Jan Paweł II zostawił nam ważne intuicje

  Jan Paweł II zostawił nam ważne intuicje

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z ojcem Maciejem Ziębą, dominikaninem, znawcą nauczania Jana Pawła II, rozmawia Jarosław Zalesiński
  Niektórzy, próbując zrozumieć, z czego wzięło się obecne finansowe tąpnięcie, zaczęli sobie przypominać, że coś tam Jan Paweł II mówił, co się stanie, jeśli wolny rynek będziemy budować tylko na chęci jak najszybszego wzbogacenia się.
  Kapitalizm powstawał jako system producentów. Ale kulturowo niesłychanie silnie przesunął się teraz w stronę konsumentów. O tym właśnie papież bardzo jasno pisał w encyklice "Centesimus annus", która wolnorynkową gospodarkę w sumie chwali, ale dowodzi też, że kultura konsumizmu jest zła, bo zapętla się w spirali konsumpcji. To tak jakby ogon zaczął kręcić psem.

  Słuchano papieża pobłażliwie. Że nie rozumie wolnego rynku.
  Że to takie ładnie wygłoszone, ale księżowskie gadanie. A papież zawsze patrzył na człowieka. Według papieża socjalizm musiał upaść, bo u jego korzenia tkwił błąd antropologiczny. Socjalizm w zbyt małym stopniu widział w człowieku osobę, a w zbyt dużym element społecznej układanki.

  A kapitalizm?
  Kapitalizm z kolei może zbaczać w stronę indywidualizmu, zaprzeczania wartości więzi społecznych. Papież pokazywał, że jeśli jakiś system źle rozeznaje sytuację człowieka, to potem każdego dnia, na wszystkich szczeblach, podejmuje się miliardy maleńkich nietrafnych decyzji, których skutki mogą odłożyć się w czasie, ale się kumulują.

  Na przykład tworząc rozdętą bańkę kredytów?
  Na przykład. Można to było odwlekać, tłumaczyć sobie, że to tylko pojedyncze wypadki, ale jak się skumulowało, to w końcu gruchnął system.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo