Podwyżki za wywóz śmieci w Trójmieście: 140 procent w Gdyni, a w Gdańsku o 100 procent!

Maciej Pietrzak
Od lutego 2020 r. mieszkańcy Gdańska, którzy segregują śmieci, mają płacić za ich wywóz o 100 proc. więcej niż dotychczas. Miasto zmienia stawkę z dotychczasowych 0,44 zł za metr kw. na 0,88 zł za metr kw. i tłumaczy to nowelizacją Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Jeszcze większe podwyżka czeka gdynian. Nowe stawki, wyższe o około 140 procent w stosunku do obecnych, zostaną przedstawione w Gdyni Radzie Miasta na listopadowej sesji.

Podwyżki - jak podają miejscy urzędnicy - to skutek decyzji rządu o zmianie przepisów, przede wszystkim nowej ustawy o gospodarowaniu odpadami i rozporządzeń Ministra Środowiska oraz zmian gospodarczych. Wzrosły też wynagrodzenia, ceny usług, paliw i energii.

Wszystko już od dawna wskazywało, że podwyżki są nieuniknione. Niestety, jako samorząd nie mamy realnych możliwości zmiany tej sytuacji. To jedyny obszar zarządzania miastem, w którym mamy związane ręce. Przez Polskę przetacza się fala podwyżek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Podwyżki ogłosiły już między innymi Warszawa, Gdańsk, Łódź. W Gdyni opłaty nie były podnoszone od czterech lat

- mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.

W Gdyni podwyżka o 140 procent!

Władze miasta tłumaczą, że jedną ze składowych w opłacie za śmieci jest opłata środowiskowa, którą za każdą tonę śmieci zmieszanych musi płacić odbiorca odpadów, czyli EkoDolina. Wprowadził ją rząd. W 2015 roku wynosiła 120 zł. W 2019 roku jest to już 170 zł za tonę. A w 2020 roku ta stawka ma wynosić aż 270 zł. Do tego dochodzi zakaz składowania tzw. śmieci wysokokalorycznych - to głównie folie, opakowania wielomateriałowe, ubrania czy buty, które nie trafiają do recyklingu - prawie 40 proc. odpadów, które są wytwarzane. Według nowych przepisów nie można ich już składować, trzeba przetwarzać - efektem jest wzrost kosztów o ponad 400 proc.

Każda firma odbierająca śmieci musi zainwestować w kosztowną wymianę części swego taboru - 10 proc. pojazdów musi do początku 2022 roku mieć napęd elektryczny lub gazowy, co ma przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska pyłami i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery.

- W pierwszym przetargu zaproponowano nam nieakceptowalnie wysokie ceny, unieważniliśmy więc i powtórzyliśmy przetarg na usługi wywozu śmieci na cztery z siedmiu obszarów miasta uzyskując lepszy wynik - tłumaczy Michal Guć. - Ostatecznie całościowy miesięczny koszt funkcjonowania systemu wzrósł o 151,7 proc. i wynosi 6,62 mln złotych. Trzeba pamiętać, że miasto nie zarabia na śmieciach - zgodnie z ustawą, miasto nie może pobierać ani mniej, ani więcej pieniędzy od mieszkańców, niż kosztuje obsługa systemu.

W Gdańsku podwyżka o 100 procent

Także w Gdańsku na listopadową sesję trafi propozycja wzrostu cez za wywóz odpadów. W stolicy Pomorza stawki za gospodarowanie odpadami nie zmieniały się od pięciu lat i wynoszą 44 grosze za każdy metr kwadratowy powierzchni lokalu mieszkalnego i dodatkowy koszt 5 gr za każdy metr w mieszkaniach i domach powyżej 110 m kw.

Nowe zapisy w ustawie spowodowały, że większość samorządów zmuszona była podnieść ceny za odbiór i utylizację śmieci. Zrobiła to już Łódź, w Warszawie stanie się to w grudniu. U nas nowe stawki obowiązywać będą od lutego przyszłego roku. Wyniosą 88 gr za m kw i 10 gr w lokalach powyżej 110 m kw

- mówi wiceprezydent Piotr Grzelak.

Według Grzelaka, szczególnie uderzają w gminy zapisy dotyczące możliwości wyjścia z gminnego systemu gospodarowania odpadami dla nieruchomości niezamieszkanych, co w praktyce oznacza, że szpitale, instytucje publiczne czy przedsiębiorcy prowadzący np. restauracje, nie będą musieli złożyć deklaracji na wywóz odpadów z gminą.

Czytaj także

- To powoduje, że samorządy przestają mieć wpływ na to w jaki sposób odbierana jest znaczna część śmieci z ich terenu - mówi Grzelak. Nowym zapisem w ustawie jest też obowiązkowa segregacja odpadów. Wielu przedsiębiorców i mieszkańców dotychczas deklarowało brak selektywnej zbiórki, po zmianie przepisów będą musieli wprowadzić osobne pojemniki i selektywnie gospodarować odpadami.

W Sopocie też podrożeje

Sopot też zapowiada podwyżki. W marcu tego roku radni zdecydowali już o jednej podwyżce opłat za odbiór śmieci. Zryczałtowaną opłatę podniesiono z 14 na 18 zł.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wysokie czynsze, niewielu klientów. Restauratorzy zamykają biznesy.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co to za segregacja jak wszystko do jednej smieciarki wrzucają i my mamy za to płacić. Jak zadzwonilismy do urzędu że takie coś robią to pan z urzędu powiedział że to nic nie przeszkadza że do jednej smieciarki wrzucają.

G
Gość
22 listopada, 20:07, Polihistor:

No, cóż, gdańszczanie, od lat pozwalacie robić ze sobą wszystko, czegokolwiek zapragnie miejscowa władza.. Czemu kwestia opłat za wywóz śmieci miałaby być wyjątkiem? :-)

Święte słowaPolihistora

j
jerry

Moi " kochani", debilni rajcowie! Kolejny raz stawiam retoryczne pytanie: śmieci generują m2 mieszkania czy ludzie w nim mieszkający?

Pozostaje oczywiście kwestia

" dzikich" najmów mieszkań ale to już sprawa dla US!

G
Gość

Rencista ma na rękę 950 złotych. ........ mieszka sam w domku z ogródkiem .....hoduje sobie parę kurek żeby mieć jajka....szklarenka .... pomidorki. .ogórki. ..parę rządkow z marchewką. ... kompost. ... siedzi w zimnej chacie bo węgiel drogi...do śmieci wrzuca opakowania po lekach wystawia śmietnik raz na miesiąc. ... bo co ma tam wkładać. ...i za to 100 złotych. .. !!!!!! Wstydu nie macie ... !!!!!!

P
Polihistor

No, cóż, gdańszczanie, od lat pozwalacie robić ze sobą wszystko, czegokolwiek zapragnie miejscowa władza.. Czemu kwestia opłat za wywóz śmieci miałaby być wyjątkiem? :-)

Dodaj ogłoszenie