Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania społeczna „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+” trwa do końca maja

Ewa Andruszkiewicz
Rekomendacje seniorów zostaną skierowane do resortu zdrowia
Rekomendacje seniorów zostaną skierowane do resortu zdrowia archiwum db
- Leki kardiologiczne, leki stosowane w diabetologii, specyfiki przeciwko krzepnięciu krwi, leki do stosowania po udarach albo w celu przeciwdziałania udarom czy zakrzepom - na te preparaty, jak wynika z naszych badań, zapotrzebowanie wśród seniorów jest największe - mówi Katarzyna Bondaryk z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, współorganizatora kampanii społecznej „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+”.

Zgodnie z przyjętą w marcu uchwałą, wykaz darmowych lekarstw dla osób powyżej 75 roku życia ma się ukazać do końca sierpnia. Wśród bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego będą mogły znaleźć się jedynie te, które dziś są refundowane. Aby publikacja spełniła oczekiwania jak największej liczby odbiorców, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej - wraz z zespołem OK SENIOR - zachęcają seniorów, ich bliskich i opiekunów do przesyłania im propozycji lekarstw, które powinny trafić na listę.

Projekt 75 plus. Bezpłatnie tylko wybrane leki dla seniorów

- Beneficjenci programu, czyli osoby starsze, powinny mieć realny wpływ na zawartość ministerialnej listy darmowych leków. Chcemy przygotować spis zawierający preparaty, które seniorzy rzeczywiście przyjmują. Sugestie te przekażemy później ministrowi. Chodzi o to, żeby nie było tak, że katalog zostanie stworzony, ale znajdą się w nim tylko najtańsze produkty - dodaje Katarzyna Bondaryk. - Zakładając, że minister zdrowia, tworząc listę leków, prawdopodobnie skorzysta z doradztwa eksperckiego - lekarzy prowadzących leczenie osób starszych, chcemy dołożyć do zebranej eksperckiej wiedzy głos samych seniorów - dodaje Bondaryk.

Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest ponad trzy miliony osób powyżej 75 roku życia. Dobre działanie ustawy będzie miało zatem wpływ praktycznie na 8 proc. naszego społeczeństwa.

- Tworząc tę listę, będziemy także widzieli, jakie leki nierefundowane są przez seniorów przyjmowane. W dzisiejszym stanie prawnym tylko firmy farmaceutyczne mogą zawnioskować o refundację. Mamy nadzieję, że nasza lista będzie je do tego zachęcała - tłumaczą przedstawiciele KIGS.

W 2016 roku koszt listy nie może przekroczyć 495 milionów złotych. Średnio licząc - na jednego polskiego seniora roczna dopłata do zakupu leków wyniesie ok. 180-190 złotych.

Uwaga, nazwy leków, które powinny być bezpłatne, przesyłać można jeszcze do 31 maja albo drogą elektroniczną na adres [email protected] lub metodą tradycyjną na adres: Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, ul. Wilanowska 14 lok. 51, 00-422 Warszawa.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki