Już teraz szukaj pracy sezonowej. Możesz sporo zarobić!

Redakcja
Już teraz szukaj pracy sezonowej. Możesz sporo zarobić!Praca sezonowa to nie tylko zbieranie truskawek. Są też oferty np. dla animatorów
Już teraz szukaj pracy sezonowej. Możesz sporo zarobić!Praca sezonowa to nie tylko zbieranie truskawek. Są też oferty np. dla animatorów 123RF
Udostępnij:
Pojawiają się już pierwsze ogłoszenia o pracy sezonowej. Kto chce znaleźć dobrą ofertę, nie powinien zwlekać z szukaniem zajęcia na wakacje. Rekrutacje do pracy sezonowej zaczynają się już teraz - poszukiwani są m.in. animatorzy, wychowawcy, czy kierownicy kolonii. Stawki bardzo się różnią - w zależności od wielkości firmy, doświadczenia, czy zakresu obowiązków. Zarobki wahają się w granicach od 500 zł do nawet 2 500 zł. Jak się okazuje, pracownicy sezonowi decydujący się na pozostanie w kraju mogą wybierać spośród wielu ofert.

Eksperci przewidują, że w branży gastronomiczno-hotelarskiej  wynagrodzenie może wynosić od ok. 10 do nawet 30 zł brutto za godzinę. Pracodawcy często zapewniają także zakwaterowanie oraz wyżywienie osobom spoza regionu.

Podobnie przedstawia się sytuacja osób zatrudnionych w rolnictwie. Kwota wynagrodzenia zależy od rodzaju pracy, a także od koniunktury na rynku spożywczym. W ubiegłym roku za zebranie jednej łubianki truskawek można było zarobić od 1,3 zł do 2,5 zł.

Kto najczęściej szuka pracy sezonowej i jakie daje ona korzyści?

- Często ta forma zatrudnienia staje się szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, w szczególności dla młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy. Z takiego rozwiązania korzystają też osoby od dłuższego czasu bezrobotne, czy też nie mogące podjąć pracy w pełnym wymiarze czasu - tłumaczy Agnieszka Sowa, dyrektor zarządzający w Polski HR - ITC Grupa. I dodaje: - Od lat największe zapotrzebowanie na pracowników w okresie wiosenno-letnim wykazują: rolnictwo, gastronomia, hotelarstwo, turystyka czy przetwórstwo. Jest to spowodowane wzrostem produkcji rolniczej oraz większym ruchem turystycznym.

Zobacz też: Pomorska lista zawodów 2016. Przyszłość zawodów w województwie pomorskim

Praca za granicą

Czego można się spodziewać wyjeżdżając za granicę, na popularne „saksy“? Oferowane stawki w wielu wypadkach są większe niż w Polsce, jednak pracodawcy rzadko kiedy oferują bezpłatne zakwaterowanie. Należy więc doliczyć koszty mieszkania i wyżywienia. Aby uniknąć nieporozumień i mieć pewność uczciwego zatrudnienia, należy uważnie dobierać oferty pracy. Jeżeli jest to nasza pierwsza praca sezonowa za granicą, warto skorzystać z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia lub poprosić o poradę kogoś, kto już pracował w danym miejscu.

- Jadąc do pracy fizycznej za granicą, należy bezwzględnie pamiętać o tym, jak ważne jest ubezpieczenie zdrowotne. W internecie mnożą się niesprawdzone oferty pracy, obiecujące „złote góry”. Jeżeli skorzystamy z takiej opcji zatrudnienia, może spotkać nas wiele problemów. Szczególnie bez znajomości języka i tamtejszego prawa. Najprawdopodobniej tuż po wyjeździe zaczną pojawiać się dodatkowe opłaty, np. za znalezienie zleceń, za przejazd z jednego miejsca pracy w inne, itd . - przestrzega Karolina Serwańska, dyrektor zarządzający w Polski HR International.

W jakich krajach szukamy sezonowego zatrudnienia? Kierunki wyjazdów do pracy w okresie letnim pozostają od kilku lat niezmienne. Najchętniej wybieramy państwa Unii Europejskiej zza zachodniej granicy, jednak w ostatnim czasie na popularności zyskują także kraje z północy.

- Rekrutując do pracy sezonowej w Niemczech najczęściej poszukujemy ludzi do zbiorów truskawek, ogórków i szparagów - mówi Karolina Serwańska. - Za naszą zachodnią granicą obowiązuje wynagrodzenie minimalne w kwocie 8,5 euro za godzinę. Takiego wynagrodzenia należy się spodziewać, wybierając  się do pracy do Niemiec. W Norwegii, pomagając przy przeprowadzkach, można zarobić średnio 169 koron norweskich (NOK) za godzinę (ok. 75 zł), zaś przy sprzątaniu biur około 175 NOK za godzinę (ok. 78 zł). W Wielkiej Brytanii zarobki przy zbiorach kształtują się na poziomie od 5 do 12 funtów za godzinę. W niektórych państwach prace sezonowe w rolnictwie trwają cały rok, tak jest np. w szklarniach w Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Monika Jankowska

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZofiaZ.
Haniu, na pewno sprawdzę chociaż osobiście wydaje mi się, że mg solutions są bardzo dobrzy. Przynajmniej sprawdzeni przez moją rodzinę, bo i syn i mąż z nimi wyjeżdżają. Wyjazdem do pracy, jak wszystkim należy zainteresować się wcześniej, aby mieć co do miejsca, poza tym lepiej dobrze się na wyjazd do pracy przygotować zwłaszcza, że to inny kraj. Niemniej jednak taka praca jest zdecydowanie bardziej opłacalna, a dla młodych jest dodatkowym doświadczeniem i atrakcją.
H
Hania
Dla tych, ktorych interesuje praca w Niemczech to zalecam zglosic sie do tml professional.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie