Już nie tylko gaszą pożary

Edyta Okoniewska
Udostępnij:
W minionym roku strażacy ze Skorzewa dwadzieścia sześć razy uczestniczyli w akcjach ratunko-wych, w tym dziewięciokrotnie gasili pożary i siedemnaście razy likwidowali miejscowe zagrożenia.

Dla strażaków ochotników to czas podsumowania minionego roku. W jednostkach odbywają się walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skorzewie spotkali się, by omówić swoją działalność.

Jak wynika z prowadzonych statystyk, w minionym roku strażacy dwadzieścia sześć razy uczestniczyli w akcjach ratunkowych, w tym dziewięciokrotnie gasili pożary i siedemnaście razy likwidowali miejscowe zagrożenia.

- Należy pamiętać, że dziś strażacy walczą nie tylko o uratowanie życia i mienia podczas gaszenia pożarów, ale uczestniczą także w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wypadków drogowych, w poszukiwaniu osób zaginionych, a nawet w usuwaniu gniazd os czy szerszeni - mówi Roman Kropidłowski, nowo wybrany prezes OSP Skorzewo. - Strażacy bardzo angażowali się w naprawę i konserwację sprzętu pożarowego, w który jest wyposażona nasza jednostka.

Druhowie muszą być w dobrej formie, dlatego aktywnie uczestniczą też w ćwiczeniach i zawodach pożarniczych.

- Kilkunastu strażaków zostało przeszkolonych w zakresie ratownictwa technicznego, kierowania ruchem drogowym, a także udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy - dodaje Roman Kropidłowski. - Poza tym, szkolenia dotyczyły także obsługi pił czy też prowadzenia działań przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodach.

Strażacy angażują się także w uroczystości organizowane na terenie Skorzewa. Warto wspomnieć m.in. o Skorzewskich Biegach Ulicznych, festynach czy uroczystościach kościelnych.

Bardzo istotna jest także ich działalność profilaktyczna wśród najmłodszych mieszkańców Skorzewa. Druhowie organizują pokazy ratownictwa pożarowego dla uczniów lokalnej szkoły. Przeprowadzili też próbną ewakuację szkoły, połączoną z pokazem udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Podczas spotkania strażacy wybrali nowe władze OSP na kolejną, 5-letnią kadencję. Prezesem został Roman Kropidłowski, wiceprezesem Paweł Żyłowski, naczelnikiem - Michał Synakowski, sekretarzem - Jakub Repiński, skarbnikiem - Robert Przewodowski, członkiem - Mateusz Chrapkowski. W komisji rewizyjnej zasiedli - Mateusz Kreft, Wiesław Lipiński i Krystian Półczyński. Jednocześnie ogromnymi brawami podziękowano za długoletnią służbę ustępującemu prezesowi Henrykowi Synakowskiemu i byłemu naczelnikowi Janowi Półczyńskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie