Jest wniosek z ministerstwa o kontrolę tzw. uchwał śmieciowych. Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak komentuje

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Jest wniosek z ministerstwa o kontrolę tzw. uchwał śmieciowych
Jest wniosek z ministerstwa o kontrolę tzw. uchwał śmieciowych Sławomir Kowalski
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wystąpił do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę tzw. uchwał śmieciowych przyjętych w listopadzie przez gminy. W wyniku uchwał w wielu samorządach od lutego wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Ruch ze strony resortu komentuje wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Jego zdaniem to próba przerzucenia odpowiedzialności za zmiany w prawie ogólnokrajowym na samorządy.

Unia Europejska narzuciła nowe standardy recyklingu, które każdego roku wzrastają. W 2020 roku gminy będa musiały wykazać się recyklingiem na poziomie 50 proc.

Latem polski parlament przyjął nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa przewiduje, że opłata dla mieszkańców niesegregujących śmieci może być maksymalnie dwukrotnie wyższa niż opłata dla mieszkańców, którzy segregują śmieci. Przy braku skutecznych narzędzi egzekwowania prawidłowej segregacji, mogło dojść do obniżenia wymaganych poziomów recyklingu.

Czytaj także

Już w 2013 roku wprowadzono system, w którym gminy przejęły odpowiedzialność nad gospodarowaniem odpadami. Celem była kontrola nad drogą, jaką przechodzą śmieci z domów do momentu, kiety stają się surowcami.

Do końca listopada polskie gminy musiały dostosować się do wymogów ustawy. Samorządy przyjmowały więc odpowiednie uchwały. W Gdańsku opłata za wywóz śmieci wzrosła o 100 proc. z 44 gr do 88 gr za metr kwadratowy mieszkania. W Gdyni stawki wzrosły o 140 proc.

W związku z podwyżkami opłat w gminach na terenie całej Polski wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, wystąpił do prezesów Regionalnych Izb Obrachunkowych o kontrolę uchwał.

- Zwróciłem się z prośbą o szczególną uwagę w kwestii istotnego podwyższania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez jednostki samorządu terytorialnego, w oparciu o działania nadzorcze i kontrolne - informuje wiceminister Paweł Szefernaker.

- Zgodnie z obowiązującym prawem samorządy powinny określać stawki za wywóz śmieci, które wynikają z kosztów poniesionych przez nie przy wywozie odpadów. W wielu miejscach podjęte ostatnio uchwały budzą wątpliwości i w związku z tym RIO powinny je skontrolować. Niewątpliwie zdobyte już doświadczenie izb może pomóc w odpowiedzi na pytania o zakres tego zjawiska i jego przyczyny – poinformował Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypomniał o koordynowanej przez RIO kontroli pn. "Przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w latach 2013 – 2015" - dodaje Paweł Szefernaker.

Czytaj także

Jak czytamy na stronie resortu "wiceminister zwrócił też uwagę na społeczne skutki oraz wagę podejmowanych przez niektóre samorządy tzw. uchwał śmieciowych".

Do działań ministra odniósł się wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, który jest także przewodniczącym Zespołu Koordynacyjnego Unii Metropolii Polskich ds. Odpadów Komunalnych. Jeszcze wiosną apelował on z innymi samorządowcami do rządzących o zmiany w projekcie nowelizacji.

- Zapowiedź ministerstwa wpisuje się w dotychczasową praktykę przerzucania odpowiedzialności, za źle przygotowaną ustawę, na samorządy. Ma to na celu dezinformację i zasianie w opinii publicznej ziarna, że to gminy prowadzą niewłaściwą politykę odpadową. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczyło aby rząd prowadził rzetelny dialog na etapie prac legislacyjnych - mówi nam Piotr Grzelak.

- W ramach komisji odpadowej Unii Metropolii Polskich zwracaliśmy uwagę na negatywne skutki poszczególnych zapisów ustawy, w tym przede wszystkim kwestię wyprowadzenia nieruchomości niezamieszkałych z systemu czy mające niewiele wspólnego z rzeczywistością, życzeniowe zapisy dotyczące założenia, że 100 procent nieruchomości segreguje. Ponieważ ministerstwo zlekceważyło zaproszenie na posiedzenie komisji UMP, uczestniczyliśmy aktywnie w pracach w komisjach sejmowych i senackich. Niestety nasze argumenty zostały zignorowane, a teraz szuka się kozła ofiarnego. Niestety to już standard - dodaje zastępca prezydent Gdańska.

Czytaj także

Jeszcze przed listopadową sesją Rady Miasta Gdańska wiceprezydent Piotr Grzelak, wspólnie z radnymi klubu Wszystko dla Gdańska, zapowiedział rozmowy z pomorskimi posłami na temat zmian w ustawie. Chodzi przede wszystkim o przeniesienie części odpowiedzialności za odpady na ich producentów.

- W kwestii rozszerzonej odpowiedzialności producenta wraz z UMP przygotowujemy szczegółowe stanowisko. W styczniu zwołuję komisję odpadową w tej sprawie - mówi Piotr Grzelak.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co z nową ul. Swietokrzyska Grzelak.? Bo tam same dewelopery, a dróg nie ma...

K
Keraj

I w czym jest problem p. Grzelak?

Przyjdą, skontrolują i jeśli będzie ok to bez obaw. Po to właśnie są instytucje kontrolne. Są tacy co pamiętają kilkumilionowa nadwyżkę w opłatach za śmieci w Gdańsku. Zamiast zwrócić nadpłatę - pieniądze zostały przeznaczone na co? Ktoś wie?

Do dnia dzisiejszego tak na serio segregacja nie ma większego sensu i tak większość trafia do jednego pojemnika w ktorym wywozone są śmieci.

A skandalem jest to że miejskie spółki odpowiedzialne za politykę smieciowa wynajmują łoże na stadionie a jakże miejskim! No ponoć w tym systemie smieciowym ciągle brakuje pieniędzy?!

Panie Grzelak nie mieszaj Pan w głowach ludziom i nie kombinuj z polityką. Sam Pan zaproś kontrolę w tym temacie i pokaż wyniki tej kontroli.

Sprawa jasna, przejrzysta, transparentna.

Przy takich wielkich kwotach nie jest problem zamieszczenie ogólnodostępnej informacji - ile wpłacili mieszkańcy, jakie były faktyczne koszty utylizacji odpadów.

To teoretycznie nie jest problem.

Ale jak w UM Gdańsk przez ponad dwa miesiące nie można wyegzekwować ustawowego dostępu do informacji publicznej - to znaczy że nie masz Pan czystego sumienia w tym temacie.

Dla czego mamy płacić więcej? Bo politycy tak chcą. To trochę klamliwa odpowiedź.

Panie Grzelak dostajesz Pan co miesiąc kasę o której wielu z nas podatników może pomarzyć. Czas się wziąść do pracy i problem śmieci nie tylko wyjaśnić ale i załatwić. Tak jak to się dzieje w innych miastach.

G
Gość
28 grudnia, 12:10, Gość:

Szefernakel to jakies nazwisko z przedwojennego kabaretu

na warszawskich Nalewkach, czy Pelcowiznie?.Myslalem ze wszystkie Rozenkrancy juz pozmieniali nazwiska na mniej uwlaczajace.

29 grudnia, 09:47, Gość:

Nazwiska się nie wybiera. Bardzo ta uwaga nieelegancka i nijak się ma do meritum

Przepraszam, masz racje Dzis w modzie sa inne psie nazwiska. Numer jeden to Tusk. Ten Donald Tusk. Ryzy i wredny..

G
Gość
28 grudnia, 14:07, Gość:

Pełowskie samorzady kompletnie sobie nie radzą...

Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi restauracyjne...szok co sie dzieje .

"Uslugi restauracyjne" znacza po prostu: przezarli i przepili.:

G
Gość
28 grudnia, 12:10, Gość:

Szefernakel to jakies nazwisko z przedwojennego kabaretu

na warszawskich Nalewkach, czy Pelcowiznie?.Myslalem ze wszystkie Rozenkrancy juz pozmieniali nazwiska na mniej uwlaczajace.

Nazwiska się nie wybiera. Bardzo ta uwaga nieelegancka i nijak się ma do meritum

P
PO to zło

Trzeba wyjść na ulicę i rozpędzić to towarzystwo na cztery strony świata.

G
Gość

Grzelak nadaje się do PGR-u krowy doić.

G
Gość

"Drodzy Gdańszczanie i Gdańszczanki"...

Rządzą wami śmieci z PO. Nie widzicie tego? Na 100 %. 100%.100%.100%.100%.

G
Gość

Tak jest też w Wejherowie metry kwadratowe produkują śmieci ,prezydent i radni Wejherowa to kwadratowe mózgi od kiedy metry produkują śmieci oni podają że wywóz śmieci wzrośnie o 75% a u mnie wzrośnie o 150% złodzieje.

G
Gość

Złodziejska Gdynia, 140%.... a już nauczyłem swoje dzieci segregacji, chyba niewarto, za takie pieniądze sami segregujcie

z
z Gdańska

Skandal.że za wywóz smieci trzeba płacić według metraża miaszkania ,gdzie tu sprawiedliwość i brak wyobrażni.

A
Ala

Pamietam kiedy to gminy i miasta mialy przejsc śmieci. Mialo byc TANIEJ i częściej i czysciej. A jest zupelnie na odwrót. Śmieci jak leżały w lasach i przy drogach dalej leżą. Za śmieci placi sie juz 100% wiecej jak wtedy.

Nie rozumiem co dzieje sie w tym kraju. Zdzieraja z nas ile moga i patrza ilw czlowiek jeszcze da rade znieść. Nie wiem do czego ma sluzyc to dążenie naszych rządzących. Nie wyobrazam sobie wielkichcsklepow, hoteli, stacji paliw aby mieli tak segregowac śmieci, jak teraz wchodzi ustawa. Przeciez w tych worach moga byc igly, potluczone szklo i wiele innych ciekawych znalezisk. Takie instytucjepowinny byc zwolnione z segregacji

G
Gość

Pełowskie samorzady kompletnie sobie nie radzą...

Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi restauracyjne...szok co sie dzieje .

G
Gość

I znowu mądry Grzelak. Jesteśmy nim i jego słowami już zmęczeni.

B
Bo u nas jest jak jest

W Amsterdamie, Berlinie, Kopenhadze, Oslo, Paryżu, Sztokholmie, Wiedniu nie ma żadnej konkurencji w odpadach – nie ma też przetargów na wyłonienie tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach mieszkańców tych stolic… Wszystkie zadania ustawowe samorządu dotyczące odpadów są wykonywane na własnych instalacjach przez municypalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (tzw. „służby komunalne”) … A mimo braku konkurencji i przetargów na wyłonienie najtańszej oferty - to bogatsi mieszkańcy tych metropolii płacą już często mniej od uboższych Warszawiaków… niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm … W tamtych stolicach wszelkie wymogi Unii Europejskiej w zakresie odzysku odpadów i ich zgodnego z prawem zagospodarowania są spełniane i to one wytyczają standardy dla całej Wspólnoty… Czy zmarnujemy kolejne cztery lata nie implementując tych samych zasad systemowych gospodarki odpadami, które gwarantują wykonanie zobowiązań unijnych? Czy będziemy nadal wspierać transfer zysków budowanych na comiesięcznych opłatach polskich rodzin?… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa

Dodaj ogłoszenie