Jarmark św. Dominika 2016 w Gdańsku rozpocznie koncert na największym bębnie świata [PROGRAM]

redZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Jarmark św. Dominika wpisany jest w krajobraz Gdańska tak samo jak Żuraw, Neptun czy Złota Brama. W tym roku, już w swojej 756! odsłonie, najsłynniejsze targowisko w Polsce rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 21 sierpnia. Jarmark zainaugurowany zostanie oczywiście koncertem na największym bębnie świata, a także występem zespołu Zakopower. Jakie jeszcze atrakcje czekają nas przez kolejne trzy tygodnie? Sprawdźcie program jarmarku dominikańskiego!

Jarmark św. Dominika to jedno z najważniejszych wydarzeń w Gdańsku w ciągu lata. Stare miasto zapełni się licznymi straganami, na których będzie można kupić nie tylko ubrania, biżuterię, kosmetyki czy różne starocie, ale także jedzenie zarówno lokalne jak i z innych zakątków Polski. Jarmark to ponadto liczne koncerty, wystawy, a także Święto Chleba i wiele innych barwnych atrakcji.

Jarmark św. Dominika. Program

Daty i godziny koncertów
Pozostałe atrakcje

Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – najstarszą i największą
(41 tys. m² powierzchni) imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie. Tu się kupuje, targuje, zbiera pamiątki, wyszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie,
prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Zobacz mapę parkingów na Jarmark św. Dominika

Nie bez znaczenia jest też to, że jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii. Zgodnie z tradycją, otwarcie Jarmarku obwieszcza światu 100 osób, jednocześnie grających na największym (10 metrów średnicy membrany) i najcięższym (ponad 3 tony) bębnie świata. Kiedy kupcy przejmują już klucz do bram miasta, otwierają się kramy artystów, rzemieślników, kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zjeżdżają na ten czas do Gdańska z Polski i ze świata. Na stoiskach znaleźć można przedmioty rzadkie, stare, ciekawe, ale i oryginalne, nowoczesne wzornictwo.

Jarmark to także bogactwo smaków, najrozmaitszych regionalnych i egzotycznych smakołyków – wypieków, serów, wędlin, przetworów, nalewek.Ulice miasta zaludniają się barwnymi, teatralnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku św. Dominika.

Codziennie o godz. 12.12 z przedproża gdańskiego Ratusza hejnalista w historycznym kostiumie odgrywa jarmarkowy hejnał. Warto też dać się policzyć się jako kolejna osoba przechodząca przez specjalną bramę, zliczającą jarmarkowych gości. Program jarmarku zapewnia wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych – od koncertów muzyki klasycznej, rockowej, folkowej, jazzowej, po parady, festiwale, konkursy, spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci. Imprezę co roku odwiedza ok. 7 milionów gości. Niektórzy przyjeżdżają specjalne na to wydarzenie, by dać się ponieść przyjaznej, emocjonującej, radosnej atmosferze, zapewniającej niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia.

Jarmark św. Dominika w liczbach

1 koło widokowe AmberSky
2 ławki multimedialne – Koławka i Ławkoło
3 koguty, maskotki Jarmarku św. Dominika – w nowych kostiumach!
4 jarmarkowe punkty informacyjne
6 stref handlowych
12 spektakli dla dzieci w czasie Bajkowiska
15 Brama Gdańska
21 ulic zajętych obszarem Jarmarku
23 dni Jarmarku
26 atrakcji non stop
33 koncerty
36 klimatyzowanych gondoli w AmberSky
100 osób jednocześnie grających na największym bębnie świata
288 osób jednocześnie oglądających Jarmark i Gdańsk z koła widokowego
300 pytań i rebusów dla uczestników gry miejskiej „Drużyna Czterech”
756 lecie Jarmarku św. Dominika
1000 stoisk
41000 m² powierzchni
setki tysięcy zdjęć
miliony odwiedzających

koncert otwarcia
20.00 AGYNESS B. MARRY
21.00 GWIAZDA WIECZORU – ZAKOPOWER

31 lipca / niedziela
21.00 IZA KOWALEWSKA

5 sierpnia / piątek
21.00 MESAJAH

6 sierpnia / sobota
20.00 KRÓLEWSKA ORKIESTRA SALONOWA

7 sierpnia / niedziela
21.00 SHY ALBATROSS | NATALIA PRZYBYSZ & RAPHAEL ROGIŃSKI

12 sierpnia / piątek
21.00 ØRGANEK.

14 sierpnia / niedziela
19.00 FUNK’N’BELLS I THE GLENNSKIIS’S | koncert carrilonowy na 48 dzwonów

15 sierpnia / poniedziałek
19.00 B.I.G.S | BLACK INTERNATIONAL GOSPEL SINGERS
20.00 JBBO | JAZZ BAND BALL ORCHESTRA

19 sierpnia / piątek
21.00 PIOTR ZIOŁA

20 sierpnia / sobota
21.00 ŁĄKI ŁAN

21 sierpnia / niedziela
koncert zakończenia
20.00 PAULA I KAROL
21.00 GWIAZDA WIECZORU – VOO VOO

AMBER SKY
zobacz Gdańsk z NOWEJ perspektywy!
non stop / Wyspa Spichrzów
W Londynie jest London Eye, w Las Vegas High Roller, w Singapurze Singapore Flyer, a w Gdańsku AmberSky! Wysokie na 50 metrów nad poziomem morza koło widokowe to nowoczesna, połączona z dreszczykiem emocji jakość zwiedzania Gdańska. Ogromny diabelski młyn umożliwi niezwykłe doświadczenie uroków miasta, spojrzenie na Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel z zupełnie nowej, szerszej perspektywy.
Koło AmberSky wyposażone jest w 36 ośmioosobowych klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Przejażdżka trwa 15 minut, w czasie których koło obraca się trzykrotnie.

GDAŃSK W LEGENDACH ZAKLĘTY
wypatruj krogulca!
non stop / Plac Kobzdeja
Niecodzienna karuzela z barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, na której kręca się: Papuga Mistrza Jana Heweliusza • Żabi Kruk – Krogulec z żabami • Flądra • Krasnoludki z Cygańskiej Górki • Neptun • Szumibroda Zjawa z Zaspy • Diabeł w Kościele Karmelitów • Oruńska Syrenka • Młynek
• Gdański Ptasznik. Wszystkie postaci i motywy zaczerpnięte zostały z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa.
projekt: Anna Molga

GRA MIEJSKA DRUŻYNA CZTERECH stwórz drużynę i ruszaj w trasę!
11.00-19.00 / jarmarkowe punkty informacyjne
Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych. Przy każdym stanowisku znajduje się figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika. Gracze pobierają karty do gry w dowolnym punkcie informacyjnym i, zwiedzając miasto, rozwiązują kolejne zadania. Drużyna, która zdobędzie wszystkie 4 pieczątki, otrzyma drobną nagrodę oraz pamiątkowy Certyfikat Gościa Jarmarku św. Dominika.

ZIELNIK MIEJSKI
non stop / Plac Kobzdeja
To miejsce relaksu dla zmysłów w cieniu altan, w otoczeniu pachnących ziół i łagodnego szmeru fontanny. Wśród uprawianych tu ziół znajdziesz słodką melisę, orzeźwiającą miętę, leczniczy rozmaryn czy aromatyczny tymianek. Poznasz ich zastosowanie, znaczenie i historię. Z pewnością odetchniesz od miejskiego zgiełku.
autor: Katarzyna Zawistowska (ASP).

KOŁAWKA & ŁAWKOŁO
posłuchaj szumu morza!
non stop / Długi Targ
W przestrzeni Jarmarku, w tłumie przechodniów i zwiedzających dwie niecodzienne ławki mają stać się rodzajem niespodzianki i azylem, oferującym oprócz odpoczynku, możliwość nasłuchiwania odgłosów jarmarku, bądź wręcz przeciwnie – wyciszenia, oderwania od dźwięków miasta i zanurzenia się w szumie morza. Wybór należy do siedzącego. Koławka i Ławkoło, czyli ławki w kształcie koła, są zarazem kalejdoskopem obrazu Gdańska, miasta związanego z morzem i bursztynem. Ich kompozycja jest wynikiem połączenia formy pierścienia z dekorem, który poprzez swoją barwę i nazwę skojarzony jest – w Koławce z morzem, a w Ławkole z bursztynem.
autor: Jarosław Potocki [architekt krajobrazu, projektant przestrzeni]

KSIĄŻKOKRĄŻENIE
zostaw książkę, weź książkę!
koławka & ławkoło
non stop / Długi Targ
Książkokrążenie (inaczej bookcrossing lub książka w podróży) to po prostu ruchoma biblioteka. Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Cały wic polega na wymianie książek, czyli celowym pozostawianiu ich w oznaczonych miejscach publicznych (ławki, uczelnie, kawiarnie, galerie, kina, autobusy, przystanki tramwajowe, specjalne regały), aby znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, ponownie zostawiając w tym samym lub innym miejscu.
W ten sposób książki są ciągle w ruchu i trafiają do nowych, niekiedy przypadkowych, czytelników. Książki ze swojej domowej biblioteki uwolnić może każdy. Natomiast ci, którzy chcieliby śledzić ich dalsze losy, powinni opatrzyć je specjalną etykietą, zarejestrować na stronie www.bookcrossing.pl i sprawdzać czy nowy właściciel odnotuje na portalu fakt ich posiadania i kolejnego uwolnienia. Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi (ze specjalnymi półkami na książki) są Koławka i Ławkoło.

HEJNAŁ JARMARKU
nie przeocz ratuszowego trębacza!
codziennie / 12.12
przedproże Ratusza Głównego Miasta / ul. Długa
Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta pojawia się trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać zgromadzonej publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

PIĘTNASTA BRAMA GDAŃSKA
daj się policzyć!
non stop / ul. Długi Targ
Gdańsk to miasto bram. Od 2010 roku na czas Jarmarku do tych czternastu istniejących dołącza kolejna, która powstała z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika – Piętnasta Brama Gdańska. Brama wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane będzie fanfarami.
autor: Adam Stachowicz

JARMARK GIER
rusz głową!
codziennie / 12.00-18.00 / Plac Kobzdeja
Cel jest jeden: ruszyć głowę i pogimnastykować umysł za pomocą gier planszowych z najróżniejszych stron świata i z różnych epok: od tych z czasów neolitu [Wari, Chisolo], zwanych grami ludowymi Czarnej Afryki, poprzez starorzymską grę w rozbójników (Latrunculi), czy Tablut – ludową grę Lapończyków, opisaną przez szwedzkiego botanika Linneusza w 1732 r., aż po opracowane przez wybitnych matematyków całego świata gry współczesne [Tiko, Kratkownica, Fokus, Mosty].

KUJ ŻELAZO PÓKI GORĄCE!
zobacz mistrzów płatnerskich w akcji!
6-20 sierpnia / 10.00-20.00 / Podwale Staromiejskie
Pokazy kucia tradycyjnego z udziałem mistrzów kowalstwa artystycznego.

ZAUŁEK POCAŁUNKÓW
tu serca biją mocniej:)
non stop / Zaułek Zachariasza Zappio
Kto liczy nasze pocałunki,
kto na nie zważa?
Ludzie mają troski i sprawunki,
Bóg światy stwarza…
Zapomniane przez nas dwoje ich różowe mnóstwo
spada na dno naszych dusz
jak płatki miękkich, najpiękniejszych róż…
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zapomniane pocałunki.
Zaułek Zachariasza Zappio to urokliwy zakątek, który dla wielu gdańszczan faktycznie pełni taką właśnie rolę. Na czas Jarmarku staje się nim oficjalnie.

BRAMA ZAKOCHANYCH
wyznaj to w końcu!
non stop / ul. Piwna
Nieopodal Bazyliki Mariackiej stoi renesansowa brama, zwana od obrazu Paula Kreisera, przedstawiającego scenę miłosną w tym właśnie miejscu, „Bramą Zakochanych”. Tuż obok bramy stał bowiem niegdyś malowniczy domek z balkonem. Na rycinie Kreisela z owego balkonu spogląda dziewczyna, a pod nim rozkochany młodzieniec wygrywa miłosne ballady.

DRZEWO POZNANIA
znajdź bratnią duszę!
non stop / Plac Kobzdeja
Przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić – Samuel Taylor Coleridge
Na jarmarku jak w tyglu mieszają się języki, kultury, tradycje i obyczaje. Drzewo poznania to miejsce radosnych, spontanicznych spotkań i nawiązywania przyjaźni.
autorzy: Anna Molga i Grzegorz Gajewski

FIGURA KOGUTA
dotknij na szczęście!
non stop / Targ Węglowy
Rzeźba Koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika, wykonana przez artystów – kowali z całej Polski w 2010 roku z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika.

KUKURYKU NA DOMINIKU
non stop / Plac Kobzdeja
Galeria Jarmarkowych Kogucików to projekt, którego celem jest promowanie symbolu Jarmarku św. Dominika. Galerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, których prototyp stworzyła rzeźbiarka – Marzena Niećko.

KUKURYNKA
pojawia się z zaskoczenia!
Wędrująca w asyście kataryniarzy mobilna zegarynka-katarynka, która pojawia się nieoczekiwanie w róznych miejscach.

KOGUTY – MASKOTKI JARMARKU
mogą być wszędzie!

WIELKA KSIĘGA WPISÓW
czekamy na Twoje wrażenia! 11.00-19.00 / jarmarkowe punkty informacyjne

PAMIĄTKOWY CERTYFIKAT
zachowaj dla potomnych! 11.00-19.00 / jarmarkowe punkty informacyjne
Dokument nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż podtrzymał tradycję uczestnictwa w najstarszym Jarmarku Europy i wykazał się dużą znajomością historii i tradycji miasta Gdańska. Certyfikaty wydawane są w punktach informacyjnych.

MONIDŁA non stop / pstrykaj zdjęcia!
ul.Długi Targ / ul.Piwna / Plac Kobzdeja / Targ Węglowy

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie