Kiedy dziecko musi założyć okulary

Monika JankowskaZaktualizowano 
Okuliści zwracają uwagę na to, że w ostatnich latach więcej jest krótkowzroczności u młodzieży gimnazjalnej i licealnej
Okuliści zwracają uwagę na to, że w ostatnich latach więcej jest krótkowzroczności u młodzieży gimnazjalnej i licealnej TADEUSZ POŹNIAK
Oprawy okularów o wielu ciekawych kształtach i wzorach rodem z ukochanych bajek czy filmów ułatwiają dzieciom przyzwyczajenie się do konieczności korekcji wzroku. Czasem bowiem nie ma wyjścia i dziecko musi założyć okulary.

Ważne jest, aby dokładnie wytłumaczyć, do czego takie okulary służą oraz umożliwić maluchowi wybór ukochanej oprawy indywidualnie - wtedy możemy mieć pewność, że pociecha polubi okulary. Dajmy dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji - na początku możemy założyć dziecku okulary na godzinę czy dwie, a następnie stopniowo zwiększać czas ich noszenia.

Lekarze okuliści podkreślają, że prawidłowe widzenie rozwija się w pierwszych latach, a kończy około dziesiątego roku życia dziecka, dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować ewentualną wadę wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm) lub niedowidzenie, które - gdy wykryte zbyt późno - może być niezmiernie trudne lub nawet niemożliwe do wyleczenia. Tymczasem wczesne leczenie niedowidzenia może zaważyć na przyszłości dziecka. Prawidłowe widzenie obuoczne jest niezbędne w wielu zawodach - np. tych wymagających prowadzenia pojazdu czy pracy na wysokości.

Problemy ze wzrokiem mogą dać się dziecku we znaki wtedy, kiedy zacznie naukę w szkole. Po prostu może okazać się, że ma kłopoty z czytaniem i pisaniem. Choć nie zawsze przychodzi nam to głowy, to właśnie takie symptomy mogą świadczyć o wadzie wzroku u dziecka. Krótkowzroczność czy zaburzenia akomodacji to nieprawidłowości narządu wzroku, które objawiają się nierzadko u dzieci w wieku szkolnym.

Kiedy możemy podejrzewać u dziecka krótkowzroczność? Wtedy, gdy zauważymy, że mruży oczy, chcąc zobaczyć coś, co znajduje się daleko. Kolejnym sygnałem może być to, że siada za blisko telewizora. Z kolei dzieci z zaburzeniem akomodacji nie lubią czytać, bywają uznawane za dyslektyczne i mają częste bóle głowy. U dziecka w wieku szkolnym mogą pojawić się także zaburzenia ruchów oczu. Wskazywać na nie mogą takie objawy jak: trudności w śledzeniu obiektów, gubienie słów czy linijki tekstu albo powtórne odczytywanie tej samej linijki tekstu, a także zaburzenia w koordynacji ręka-oko. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty współpracującego z optometrystą. Można również zwrócić się o podpowiedź w tej sprawie do optyka, upewniając się wcześniej, że współpracuje z lekarzem okulistą.

Okuliści zwracają uwagę na to, że w ostatnich latach więcej jest krótkowzroczności u młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Młodzież skarży się też na bóle i zmęczenie oczu oraz bóle głowy. To najczęściej wywołane jest tzw. skurczem akomodacji, zwykle związanym z nadmiernym korzystaniem z komputerów, tabletów i telefonów komórkowych.

Ważne jest, aby dzieci i młodzież nie spędzały wielu godzin przy komputerze czy telefonie, powinny robić częste przerwy, a czas spędzony przy ekranie dzielić na możliwie jak najkrótsze raty. Zaleca się również, zwłaszcza przy profilaktyce krótkowzroczności, spędzanie co najmniej 40 minut dziennie na powietrzu, w świetle dziennym. Najlepiej zachęcić dziecko do patrzenia w dal poprzez zabawę w wypatrywanie odległych przedmiotów, ptaków na niebie, samolotów czy statków na horyzoncie.

monika.jankowska@polskapress.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
s

Tak, jasne... Nano Vista ble ble ble... Puknij się w czachę

M
Marzena

Zgadzam się, fajne oprawki mogą znacznie ułatwić proces przyzwyczajania się dziecka do okularów. Oprócz ciekawego designu muszą być także mocne, bo dzieci lubią aktywny tryb życia :) Ja kupiłam dla córki okulary Nano Vista w OptiShop i jak na razie nie było żadnych problemów, choć kilka razy spadły..

Dodaj ogłoszenie