Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania "Mam autyzm" działa także w Pruszczu Gdańskim. Wiemy, ile osób zmaga się z tym spektrum w mieście i okolicy. Ty też możesz pomóc!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Kampania "Mam autyzm" działa także w Pruszczu Gdańskim. Wiemy, ile osób zmaga się z tym spektrum w mieście i okolicy. Ty też możesz pomóc!
Kampania "Mam autyzm" działa także w Pruszczu Gdańskim. Wiemy, ile osób zmaga się z tym spektrum w mieście i okolicy. Ty też możesz pomóc! mat. prasowe kampanii "Mam autyzm"
Choć o spektrum autyzmu w Polsce robi się coraz głośniej, to wciąż nie wielu zdaje sobie sprawę, z czym tak naprawdę wiąże się ta diagnoza. I właśnie w tym celu podejmowane są liczne akcje edukacyjne. Jedną z nich jest kampania "Mam autyzm", której zakres działalności obejmuje także Pruszcz Gdański i jego okolicę. Ile osób w mieście szacunkowo zmaga się z tym spektrum? Dane mogą szokować. Tymczasem sama kampania "Mam autyzm" ma zwiększyć świadomość na temat tego, jak przejawia się autyzm i czym tak naprawdę jest.

Kampania "Mam autyzm" także w Pruszczu Gdańskim. Czym tak naprawdę jest autyzm?

Coraz częściej można usłyszeć, że osoby ze spektrum autyzmu cechują się wyjątkowym geniuszem i na swój własny sposób postrzegają świat. W rzeczywistości takich osób jest bardzo niewiele, a większość z nich ma ogromne problemy z codziennym funkcjonowaniem. Życie jest dla nich dużo bardziej niebezpieczne i nieprzewidywalne. Są bardzo zależne od pomocy innych.

Tymczasem dane na temat autyzmu są zatrważające. Statystycznie, coraz więcej osób w naszym społeczeństwie będzie miało diagnozę tego spektrum.

Trend na całym świecie nie pozostawia złudzeń. Wg badań przytaczanych przez Autism-Europe już 1 na 100 dzieci rodzi się z autyzmem. Coraz częściej będziemy spotykali te osoby w swoim życiu.

- Świadomość tego, jak funkcjonują i jakie mają potrzeby, jest niezbędna, abyśmy mogli wspierać, chronić i pomagać tym osobom żyć pośród nas. Najwyższy czas, abyśmy jako społeczeństwo dostrzegli te osoby i ich wołanie o pomoc - tłumaczą inicjatorzy kampanii "Mam autyzm".

Jak dodają, według szacunkowych danych w całej Polsce żyje ok. 250 000 osób w spektrum autyzmu.

ZOBACZ TEŻ: Światowy Dzień Walki z Depresją. Do 2030 roku będzie to najczęstsze schorzenie na świecie. Jak walczy z nią Gdańsk?

Jak pojąć autyzm? Czym jest to spektrum?

Aby wyobrazić sobie, co przeżywają osoby z autyzmem, należy wczuć się w świat osób z tym spektrum.

Osoby pełnosprawne nie rozumieją czasem o co chodzi innym, nie widzą sensu w życiu, czują nagle lęk czy wpadają w panikę. Robią rzeczy, których, tak naprawdę nie chcą robić, czują, że wszystkiego jest za dużo i chcą czasem wszystko zatrzymać. Osoby z autyzmem też tak mają, tyle że dużo mocniej i częściej. Świat dla tych osób jest dużo bardziej niezrozumiały, niebezpieczny i nieprzewidywalny.

- W ramach kampanii “Mam autyzm” chcemy dotrzeć z jasnym przekazem do jak największej liczby osób, czym jest autyzm i jak się przejawia - mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. - Chcemy pokazać otwarcie, z czym mierzą się osoby z autyzmem i ich rodziny. Naszym zdaniem jako społeczeństwo wiemy za mało na temat autyzmu i często nie potrafimy odnieść problemów osób z autyzmem do naszego życia. W konsekwencji nie zdajemy sobie sprawy, że osoby z autyzmem potrzebują specjalistycznej opieki przez cały czas. Dzięki niej będą mogły żyć godnie wśród pełnosprawnych osób, a ich cierpienie nie będzie tak dojmujące. Każdy dzień jest ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla niskofunkcjonujących osób z autyzmem. Nie powiedzą nam o tym, bo często nie potrafią mówić. Chcemy być ich głosem w społeczeństwie i opowiedzieć jak żyją” - dodaje.

Tak przejawia się spektrum autyzmu

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które bardzo utrudnia, albo uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie i nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Jednocześnie sprawia, że jest się od innych bardzo zależnym.

Świat, który postrzega osoba z autyzmem, jest dużo bardziej nieprzewidywalny i niebezpieczny, składa się z elementów, które nie tworzą sensownej całości. Osoby z autyzmem mają przymus wykonywania w kółko tych samych czynności. Niestety, czasami zdarza się także, że mają przymus robienia sobie krzywdy.

Czytaj także: Szybsze i darmowe badania w puckiej poradni. Nowy sprzęt wspomaga diagnozę autyzmu wśród dzieci

Tyle osób zmaga się ze spektrum autyzmu w Pruszczu Gdańskim i okolicy

Niestety w Polsce nie ma systemowego wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem. Profesjonalną terapię zapewniają im organizacje pozarządowe, tworzone przez rodziców. I właśnie tak powstało Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, które działa już od 1991 r., pomagając tym, którzy zmagają się na codzień z autyzmem. Dzisiaj pomocą objętych jest już ponad 400 osób z województwa pomorskiego.

Stowarzyszenie pomaga także osobom w Pruszczu Gdańskim i gminie wiejskiej Pruszcz Gdański. W przypadku miasta specjalistyczne działania prowadzone są wobec 10 osób, w gminie jest tych osób jeszcze 5.

Co istotne, osób zmagających się z autyzmem w regionie jest jednak znacznie więcej. Szacunkowe dane wskazuję, że tylko w Pruszczu Gdańskim może być nawet ok. 200 osób w spektrum autyzmu. W gminie Pruszcz Gdański kolejne tyle.

Tak możesz pomóc osobom w spektrum autyzmu

Na funkcjonowanie organizacji potrzebne są środki. W tym aspekcie potrzebni są z kolei darczyńcy. Każdy, kto chciałby nim zostać, może uczynić to na stronie kampanii.

Już teraz w kampanię angażuję się chętnie zarówno osoby prywatne, jak i prawne. Wsparcia udziela m.in. firma z Pruszcza Gdańskiego.

- Zależało nam na tym, żeby działania CSR naszej firmy skupione były na społeczności lokalnej z mocnym wskazaniem na grupy osób wykluczonych. Do takiej grupy należą osoby z autyzmem – podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, które działa m.in na terenie Pruszcza Gdańskiego - mówi Robert Abramek, prezes zarządu firmy. - Cieszymy się, że możemy ich wspierać i dawać szansę na godne życie w naszej społeczności - dodaje.

- W ramach kampanii "Mam autyzm" zachęcamy też do wsparcia osób z autyzmem ich rodzin w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Bez wsparcia indywidualnych osób czy firm bardzo trudno będzie naszemu stowarzyszeniu kontynuować działalność w takim wymiarze jak do tej pory. Potrzebujemy 12 000 zł miesięcznie, aby utrzymać wszystkie 4 placówki dzienne i całodobowe, które prowadzimy. Szukamy osób wrażliwych społecznie, które chciałyby razem z nami realizować misję stowarzyszenia - dodaje Małgorzata Rybicka ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki