Kaszubska truskawka zwana "maleną" walczy z konkurencją

Magdalena DampsZaktualizowano 
Magdalena Damps
Za sprawą złośliwych kaprysów pogody ubóstwiana przez miliony wielbicieli kaszubska truskawka, zwana maleną, musi walczyć z konkurentką z centralnej Polski. Choć walorami smakowymi bije ją na głowę, przegrywa zmagania na skutek bezlitosnych praw rynku. Na popyt i podaż trudno wpłynąć.

Cały ambaras rozpoczęła spóźnialska wiosna. Przez to, że dotarła do Polski dobrych kilka tygodni za późno, w truskawkowym zagłębiu zrobiło się straszne zamieszanie. Zazwyczaj truskawki z Polski centralnej dojrzewały wcześniej, przez co szybciej docierały na północ. Gdy w Mazowieckiem sezon truskawkowy się kończył, na Kaszubach dopiero się zaczynał. Tym razem zbiory się na siebie nałożyły. Z punktu widzenia konsumenta to dobra wiadomość, bo truskawki kuszą nie tylko smakiem, ale wyjątkowo przystępną ceną. Za 5 zł można nabyć cały kilogram czerwonej słodyczy. Niestety, mniej optymistycznie sytuacja się przedstawia z punktu widzenia producentów malen.

- Cena na skupie spadła już do 6 złotych za kobiałkę, ale od początku była niska - mówi Zygmunt Jażdżewski z Łączyńskiej Huty, w gminie Chmielno, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek. - Niestety, ceny nie pokrywają się z kosztami produkcji i zbioru truskawek. Problem na Kaszubach jest o tyle poważny, że większość osób zajmujących się uprawą malen z zysków wypracowanych podczas sezonu utrzymuje się nawet przez cały rok.

Osoby mniej obeznane z tematem kaszubskiej maleny mogą się zastanawiać, o co chodzi z tą kaszubską truskawką i co tak bardzo ją wyróżnia na tle innych. Otóż czynników jest kilka. W sprawy hodowli nie będziemy się zagłębiać, ale ci, którzy raz świadomie posmakowali maleny, jej smak zapamiętają na zawsze.

- Kaszubska truskawka ma znacznie więcej cukru, przewyższa inne wspaniałymi walorami smakowymi, a ponadto znacznie ładniej się czerwieni - mówi Zygmunt Jażdżewski. - Jej barwa jest bardziej elegancka, a czerwień ładnie nasycona. Truskawki z centralnej Polski mają jaśniejszy kolor. Malena smakuje tak wyśmienicie, bo dojrzewa w wyjątkowych warunkach - na kaszubskich wzgórzach, gdzie w dzień jest ciepło, a w nocy zimno.

Gdzie wobec tego znaleźć oryginalną kaszubską truskawkę? Jak podkreśla Zygmunt Jażdżewski - najlepiej u samego źródła, czyli u członków grupy producenckiej. Na stronie internetowej stowarzyszenia można znaleźć adresy i numery telefonów do hodowców wspaniałej maleny.

Kaszubska truskawka występuje w trzech odmianach. Nawiedzające region w ostatnich dniach upały znacznie przyśpieszyły jej dojrzewanie i tegoroczny sezon zbiorów będzie krótszy. Potrwa jeszcze około dwóch, trzech tygodni. Na szczęście na Truskawkobraniu malen nie zabraknie. Co więcej, w tym roku zostaną na imprezie szczególnie wyróżnione.

- W tym roku chcemy mocno zaakcentować obecność certyfikowanej kaszubskiej truskawki na Złotej Górze - mówi Andrzej Klasa z Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek. - Utworzymy wyspę, na której kilku producentów będzie sprzedawało certyfikowaną kaszubską malenę. Ponadto organizujemy konkurs imienia Heleny Gruchałowej o Puchar Kazimierza Plocke na najlepszy produkt z truskawek. Osoby, które chciałyby wziąć w nim udział, muszą dostarczyć truskawkowe przetwory i desery w niedzielę do godziny 12, na stoisko stowarzyszenia. Konkurs rozstrzygniemy trzy godziny później, na scenie głównej.

Regulamin i szczegóły truskawkowego konkursu dostępne są na stronie stowarzyszenia producentów maleny - www.kaszubskatruskawka.pl.Magdalena Damps.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie