwóch konsultantów wojewódzkich - prof. Krzysztof Preis i prof. Małgorzata Świątkowska, wicewojewoda Dariusz Łuczyk, Bartosz Goyke z NFZ, dyr. Tadeusz Jędrzejczyk i wicedyr. Tomasz Augustyniak z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Dyrektor Kraszewski poinformował nas, że podjął już działania zwiększające zatrudnienie położnych w UCK, a cały czas trwa nabór lekarzy. Sytuacja ma się poprawić od września tego roku. Niestety, musi minąć okres wakacyjny.

Obecnie liczba przyjęć kobiet, zarówno w szpitalu UCK, jak i na Zaspie jest podobna. Oba szpitale zadeklarowały, że będą się wspierać do końca remontu oddziału położniczego w szpitalu im. Kopernika w Gdańsku. Padła też deklaracja ze strony dyr. Jędrzejczyka, że remont potrwa wprawdzie rok, ale oddział położniczo-ginekologiczny w Koperniku zostanie na pewno otwarty i będzie miał bardzo wysoki standard.

W społeczeństwie zakorzenione są mity z różnych dziedzin życia, ale dotyczące ciąży mogą sprawić, że przyszłe mamy poczują się zagubione. Postanowiliśmy się przyjrzeć popularnym mitom dotyczącym ciąży i pokazać 11 z nich!ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>>

11 mitów na temat ciąży. Obalamy fałszywe tezy dotyczące zak...

Kobiety będą mogły sprawdzić, na której porodówce jest akurat miejsce

Pojawiła się również propozycja, by w systemie InfoMed, który jest narzędziem służącym do wymiany informacji pomiędzy wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego, dyspozytorami medycznymi oraz szpitalami w województwie, obligatoryjnie i na bieżąco pojawiały się informacje o wolnych miejscach na oddziałach patologii ciąży i porodowych w całym województwie. - Każdy lekarz, o każdej porze dnia i nocy powinien informować o wolnych miejscach - podkreśla dr Karpiński. - Pismo, zobowiązujące do takich działań będzie skierowane do wszystkich ordynatorów i dyrektorów jednostek.

Podobne informacje maja pojawić się także na stronach internetowych NFZ. Dzięki temu systemowi pacjentki będą mogły także sprawdzać, gdzie w danej są wolne miejsca.

Czy to jednak poprawi samopoczucie przyszłej matki, która ze skurczami będzie musiała wyruszać w podróż do Elbląga? Już nie wiadomo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie