Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kaszuby przez S6 mają swoje "północ - południe"

Redakcja
W sobotę w budynku Telewizji Gdańskiej o godzinie 20 odbędzie się debata z mieszkańcami wsi, przez które zaplanowano przebieg trzech różnych wariantów Trasy Kaszubskiej, oraz przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

Z nowym argumentem przeciwko trasie skierowanej w okolice wsi Kowalewo i Jeleńska Huta jadą mieszkańcy właśnie tych miejscowości. - Dotarliśmy do map, na których w okolicach Kowalewa zaznaczony jest teren Natura 2000 - stwierdza nasz rozmówca. - S6 ma przecinać ten obszar. Analizując szczegółowo nowy wariant trasy, widać że przetnie ona także Zespół Krajobrazowo-Przyrodniczy Martenki, tzw. Rynnę Kczewsko-Tuchomską, korytarz ekologiczny rzeki Strzelenki, otulinę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz obszar chroniony OSTAB.

O istnieniu tu obszaru chronionego mówią także w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Na wniosek Brukseli przygotowane zostały wykazy obszarów chronionych Natura 2000 i w okolicach Kowalewa i Jeleńskiej Huty jest Ostoja Szemudzka Jeziora Lobeliowe - powiedziano w RDOŚ. Planowane warianty południowe Trasy Kaszubskiej od samego początku wzbudzają ogromne kontrowersje.

Droga ta zaplanowana pod koniec lat 70. w wersji północnej, tzw. A, została mocno oprotestowana przez mieszkańców m.in. Szemudu oraz Bojana i powstały dwa nowe warianty B i C. Prowadzą one przez południowe obszary gminy Szemud, a jednocześnie zahaczają o gminę Żukowo i Przodkowo. Mieszkańcy tych terenów zostali zaskoczeni tymi planami.

- Zamiast walczyć jednym frontem o słuszną sprawę, nagle okazuje się, że jesteśmy okropnie skłóceni - komentują atmosferę, jaka wytworzyła się wokół S6 mieszkańcy Kowalewa. - Kaszuby zostały podzielone na północ - południe, a przecież każdy rozumie potrzebę dobrej i szybkiej drogi.
Drogi tej na swoim terenie nie chcą przodkowianie.

- Wystosowaliśmy pismo do GDDKiA, marszałka oraz wojewody, że opowiadamy się za wariantem A tej trasy - powiedział wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski. - Argumentów mamy sporo, m.in. to, że nagle we wrześniu ubiegłego roku, niczym królik z kapelusza wyskoczył wariant B i C, który zahacza o nasze tereny. Co więc mamy zrobić ze studium zagospodarowania przestrzennego gminy, w którym tej drogi po prostu nie ma?! Gdy w roku 2007 było ono sporządzone, nikt nawet nie wspomniał o S6. Studium jest, ale bez trasy, to ewidentny konflikt prawny. Jak go rozwiązać? Nikt nie udzielił na to pytanie odpowiedzi.

35 000 według prognoz Politechniki Gdańskiej tyle pojazdów na dobę będzie jeździło nową drogą szybkiego ruchu - S6
Trzy warianty Trasy Kaszubskiej
Ekspresowa S6 - to planowane połączenie drogowe Goleniów - Gdańsk o łącznej długości ok. 330 km. Poprowadzi niemal równolegle do wybrzeża Bałtyku, łącząc aglomeracje Szczecina i Gdańska. Pierwotny, północny przebieg trasy S6 zdefiniowany został w roku 1978.

Wariant północny - A - zakłada połączenie Słupska i Lęborka z obwodnicą w Wielkim Kacku. Przebiega m.in. przez Wielki Kack, Dąbrowę, Chwaszczyno, Dobrzewino, Bojano, Brzozówko, Koleczkowo, Bieszkówko, Kamień, Leśnice, Grabowiec, Szemud, Głazicę - i dalej, gdzie nie było już protestów - Milwino, Barłomino, Luzino, Strzebielino, Bożepole Małe, Bożepole Wielkie, Godętowo, Lębork, Leśnice, Redzikowo.

Wariant południowy B i C zakłada zakończenie trasy w węźle Matarnia, drugi w węźle Owczarnia. W wariancie B trasa przed Szemudem odbija na południe i przez Czeczewo, Miszewko i Barniewice biegnie do Owczarni, gdzie łączy się z obwodnicą ok. 100 m od istniejącego węzła przy sklepie Selgros. W ostatnim z wariantów - C - trasa przebiega w pobliżu lotniska i łączy się z ul. Słowackiego. Na trasie tej znajdują się m.in. takie miejscowości jak: Milwińska Huta, Golica (w tych okolicach jest zbieżność wariantów A, B i C), Bór, Biedaki, Szczękownia, Granicznik, Otalżyno, Jeleńska Huta, Rąb, Kowalewo, Kłosówko, Kłosowo, Martenki, Czeczewo, Nowe Tokary, Miszewko, Nowy Tuchom, Barniewice, Nowy Świat, Owczarnia. Drugi wariant zakłada skierowanie w Barniewicach trasy na Rębiechowo (lotnisko), Klukowo, Matarnię.

Dzisiaj debata na żywo
W budynku Telewizji Gdańskiej dzisiaj o godz. 20 odbędzie się debata na temat trzech wariantów Trasy Kaszubskiej. Uczestniczyć w niej może każdy, komu problem ten nie jest obojętny. Swoje argumenty przedstawią także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ostateczne decyzje dotyczące S6 mają zapaść do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki