Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pierwszy kontrakt na podwodny hotel! Gdyńska spółka dostarczy go na Malediwy

Kazimierz Netka
Projekt podwodnego hotelu wzbudził kilka lat temu spore zainteresowanie
Projekt podwodnego hotelu wzbudził kilka lat temu spore zainteresowanie Kazimierz Netka
Pomorscy twórcy unikatowego obiektu turystycznego: podwodnego hotelu są już coraz bliżej finału urzeczywistniania swych planów. Spółka Deep Ocean Technology (DOT) z Gdyni podpisała pierwszy na świecie kontrakt na sprzedaż i dostawę tego obiektu, o nazwie Water Discus. Jej kontrahentem jest Ridgewood Hotels and Suites Pvt. Ltd z Male w Republice Malediwów.

Gotowy, polski Water Discus ma być dostarczony do ośrodka ZEN Resort - powstającego przy Kuredhivaru Island, Noonu Atoll.

Przy zawieraniu kontraktu na sprzedaż i dostawę podwodnego hotelu Water Discus obecny był m.in. malediwski minister turystyki Ahmed Adeeb Abdul Ghafoor. Dokumenty podpisali Arkadiusz Majerski - prezes DOT, i reprezentant Ridgewood w Male.

- To pierwszy na świecie taki kontrakt na budowę komercyjnego hotelu podwodnego - potwierdza Krzysztof Koniuszaniec, reprezentant Deep Water Technology. - Nie ma jeszcze projektanta i wykonawcy. Będzie to najprawdopodobniej jednostka z Pomorza. Rozmawiamy z firmami projektowymi.

Ustalana jest szczegółowa specyfikacja zamówienia, złożonego przez inwestora z Malediwów. Ma ona być gotowa do połowy lipca.

Nie jest znana docelowa data zainstalowania hotelu w miejscu przeznaczenia. Wiele zależy od przebiegu budowy tego ośrodka.
Zanim powstanie komercyjny hotel, zbudowany zostanie prototyp do badań. Na ten cel spółka DOT uzyskała unijną dotację.

Prototyp Water Discus Hotel stanie w Gdyni. Posłuży głównie badaniom dysków: podwodnego i nadwodnego oraz szybu komunikacyjnego, łączącego te dwa dyski. Prototyp jest w fazie projektowania konstrukcyjnego. Gdy będzie gotowy - zaczną się prace w stoczni.

We wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie konstrukcji. Budowa ruszy w październiku-listopadzie. Obiekt - prototyp - ma być gotowy w 2014 roku.

Deep Ocean Technology jest firmą z siedzibą w Gdyni, łączącą potencjał badawczy najlepszych naukowców z Politechniki Gdańskiej i możliwości inżynieryjne polskich przedsiębiorstw z branży morskiej. Głównym twórcą jest prof. Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki