Jest plan modernizacji portów nad Zalewem Wiślanym. Wkrótce ruszy przekop mierzei

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wizualizacja planów modernizacji portu we Fromborku.
Wizualizacja planów modernizacji portu we Fromborku. Mat. prasowe Urzędu Morskiego w Gdyni
Udostępnij:
Chcemy, by jednym z efektów budowy kanału żeglugowego przez mierzeję, był rozwój portów nad Zalewem Wiślanym - mówi Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury. Wkrótce rozpocznie się przebudowa rybackiego portu we Fromborku. Zawijać będą do niego mogły jednostki o większym niż obecnie zanurzeniu.

Port we Fromborku

Modernizacja portu rybackiego we Fromborku to część szerszego planu rozwoju portów zarówno na południowym, jak i północnym wybrzeżu Zalewu Wiślanego.

- Aktualnie przebudowujemy przystań pasażerską w Krynicy Morskiej, tam też niedawno oddaliśmy do użytkowania czterokilometrowy wał przeciwpowodziowy z malowniczym ciągiem spacerowym na jego koronie. Kontynuujemy też, w ramach drugiego etapu, prace remontowe w porcie rybackim Nowa Pasłęka. Natomiast w październiku rozpoczęliśmy roboty podczyszczeniowe w portach Tolkmicko, Krynica Morska, Suchacz, a także na podejściu do Fromborka – podkreśla Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, odpowiedzialnego za akwen. - Oczywiście największą inwestycją infrastrukturalną na tym obszarze jest budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Wszystkie nasze działania inwestycyjne mają jeden wspólny cel, a mianowicie zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi oraz poprawę dostępności do portów i przystani od strony wody.

Wkrótce mają rozpocząć się prace w porcie we Fromborku, mieście Mikołaja Kopernika, którego atrakcją jest średniowieczny zespół katedralny. Co roku, w czasie wakacji, do portu w tym mieście zawijają pasażerskie statki białej floty z Krynicy Morskiej oraz turystyczne jachty.

Port we Fromborku - ruch turystyczny

- „Nowe otwarcie” wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty na naszych terenach, co w chwili obecnej stało się wręcz normą – stwierdził burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz.

Przebudowa obejmować będzie nabrzeże zachodnie, nabrzeże wschodnie, południowe, slip, nawierzchnie na nabrzeżach i ich zapleczach oraz niezbędne instalacje wodnokanalizacyjne oraz elektryczne.

- Cieszę się, że jest to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Morski w Gdyni na Zalewie Wiślanym. Chcemy, aby wraz z wielką inwestycją, jaką jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozwinęły się porty Zalewu Wiślanego. Dzięki tej inwestycji zyskają mieszkańcy oraz cały region - powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Prace remontowe natomiast dotyczyć będą falochronów wschodniego i zachodniego (w tym wymianę nawierzchni, odbojnic, drabinek wyjściowych, uzupełnienie ubytków w oczepach) oraz opaski brzegowe po stronie wschodniej i zachodniej. Przewidywana kubatura robót czerpalnych wyniesie ok. 7 250 m szesc.

Port we Fromborku - zmiany

W wyniku przebudowy, poprawie ulegną parametry użytkowe portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe i jego głębokość (z -1,5 m do -2,5 m). Warunki bezpiecznego użytkowania zapewnione zostaną również poprzez wymianę wyposażenia nabrzeży oraz nawierzchni, przebudowę slipu czy zapewnienie elementów zagospodarowania oraz infrastrukturę techniczną (w tym przyłącza, oświetlenie, hydranty).

- Dzięki przebudowie ulepszona zostanie konstrukcja hydrotechniczna, będąca aktualnie w złym stanie technicznym. Powiększony i pogłębiony zostanie również basen portowy, co wpłynie na zwiększenie ilości miejsc postojowych, wielkość wchodzących jednostek oraz poprawę bezpieczeństwa żeglugi – zaznacza Wiesław Piotrzkowski.

- Niniejsza inwestycja ma za zadanie poprawić warunki postojowe jednostek pływających, warunki wyładunku i obsługi statków jak również zwiększy ochronę basenu portowego przed nadmiernym falowaniem - mówi Karol Zduńczyk, Prezes Zarządu Doraco, generalnego wykonawcy inwestycji (w piątek, we Fromborku, nastąpi uroczyste podpisanie umowy między wykonawcą a Urzędem Morskim).

- Kolejnym krokiem rozwoju będą starania o pozyskanie środków finansowych zewnętrznych z przeznaczeniem na dalszy rozwój strefy „B” obszaru ochrony uzdrowiskowej, kontynuacji modernizacji falochronu tzw. „starego molo”, czy stworzenie mariny dla różnych jednostek pływających, która stała by się częścią składową i naturalnym uzupełnieniem zachodniej części fromborskiego portu - zapowiada natomiast burmistrz Pietkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie